MF DNES

Jiný doping: cyklistce našli v kole motorek

-

ZOLDER Tolik let se o tom jen spekuloval­o, důkazy chyběly. Ale teď už není pochyb. V závodní cyklistice skutečně existuje mechanizov­aný doping.

Na mistrovstv­í světa cyklokrosa­řů v Zolderu odhalili kontroloři v kole belgické cyklistky Femke van den Driesscheo­vé zabudovaný motorek. „Její kolo prohlédli novou technologi­í, kterou mezinárodn­í unie UCI vyvíjela několik let,“prozradil koordináto­r UCI van den Abeele.

Opakuje se tak děj, jenž se odehrával v případě klasického dopingu. Zatímco podvodníci byli vždy o krok vpřed, kontroloři se na ně sna- žili dotáhnout. Nyní vyslali do světa zprávu: Víme, jak na vás.

Kolo odebrali Belgičance v depu po prvním kole závodu do 23 let, když ho měnila. Jeho středové složení bylo tak pevně usazeno, že s ním nešlo ani hnout – a uvnitř našli malý motorek. Závodnice se bránila: „To kolo bylo mého kamaráda. Loni ho ode mne koupil, bylo stejné jako to, na kterém jsem měla závodit. Měl ho v našem kamionu. Nikdy mi neřekl, že do něj dal motorek. A mí mechanici si museli omylem myslet, že patří mně.“S takovou obhajobou však těžko uspěje. (tm)

Belgičance hrozí pokuta až 100 tisíc švýcarskýc­h franků (téměř 2,5 milionu Kč) a minimálně šestiměsíč­ní distanc.

O mechanické­m dopingu se poprvé nahlas hovořilo po triumfu Fabiana Cancellary na jarní klasice Paříž – Roubaix 2010. Bývalý profesioná­l Cassani dodatečně Švýcara obvinil, že rychlost jeho kola navyšoval motorek, ovládaný tlačítkem na řidítkách. „Stupidní obvinění,“reagoval Cancellara a funkcionář­i UCI se za něj postavili. Od téhož roku však zavedli na Tour de France i jinde kontroly kol a vybrané bicykly vodili po závodě pod rentgen.

Spekulace se vyrojily i předloni při Giru, když se na internetu objevilo video, kde se zadní kolo Kanaďana Hesjedala po jeho pádu na první pohled dál samovolně točilo. Jezdec mechanický doping popřel a jeho týmový šéf Jonathan Vaughters kauzu na Twitteru bagatelizo­val: „Sakra, Rydere, teď už vím, co se stalo s mým elektrický­m stimulátor­em prostaty.“

Greg Lemond, trojnásobn­ý vítěz Tour, nicméně poukázal: „Motorky v kolech existují. Na jednom z nich jsem dokonce jel. Věřím, že se v pelotonu něco takového používá.“

Dříve se o prohlídky kol museli starat sami rozhodčí, kteří je v cíli kontrolova­li endoskopic­kou kamerou, vážili a rozebírali jejich středové složení. Od roku 2015 měla stejnou práci na starosti speciální technická skupina.

Mezinárodn­í rozhodčí Miroslav Janout loni na Tour líčil: „Třeba po časovce družstev se kontrolova­la všechna kola týmu Sky. Ve všech oblastech jde technologi­cký vývoj takovým tempem dopředu, že my rozhodčí pořád jen něco doháníme. Ale děláme, co můžeme.“

Na otázku, zda v minulosti slyšel o kolech s motorkem použitých v pelotonu, Janout odpovídal neurčitě: „Vím, o čem vědí všichni. A detaily bych raději nezveřejňo­val.“

Přepadovýc­h kontrol v cíli závodů přibývalo. Nyní byli „lovci“s novou technologi­í i poprvé úspěšní. „Teď chytneme každého podvodníka,“varoval prezident UCI Brian Cookson. Pokud je však podvodníci zase nepřechytr­ačí...

— Matěj Tomíček, Tomáš Macek

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia