MF DNES

Ščasný: Češi po Euru řecký fotbal odsoudili

- Radim Trusina reportér MF DNES v Řecku Třeba jejich útoky po porážkách, jak je to běžné v Itálii?

Do Řecka jezdí na dovolenou, před 10 lety vedl slavný Panathinai­kos Atény. Teď se Zdeněk Ščasný vrací jako kouč Sparty, která dnes večer v Tripolisu odstartuje skupinu Evropské ligy.

TRIPOLIS Množství telefonátů a zpráv po losu sparťanské skupiny, kde je kromě Asterasu Tripolis také kyperský APOEL Nikósia a Schalke 04, ani nepočítal. „Nejdřív volali řečtí novináři, pak kamarádi,“říká Zdeněk Ščasný.

Vyřizoval jste ty hovory v řečtině?

Ano, v řečtině. Umím dobře, kdybych takhle mluvil i jinými jazyky... Jako hrající trenér jsem začínal v kyperském Anagennisi Dery, pak OFI Kréta a Panathinai­kos. Za tu dobu jsem si tam vytvořil dobré vztahy, řečtinu pravidelně používám.

Vaše nejznámějš­í angažmá bylo v Panathinai­kosu. Berete to jako nejvíc, čeho jste dosáhl?

Hráli jsme Ligu mistrů, dvakrát jsme remizovali s Arsenalem, vyhráli nad Eindhovene­m. Bylo to nejvíc, co se týče atmosféry. Velký klub s dobrými hráči, dnes je to už trochu jinak.

Dá se srovnat Panathinai­kos se Spartou? Třeba v tlaku na kouče?

Když se podíváte na soupisky velkých řeckých mužstev, mají až 35 hráčů, z toho je třeba 25 dobře zaplacenýc­h legionářů. Měl jsem tam 27 hráčů, skoro všichni reprezenta­nti, ale hrát jich může jedenáct. Sedm je na lavičce, zbytek na tribu- ně. Každý má svého manažera, který chce, aby hrál. K tomu měli své novináře, objevovaly se dohady, spekulace, někdy i cílené útoky. Když jste cizinec, je složité to ustát.

Jak se vám to dařilo?

Já si to tolik neuvědomov­al, ale vedení mě upozorňova­lo, ať tomu nevěnuji pozornost, doporučova­li mi, ať absolutně nic nečtu a přehlížím to. Ne vždy jsem se tím řídil a byla to jednoznačn­ě chyba. Kdybych měl tenkrát za sebou tři velké kluby, bral bych to jinak.

Řadíte angažmá v Panathinai­kosu výš než to ve Spartě? Přece jen zájem o fotbal je v Řecku mnohem vyšší.

Neřadím ho výš, jsou to srovnateln­é kluby, byť ten blázinec okolo fotbalu je v Řecku větší.

Zažil jste ho ze strany fanoušků?

To ne, ale běžně na nás čekali na letišti po venkovních zápasech. Po jedné prohře v Xanthi tam byly stovky lidí, ti na nás organizova­ně a uráželi. Prožívají to neskutečně. Pak jsem skončil, oni vychladli, zastavoval­i mě ve městě a říkali, že je škoda, že už klub netrénuji.

Můžete teď vaše zkušenosti z Řecka využít? Když před lety hrála Sparta na hřišti Galatasara­y Istanbul, řídily se i drobnosti radami trenéra Jarabinské­ho, který v Turecku působil.

Tam to muselo mít obrovský význam, ale Galatasara­y je úplně něco jiného než Asteras Tripolis. Co se týče zájmu diváků, je to periferní klub, nesrovnate­lné. Nebude to nic dramatické­ho (

Co vám dalo Řecko do trenérské kariéry?

Hodně. Třeba to, že novináři po každém zápase rozebírali taktické věci, s tím jsem se dřív v Česku nesetkal. Kdybych je nedokázal vysvětlit, rozcupoval­i by mě.

Projevilo se na fotbale nějak pomalé životní tempo Řeků?

Hrozně jsem si na to zvykl, líbilo se mi. Společné večeře po různých tavernách, sedělo se dlouho, ráno si člověk mohl krásně přispat. Životní tempo mi tam vyhovovalo. I když si lidé myslí, že jsou Řekové líní, já tam zažil hodně pracovité lidi.

Jak řecká krize změnila fotbal?

Prohloubil­y se rozdíly mezi špičkovými týmy, které jsou pořád schopné zajistit si velmi dobrý rozpočet, a těmi ostatními. Přestože mají hráči pořád slušné smlouvy a je tam hodně cizinců, obecně to není taková kvalita jako dřív. Ale dovolím si tvrdit, že nejlepší pětka by byla v pětce i v naší lize. Jednoznačn­ě. Když se podíváte na rozpočet Olym-

piakosu Pireus, z toho až mrazí (

Čím to, že je řecký fotbal v Česku poměrně přehlížený? Je to dané i Eurem 2004, které Řecko vyhrálo s defenzivní taktikou?

Eurem je to hodně ovlivněné, tenkrát řecký fotbal dost lidí odsoudilo. Trenér Rehhagel si vyhodnotil, na co má hráče, a ti jeho taktiku plnili skvěle. Je jasné, že se to drtivé většině lidí nelíbilo, ale ten úspěch už mu nikdo neodpáře. My jsme v Anglii 1996 ke stříbru taky nedokráčel­i žádným ofenzivním fotbalem a dodnes se na to vzpomíná. Ale to nechci snižovat. Řekové nás na tom Euru vyřadili v semifinále, o to hůř jsme to nesli.

Jak se Řekové dívají na český fotbal?

Myslím, že český fotbal i hráči mají v Řecku dobré jméno. A Sparta největší. I když Plzeň udělala velké úspěchy, Spartu berou pořád jako nejlepší český klub.

I jako favorita zápasu v Tripolisu?

Kamarádi mě upozorňují, ať je v žádném případě nepodcením­e, pořád tady nevnímáme, že mají dost dobrých cizinců, ale když podáme optimální výkon, kvalita by měla být na naší straně.

Trenér Mourinho je pověstný

To by se projevilo, kdybychom hráli proti Olympiakos­u nebo Panathinai­kosu, proti Asterasu nečekám nic divokého. Ano, vědí o tom, že jsem v Řecku působil, bude to na přetřesu, ale ne tak moc jako v případě souboje s velkým klubem. Asteras je silný, dobrý, ale nemá tak velkou tradici.

Co bude pro Spartu ve skupině Evropské ligy úspěch?

Naše skupina je zajímavá. Kromě Schalke, což je velký favorit, může kdokoliv komukoliv sebrat body. Pro mě osobně je cílem jen postup.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia