MF DNES

Jak Čína zasypává evropský fotbal stamiliony

- Radim Trusina fotbalový reportér MF DNES

Evropa zažívá „bombardová­ní“čínskými miliony, které se sypou do fotbalu. Ať už od investorů, kteří si kupují významné podíly v tradičních klubech, či v podobě extrémních přestupníc­h částek. Ty jsou čínské kluby schopné vydat za pohaslé hvězdy, od nichž si slibují progres.

Důvod je zřejmý: ač je v Číně 1,4 miliardy obyvatel, fotbal dělat neumějí. A mohutné investice to mají změnit. Číňané se chtějí učit, za což jsou ochotni draze platit.

„Kdybych byl Číňan, než bych začal něco budovat v Číně, vyjel bych do Evropy učit se od lidí, kteří fotbalu rozumějí. Příliv čínských investorů se mi proto zdá logický a z jejich pohledu správný,“říká renomovaný hráčský agent Viktor Kolář ze společnost­i Sport Invest Internatio­nal.

Čínské znaky už má dresech například Swansea, Crystal Palace, West Bromwich, Watford, Espaňol Barcelona, Rayo Vallecano či Slavia, kde získala 60procentn­í podíl investiční společnost CEFC. Ta se stala i partnerem české reprezenta­ce. Do ženského týmu Slavie lákají dvě čínské hráčky.

„Čínský drak“se v Evropě rozpíná čím dál víc. Sponzor druhé portugalsk­é ligy chtěl, aby v soutěži povinně hrálo deset čínských fotbalistů. Po protestech od této podmínky ustoupil, ale za nasazování Číňanů bude údajně vyplácet bonusy.

Čína teď Evropě nekonkuruj­e

Peníze nejsou problém. To nakonec ukázal tento týden, kdy do čínské ligy přestoupil útočník Gervinho z AS Řím za půl miliardy korun, jehož následoval záložník Ramires z Chelsea za 900 milionů!

Jeho nový celek Jiangsu Suning na španělském soustředěn­í ve středu podlehl 1:5 Slavii, která by z této přestupní sumy měla zajištěný rozpočet na pět let. I z toho je patrné, že do Číny se chodí výhradně kvůli penězům, ne za sportovní slávou.

„Kdo chce něco dokázat, hraje fot- bal v Evropě. Tady jsou nejlepší soutěže, tady se hraje Liga mistrů. A ještě to tak dlouho bude,“je přesvědčen Kolář. „Neříkám, že je čínská snaha výstřelem do tmy, ale čeká je spousta práce. Opravdu kvalitní fotbalisty, kteří jsou v dobrém věku a mají potenciál, do Číny nedostanou ani peníze. V dohledné době nemůže Čína Evropě konkurovat. Správný agent tam ani nebude tlačit své nejlepší hráče. Měl by mít zájem, aby hráli v evropských top klubech.“

Sport Invest zastupuje třeba tureckého střelce Buraka Yilmaze z Galatasara­y Istanbul. Nedávno dostal nabídku z Číny s astronomic­kým platem 175 milionů korun ročně! Přesto odmítl. Sportovní stránka pro něj byla víc než luxusní podmínky.

Číňané už dřív lákali třeba Milana Baroše či Jaroslava Plašila. Exotické angažmá na Dálném východě si už z českých hráčů vyzkoušela čtveřice Václav Němeček, Robert Caha, Marek Jarolím a Jan Rezek. Další mohou teoreticky přibývat, ale maximálně po jednotkách. Velký export Čechů se očekávat nedá, i když je teď Čína v módě, což potvrzuje dění ve Slavii.

Budou chtít Číňané Škodu?

„Po dnešku jsem si jist, že Milan Škoda dostane nabídku z Číny, která bude lepší, pro něj i pro klub, než v Emirátech. Na to si vsadím,“napsal po zmiňované výhře 5:1 na Twitter Jaroslav Tvrdík, ve Slavii zástupce čínských majitelů. Reprezenta­nt Škoda dal dva góly.

„Čína bere a bude brát vysoce profilovan­é hráče s evropskou historií, hvězdy. Pro Čechy čínský trh nebude přístavem, kde budou kotvit a vydělávat peníze,“tipuje však Kolář. „Nabídka z české strany by byla, ale z té druhé není poptávka.“

Čínský drak ve Slavii

Miliony z Dálného východu

Pro čínské kluby jsou zajímavé životopisy například Tomáše Rosického či Petra Čecha, jehož právě Kolář zastupuje. „Myslím, že hrát by Petr do Číny určitě nešel, ale kdyby se mu odprezento­val projekt, že by byl třeba ambasadore­m nějakého projektu, který by něco budoval a dával by mu smysl, pak je Petr novým věcem otevřený,“říká.

Na vrchol s českou pomocí

Čína chce v této fázi hlavně přitáhnout pozornost k tamnímu fotbalu. Proto kluby přeplácejí známé tváře, hlavně ofenzivní hvězdy a respektova­né trenéry. V Číně jako poslové fotbalové vzdělanost­i působili střelci Didier Drogba s Nicolasem Anelkou, z trenérů pak Marcello Lippi, Fabio Cannavaro, teď v tamní lize působí Luiz Felipe Scolari či Sven-Göran Eriksson.

Ale pracovali tam i čeští trenéři: Josef Jarabinský, Miroslav Koubek a Miroslav Jirkal.

Spolupráci s čínským fotbalem už navázala i Fotbalová asociace ČR. Čeští odborníci by měli Číňanům pomáhat s budováním fotbalovýc­h akademií, do Česka by pak měly přijet trénovat čínské děti. „Budeme spolupraco­vat na bázi mládežnick­é výchovy, na úrovni ženského fotbalu a vzdělávání trenérů,“řekl už dřív šéf české asociace Miroslav Pelta, podle něhož by se měl do projektu zapojit i reprezenta­ční kouč Pavel Vrba, pomáhat bude také legendární záložník Pavel Nedvěd.

Ten v září minulého roku v Šanghaji slavnostně otvíral fotbalovou akademii. „Je tam jasné vládní rozhodnutí, že by se čínský fotbal měl dostat na světovou úroveň. Když se taková země rozhodne, že fotbal dostane tam, kam chce, tak se jí to určitě podaří,“povídá Pelta.

Využít k tomu bude chtít i české zkušenosti, spolupráce je zdařile nastartova­ná. „V Číně si musí vybudovat fungující systém, potřebují fantastick­é zázemí, infrastruk­turu, odborníky, mediální pokrytí,“vyjmenováv­á Kolář. „Je potřeba trpělivost. Až všechno bude fungovat, bude takové angažmá atraktivně­jší. To je ale projekt na několik let. Do té doby budou muset v Číně hráče jen přeplácet.“

 ?? Čínské znaky na prsou zdobí i dresy Swansea, Korejec Sung-Yueng Ki (vlevo) běží za střelcem vítězného gólu Ayewem v duelu s Evertonem (2:1). Foto: Profimedia.cz ??
Čínské znaky na prsou zdobí i dresy Swansea, Korejec Sung-Yueng Ki (vlevo) běží za střelcem vítězného gólu Ayewem v duelu s Evertonem (2:1). Foto: Profimedia.cz
 ?? Firma CEFC je i partnerem reprezenta­ce. ??
Firma CEFC je i partnerem reprezenta­ce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia