Zkáza Uranie. Tajemník divadlo okrádal a nakonec zapálil

MF DNES - - PRAHA -

PRAHA V hromadu zčernalých trosek se během podvečera 17. ledna před 70 lety proměnila jedinečná scéna. Holešovické Lidové divadlo Uranie. Aplaus tam až do mrazivého dne zkázy na začátku roku 1946 sklízely hvězdy kalibru Dany Medřické, Františka Filipovského či Josefa Hlinomaze.

Sloupce dýmu, vycházejícího z rozložité dřevěné budovy, si shodou okolností jako první všiml hasič. Ač mimo službu, stal se prvním, kdo začal se záchrannými pracemi. Zkrotit bouřlivý ohnivý příval však ani s přispěním dobrovolníků nezvládl. Nedokázala to ani zalarmovaná družstva jeho kolegů z centrální stanice v Sokolské ulici, z Libně a z Holešovic.

„Velení nad zásahem se tehdy osobně ujal velitel pražských hasičů,“uvedl major Václav Hladík, bý- valý vyšetřovatel pražských hasičů. Boj s plameny byl plný dramatických momentů. Střecha Uranie se zhroutila pod jedním ze zasahujících hasičů. Ten akci odnesl těžkým zraněním.

Na rozdíl od budovy divadla se hasičům podařilo zachránit alespoň vedlejší kulisárnu. Pokud by plameny přeskočily i tam, mohlo dojít k explozi s netušenými následky. Záchranáři před ohněm ušetřili i sousední restauraci.

Na zčernalé rozlehlé parcele, z níž coby poslední pomník divadla čněl k nebi osamělý komín, se den po požáru začala činit zvláštní vyšetřovací komise. „Pracovalo se od počátku se dvěma hlavními verzemi příčin požáru: Buďto technická závada, anebo žhářství,“vzpomínal emeritní policejní vyšetřovatel major Jaroslav Zahrádka.

Divadlo Uranie

Žhářství se záhy prokázalo. Palič podle expertů založil oheň důmyslně na několika místech šatny. Odtud se plameny bleskově rozšířily po divadelní budově. Zbývalo jen pachatele najít.

Necelý rok po válce nebyli Němci v Čechách zrovna populární. Jako nadějný podezřelý se proto rýsoval německý malíř Karel Piperger, který shodou okolností v inkriminovaný den v divadle pracoval. Jenže jeho ohořelé ostatky pátrači vyprostili zpod zhroucených trosek.

Účetní knihy neshořely

Detektivové z pražské „čtyřky“, kriminální policie, záhy nabídli slibnějšího kandidáta na roli žháře, divadelního tajemníka Karla Štolla. Ten v Uranii pracoval od konce války. Podle kriminalistů měl náročné koníčky a omezené možnosti, jak je sanovat. Hodně ho stála jeho milenka, mladá herečka. Vyšetřovatelé také zjistili, že rád „parlamentařil“, tedy že se oddával hazardním hrám. A zanedbatelné nebyly ani Štollovy účty z Cascade baru a dalších vyhlášených podniků.

Tajemník kdekomu dlužil a v divadle se proslýchalo, že s účetnictvím scény provádí lecjaká podivuhodná kouzla.

Svědci Štolla navíc zahlédli, jak kvapně bezprostředně před požárem opouští Uranii. „Ani mne nepozdravil, jak chvátal,“popsal tajemníkův úprk do holešovických ulic jeden ze svědků.

Pokud Štoll spoléhal na to, že oheň zlikviduje stopy po zpronevěře, měl smůlu. Účetní knihy se totiž zachovaly. Na začátku roku 1946 skončily u správce divadla, v kanceláři Holešovického pivovaru. Začali se jimi probírat lidé z podnikové kontroly i vyšetřovatelé. Zjistilo se, že manko činí přes 105 tisíc korun.

Na konci ledna ve strohé výslechové místnosti na „čtyřce“v Bartolomějské ulici se tajemník úporně bránil nařčení z defraudace i ze založe- ní ohně, který ji měl zakrýt. „Jsem zcela poctivý, jen jsem včas nedostal k rukám odbornou účetní sílu coby pomoc, jak jsem žádal,“tvrdil do protokolu mimo jiné Štoll. Marně a obratem za ním zaklapl katr soudní věznice na Karlově náměstí.

Tečku za požárem Uranie po dlouhém vyšetřování na jaře 1947 udělal Krajský soud v Praze. Štolla shledal vinným v celém rozsahu obžaloby a odsoudil k těžkému žaláři na patnáct let.

O obnově Uranie, jedinečné scény s interiérem uspořádaným podle vzoru klasických antických divadel, se uvažovalo několikrát. Všechny záměry zůstaly především z finančních důvodů jen na papíře. Divadlo připomíná jen pamětní deska na rohu dnešního Ortenova náměstí a ulice U Uranie v Praze 7.

— Jan Bohata

Budova vznikla v roce 1898 pro Výstavu architektury na Výstavišti, pak byla přestěhována do Pivovarské zahrady.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.