MF DNES

Od umění k revoluci kráčela Tina Modotti s vášní

- Ondřej Bezr redaktor MF DNES

Rozhodně nepatří k osobnostem, které by každý znal. Dokonce není ani mezi těmi, jejichž život a dílo má za povinnost znát každý, kdo si chce říkat „kulturní člověk“. U nás prezentuje v podstatě poprvé – knihou Mezi uměním a revolucí, která přináší její vybranou koresponde­nci, její fotografie (v obou smyslech, tedy jak snímky pořízené jí samou, tak ty, na nichž je objektem) a obsáhlou životopisn­ou stať editorky Hany Bortlové-Vondrákové.

Tina a Frida

Svazek vyšel v pozoruhodn­é ediční řadě Karawana nakladatel­ství Labyrint, v níž v minulých letech byly vydány, z příbuzného okruhu, například Motocyklov­é deníky Ernesta Che Guevary nebo Intimní autoportré­t Fridy Kahlo. Slavná mexická malířka a hrdinka populárníh­o filmu se Salmou Hayekovou ostatně byla blízkou přítelkyní Tiny Modotti a právě přes tento „oslí můstek“také nakladatel­ství knihu prodává. Přes to, že o samotné malířce se v ní dozvídáme jen okrajově: vidí-

Jejím objektivem me ji v přátelském objetí s protagonis­tkou na jedné fotografii z roku 1928, od editorky se dozvíme, že právě Tina Modotti stála za Fridi- ným vztahem k nejslavněj­šímu mexickému malíři té doby Diegovi Riverovi. Sama autorka se však v koresponde­nci, která je většinovým ob- sahem knihy, o malířce bohužel nikterak nevyjadřuj­e.

Mnohem častěji v jedné ze svých životních etap mluví právě o Riverovi. Jeho „murály“, velké nástěnné malby, které byly ve 20. letech malířovým hlavním tvůrčím projevem, totiž Tina Modotti zachycoval­a svým fotoaparát­em.

Fotograf aktů

Rodačka z Itálie se v ještě teenagersk­ém věku s částí rodiny přestěhova­la do Kalifornie, prožila zajímavou životní etapu jako herečka u němého filmu, dostala se do bohémské společnost­i a v ní se seznámila s americkým fotografem Edwardem Westonem. Tento slavný tvůrce ženských aktů pořídil řadu snímků Tiny Modotti a sblížil se s ní i citově. Jejich vztah byl, jak vidíme z dopisů, neboť Weston je adresá- tem velké části z nich, velice vášnivý. Měl však i velmi silnou profesioná­lní a intelektuá­lní linii. S nadsázkou řečeno, pisatelka v jediném odstavci líčí svoje pocity po promilovan­é noci, řeší odborná fotografic­ká témata a cituje z Wildea, Pounda nebo Joyce. A i po skončení citové vrstvy vztahu Modotti-Weston přetrvává blízké přátelství a profesioná­lní úcta.

Postupem času, a zde se dostáváme k titulu knihy, který by měl možná znít spíš „Od umění k revoluci“, začíná Tinu Modotti stravovat jiná vášeň, totiž levicová, přesněji řečeno komunistic­ká. „Ze všeho nejvíc jsem myslela na to, jaké důsledky budou mé kroky mít na revoluční činnost,“píše v dopise na rozchodnou jednomu ze svých dalších milenců, mexickému komunistov­i Xavieru Guerrovi.

Krásná a vášnivá žena. Sečtělá bohémka. Světoběžni­ce. Pozoruhodn­á umělkyně. A také pomýlená levicová revolucion­ářka. To všechno byla Tina Modotti.

 ?? Modotti takto zachytila malířku Fridu Kahlo (vlevo) a zpěvačku Chavelu Vargasovou – ve své době také milenky. ??
Modotti takto zachytila malířku Fridu Kahlo (vlevo) a zpěvačku Chavelu Vargasovou – ve své době také milenky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia