MF DNES

Armstrong dopoval, ten filmový také. A funguje to, říká

-

Herec Ben Foster líčí: „Když jsem studoval roli Lance Armstronga, otestoval jsem na sobě jisté dopingové látky, které bral, abych aspoň částečně pochopil, čím jeho tělo procházelo.“

Neprozradí, zda bral konkrétně EPO. Ale ujišťuje: „Ta látka funguje. Neznamená to, že teď mohu vyhrát Tour, ale funguje. Její efekty na mé tělo byly ohromující.“

Film Program: Pád legendy, mapující Armstrongo­vu kariéru, má dnes premiéru. Foster, jenž ztvárnil hlavního hrdinu, po natáčení prohlásil: „Cyklistika je brutální sport. Jezdci brali doping, aby byli rychlejší a silnější. Ale ten zároveň v dlouhodobé­m hledisku vážně poškozoval jejich těla.“

Scénář filmu, k němuž inspiroval­y také knihy reportéra Davida Walshe, je zkratkovit­ý, ve 140 minutách dost dobře nelze proniknout hlouběji pod povrch událostí.

František Paďour, jezdec stáje Androni, po zhlédnutí novinářské projekce filmu tvrdí: „V Armstrongo­vě době dopovali skoro všichni, byl to pak takový hon na čarodějnic­e. Stal se obětním beránkem i proto, že dokázal, co nikdo před ním. Mrzí mě, že není víc ukázáno, kolika lidem díky své nadaci pomohl a co vše pro boj s rakovinou udělal.“

Betsy Andreuová, manželka bývalého Armstrongo­va kolegy, naopak pro stanici Newstalk říká: „Z některých scén vážně nabudete dojmu: Můj bože, ten chlapec je jen kriminální­kem – a svět ho přesto miluje a odmítá uvěřit pravdě. Armstrong ponižoval lidi, mne a manžela veřejně zostuzoval. Že byl nakonec potrestán, je nádherné. Snad si z toho vezmou poučení i ti, kteří se budou potýkat se situacemi, zda jsou peníze a moc důležitějš­í než pravda.“

Lance Armstrong – ten opravdový, nikoliv filmový – v profilu na twitterové­m účtu sám sebe popisuje: „Otec pěti úžasných dětí. Ten, který přežil rakovinu. Zakladatel Livestrong. Sedmkrát vítěz Tour.“

V posledních dnech na Twitteru blahopřál k narozeniná­m 16letému synovi Lukovi. S dovětkem: „Teď už mě můžeš svézt autem.“

Pravidelně na svém účtu instruuje, na koho se mají obrátit zájemci o vyjížďky s týmem Lance a přátelé.

Tu a tam propaguje vlastní cyklistick­ý obchod Mellow Johnny.

Nebo sdílí tweet z nemocnice, kte- rá mu děkuje za návštěvu pacientů nemocných rakovinou, speciálně malého Jordana.

Na první pohled to vypadá jako poklidný život po kariéře.

Jenže současně čelí řadě žalob. Americká vláda jej žaluje o 100 milionů dolarů a viní jej z defraudace peněz daňových poplatníků, které jeho tým US Postal (sponzorova­ný státní institucí) použil ke kriminální­m účelům na nákup dopingu.

Armstrongo­vi právníci oponují, že společnost US Postal měla v té době díky úspěchům jejich klienta reklamní benefit. Zároveň obviňují z urážlivého chování Floyda Landise, který proti Armstrongo­vi svědčil. Landisovi právníci pro změnu poukazují, že Armstrong ve svých výpovědích záměrně zkresluje částky, jež tým vydával na doping.

„Lance dodnes nikdy lhát nepřestal,“říká Betsy Andreuová. „Plave v bahně, které pro sebe stvořil.“

Paradoxem je, že pokud vláda spor vyhraje, část vysouzenýc­h peněz připadne dle amerických zákonů též muži, který zásadně přispěl k odhalení jeho praktik – rovněž dopujícímu vítězi Tour Landisovi.

— Tomáš Macek

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia