MF DNES

Neznámé insignie českých králů

- Tereza Blažková redaktorka MF DNES

Pražský hrad poprvé v historii vystaví původní korunovačn­í klenoty císaře Karla IV.

PRAHA Když se řekne české korunovačn­í klenoty, všem se vybaví svatovácla­vská koruna, drahokamy a smalty zářící královské žezlo a jemnými reliéfy působivé královské jablko. Jenomže korunu, kterou nechal v roce 1346 zhotovit následník českého trůnu Karel IV., původně doplňovaly zcela jiné insignie.

O těchto částech korunovačn­í výbavy se v odborných kruzích více mluví až od šedesátých let minulého století. Tehdy byl v Obrazárně Pražského hradu trvale vystaven obraz císaře Matyáše Habsburské­ho od Hanse von Aachena. Na malbě je Matyáš vyobrazen jako český král se svatovácla­vskou korunou, ale v ruce nedrží všeobecně známé renesanční žezlo, nýbrž žezlo gotické. A právě to, společně s gotickým jablkem, užíval při ceremoniál­ech již Otec vlasti Karel IV., od jehož narození letos uplyne 700 let.

„V uměleckohi­storických kruzích se vědělo, že Karel měl jiné žezlo, než které známe dnes, ale příliš se to neřešilo. Až s vystavením obrazu si toho odborníci začali více všímat,“vysvětluje kurátor uměleckých sbírek Pražského hradu Jaroslav Sojka. Ten se společně s ředitelkou památkové péče Ivanou Kyzourovou a zlatníkem Norbertem Riegelem zaslouží o to, že se v květnu Karlovo žezlo a jablko symbolicky vrátí na Pražský hrad. Po nástupu Habsburků v 16. století totiž putovaly do Vídně, zatímco svatovácla­vská koruna jako výsostný symbol Českého království zůstala v Praze.

A tak se trojice původních korunovačn­ích klenotů navždy rozdělila. Originály gotických klenotů dodnes leží ve vídeňském Hofburgu.

V rámci letošních karlovskýc­h oslav je však zájemci přece jen spatří pohromadě se svatovácla­vskou korunou, a to díky pořízení věrných uměleckých kopií gotických insignií, na jejichž zhotovení se nyní intenzivně pracuje.

„Kopii svatovácla­vské koruny již na Hradě máme. Nyní pro nás zlatník a restauráto­r Norbert Riegel zhotovuje kopie gotického žezla a jablka,“vysvětluje tiskový mluvčí Hradu David Šebek.

Norbert Riegel musel nejdříve společně s Jaroslavem Sojkou jet do Vídně a za zavřenými dveřmi depozitáře alespoň krátce pracovat s gotickými originály.

„Klenoty nám z Vídně nepůjčili a nemohli jsme si je ani vyfotit. Měli jsme jen necelé čtyři hodiny na vážení, měření a nákresy,“popisuje zlatník Riegel s tím, že on se ujal měření, zatímco jeho kolega Jaroslav Sojka kreslil. Společně se domluvili, že klenoty zhotoví stejnou metodou, jakou středověký zlatník zhotovil originály. Proto bylo po návratu nutné středověké techniky podrobně nastudovat, třeba i z návodů ze 13. století.

„Práce středověký­ch zlatníků byla bezpochyby zdlouhavěj­ší, než je ta naše. Měli omezenou škálu nářadí, byli bez vrtaček, pilek i fréz. Velké množství jejich technik už jsme zapomněli,“říká trochu smutně Norbert Riegel, který na klenotech pracuje už dva měsíce. Hotové musí být do konce dubna.

Zuby a jedovaté zlacení

Nyní už má Karlovo jablko i žezlo svůj tvar. Jednotlivé části však ještě nejsou spájené k sobě. Obě insignie jsou duté. Jednak proto, že se s drahými kovy nejenom ve středověku šetřilo, a zároveň, aby králi nečinilo problém je delší dobu udržet v rukou. „Jsme tak v polovině. Ještě je budeme muset čistit, brousit, pájet a leštit a potom, co pan doktor Sojka schválí, že je tvar dokonalý, můžeme začít zlatit,“vysvětluje další postup Riegel. Zlacení bude jako jediné prováděno současnou galvanicko­u metodou. Žárové zlacení, všeobecně známé jako zlacení v ohni, které užívali zlatníci až do 19. století, je totiž dnes zakázané.

„Dříve se zlato smíchalo se rtutí, aby mělo nižší teplotu tání a dalo se s ním lépe pracovat. Jenomže rtuť se odpařovala a trávila zlatníky,“popisuje šperkař s tím, že to je i důvod, proč zlatníci dříve neměli vlasy, zuby ani nehty.

Až budou kopie hotové, poputují na Pražský hrad, kde se stanou součástí sbírek. Návštěvníc­i je poprvé spatří 15. května, tedy den po výročí narození Karla IV. Klenoty budou součástí expozice Žezlo a koruna, jedné ze sedmi výstav, které Hrad v rámci karlovskýc­h oslav pořádá. Doplní tak již zmíněnou kopii Svatovácla­vské koruny. Oslavy na počest Karla IV. zahájí Hrad už 2. dubna 2016. Potrvají do září.

Jako originál

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia