MF DNES

0,87 Zpackali kontrolu Dukovan, přesto zase pracují pro ČEZ

- Jan Brož s přispěním Hany Jakubcové

DUKOVANY Jaderná elektrárna na Třebíčsku už od září nejede naplno a polostátní společnost ČEZ kvůli odstaveným blokům tratí miliardy korun. Důvodem je zjištění Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), že v tisících případů nebyly řádně vyhotoveny rentgenové snímky svarů potrubí na nejaderné části elektrárny. Elektrárnu není možné spustit až do doby, než se nedostatky v dokumentac­i napraví. ČEZ kvůli tomu dokonce podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Za vypracován­í rentgenový­ch snímků zodpovídal­a chomutovsk­á společnost Tediko. Tu si zase najala další firma, která pro ČEZ dělá na Dukovanech údržbu. Podle zjištění MF DNES nyní část zaměstnanc­ů Tediko našla práci v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež, který z dvaapadesá­ti procent vlastní polostátní ČEZ. Pracují tak opět v Dukovanech a opravují původní, nepoužitel­né rentgenové snímky.

„Firma ÚJV Řež převzala vybrané činnosti při kontrole svarů na Jaderné elektrárně Dukovany. Tato společnost má potřebná osvědčení a certifikát­y. Její robustní systém zajištění jakosti prakticky vylučuje selhání jednotlivý­ch pracovníků, kteří se podílejí na provádění nedestrukt­ivních kontrol svarových spojů. To umožnilo zapojení některých bývalých pracovníků firmy Tediko do prací souvisícíc­h s prováděním kontrol,“potvrdil informaci mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Snímání svarů je vysoce odbornou záležitost­í. Ačkoliv tuto činnost dokážou zastat i jiné firmy,

Opět v provozu specialist­ů s potřebnými znalostmi je poskrovnu. „ČEZ je v podstatě zaměstnat musel. Je potřeba každá ruka i noha,“uvedl zdroj, který má k vedení ČEZ blízko. Jediný den výpadku reaktoru znamená ztrátu až deset milionů korun.

Podle různých odhadů stál výpadek už čtyři miliardy. Než všechny bloky najedou, bude to ještě trvat.

Lidé nepochybil­i, selhal systém

Skutečnost, že ČEZ svěřil nápravu týmž lidem, kteří se na nasnímání nevyhovují­cích rentgenů podíleli, nasvědčuje, že nešlo o selhání lid- ského faktoru. Podle kritiků je pravým důvodem současných problémů Dukovan skutečnost, že energetick­ý kolos to před lety přehnal s tlakem na úspory a kontrolu svěřil externím firmám. Jejich zaměstnanc­i pak pracovali pod časovým tlakem a práci neudělali tak, jak měli.

„To nebyl primárně problém těch lidí, ale systému, který jim umožnil a možná také nakazoval dělat ty věci,“reagovala šéfka SÚJB Dana Drábová.

MF DNES se v minulých týdnech pokoušela neúspěšně kontaktova­t i společnost Tediko prostředni­ctvím jejího právního zástupce. Firma se k celé kauze doposud vyjádřila pouze jednou v prohlášení pro ČTK, kde odpovědnos­t za vady popřela.

ČEZ se snaží od konce listopadu dát dokumentac­i do pořádku. Kontroly svarů a znovunafoc­ení rentgenový­ch snímků probíhají 24 hodin denně včetně vánočních svátků. Je potřeba prověřit na 12 tisíc svarů.

Bývalí technici společnost­i Tediko, která zodpovídal­a za vypracován­í nekvalitní dokumentac­e svarů Jaderné elektrárny Dukovany, mají novou práci. Pro ČEZ opět dělají rentgenové snímky svarů. Dukovany kvůli chybám už několik měsíců nejedou na plný výkon.

Část svarů se musí opravit

Při prověrkách vyšlo najevo, že u velké většiny z nich jsou přiložené rentgenové snímky přeexponov­ané nebo podexponov­ané tak, že vůbec nic nevypovída­jí o kvalitě provedenéh­o spojení. U jiných byl místo vyžadovaný­ch tří snímků zabírající­ch svar z každé strany přiložen třikrát tentýž snímek. Podle Drábové vyšlo také najevo, že nebyla v pořádku ani část svarů.

„Našlo se několik desítek případů svarů, které bylo potřeba opravit. Docela velká část snímků byla provedena do té míry nekvalitně, že nešlo ani říct, jestli jsou v pořádku, či v nepořádku. V takové chvíli je potřeba konzervati­vně říct, že je provedete znovu. V jaderné energetice se nedá nic jiného dělat,“uvedla Drábová při včerejší návštěvě Dukovan.

Mimo provoz zůstává první a druhý blok. Třetí blok je v provozu od konce loňského roku, první by měl najet do konce ledna a druhý v polovině února. Naopak počátkem příštího měsíce by měla začít odstávka na čtvrtém bloku. Kvůli rekordnímu výpadku vyrobila elektrárna loni nejméně elektřiny za sedmnáct let.

Do Dukovan se vrátila kotelna

Tlak na úspory vedl ČEZ v minulosti i k tomu, že se v devadesátý­ch letech zbavil v Dukovanech záložní kotelny.

Tenkrát nikdo nepočítal s tím, že by mohlo dojít k výpadku tří bloků současně, a zároveň se blížila povinná odstávka čtvrtého kvůli výměně paliva. Právě tato situace nastala před koncem roku. Pokud by vypadly všechny čtyři bloky, bez kotelny by byl značný problém elektrárnu znovu nahodit.

Nyní se proto podle mluvčího Dukovan Jiřího Bezděka vrátily do elektrárny dvě kotelny na lehké topné oleje. Vedení elektrárny cenu nepotvrdil­o, podle odhadů z branže však mohly stát mezi třiceti a čtyřiceti miliony korun.

„Nebyl to primárně problém těch lidí, ale systému, který jim umožnil a možná jim také nakazoval dělat ty věci.“Dana Drábová šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

 ?? Třetí blok v Dukovanech od konce loňského roku opět vyrábí elektřinu, první a druhý však stále kvůli kontrolám dvanácti tisíc svarů stojí a čtvrtý blok se na odstávku chystá. ??
Třetí blok v Dukovanech od konce loňského roku opět vyrábí elektřinu, první a druhý však stále kvůli kontrolám dvanácti tisíc svarů stojí a čtvrtý blok se na odstávku chystá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia