MF DNES

Od hokeje k doutníkům a zpět

- Robert Sára reportér MF DNES na Floridě

Patří mezi 14 vyvolených českých hokejistů, kteří vyhráli Stanley Cup i mistrovstv­í světa. Jenže se na něj pozapomněl­o. Stanislav Neckář roky žije na Floridě, kde prodává i testuje doutníky a teď také učí hokej dvanáctile­té kluky.

Už je to 20 let, co byl součástí zlaté vídeňské party, která odstartova­la nezapomenu­telné období české hokejové hojnosti. Už je to ale taky 20 let, co Stanislav Neckář (40) dostal knížku o doutnících, začetl se do ní a následně při jednom z tripů Ottawy, kde tehdy hrál, zašel do specializo­vaného obchodu, jeden si koupil... „A strašně mě to oslovilo a začalo bavit. Každé léto jsem pak zkoušel nové a nové doutníky, až se z toho stal byznys,“vypráví Neckář.

A tak zatímco mnozí hokejisté se po kariéře promění v investory, jiní v rentiéry, Neckář si pořídil obří karavan. Luxusní. A brázdí s ním Floridu. Zpočátku méně, pak hodně a teď zase méně. Například objíždí golfové turnaje, na kterých nabízí doutníky a vypráví o nich.

„Byly časy, kdy jsem měl 160 akcí za rok.“

Tohle nemá být reklama na kouření, jenže ač je člověk nekuřák, tak při Neckářově vyprávění, v němž z doutníků dělá vědu, by hned okusil. Je to jako s vínem. I u něj se stanete znalcem až po letech praxe, až když proniknete do historie i teorie, když pochopíte výrobní procesy i jaká odrůda se k čemu nejlépe hodí. „Vinař taky hned zpočátku nezjistí, jaké to víno je. Chce to čas. Prostě platí, že čím víc doutníků vykouříte a čím víc poznáte chutí tabáku, tím je paleta na jazyku pestřejší. Ráno si proto dávám něco slabšího, co jde ke kafi. Večer, když mám steak, sáhnu po něčem silnějším. Jinak doutník chutná i u vína.“

Čtyři tisíce doutníků ve sbírce

A že má Neckář z čeho vybírat. Doma má velký humidor (zařízení, které udržuje stálou vlhkost) a v něm na čtyři tisíce doutníků (průměrná cena je 8–12 dolarů) včetně pár cenných kousků, které „koštuje“jen při výjimečnýc­h příležitos­tech. K tomu si nechává vyrábět doutník, který nese jeho značku a který si sám namíchal.

Zajímá se o historii, zná šéfy doutníkářs­kých fabrik, dvakrát do měsíce vyráží do speciálníc­h klubů na ochutnávky novinek. Neckář je ale za těch 20 let rovněž vyhledávan­ým znalcem, a tak než výrobci uvedou novinku na trh, on patří mezi vyvolené testovače. „Dostanu třeba čtyři druhy, na kterých jsou jen očíslované pásky. Když mám čas a chuť, tak si sednu, zakouřím si a řeknu jim svůj názor,“popisuje.

Možná to je překvapivé, ale klienty má i mezi hokejisty.

Koneckonců když s Tampou v roce 2004 vyhrál Stanley Cup – byť tehdy kvůli zranění většinu sezony propásl – vítězné doutníky do kabiny dodal on. Objednávku měl i loni, jenže tým Lightning ve finále padl. A hráči mu volají třeba i tehdy, když se jim narodí dítě a oni se chtějí na oslavné party předvést s doutníky s vlastním jménem.

Jinak byl ale hokej pro Neckáře roky uzavřenou kapitolou. „Měl jsem ho dost, po fyzické i psychické stránce. Já měl problémy s třísly, byl jsem na operaci, pak se vrátil, ale dál to bolelo. Byl jsem nešťast-

Vítěz Stanley Cupu

ný, protože jsem se dostal do věku, kdy jsem v hokeji už šel jenom dolů. A doutníky byly ideální přestup. Odpočinul jsem si a dělal věc, co mě baví.“

Jako trenér jsem kouření omezil

Až olympiáda ve Vancouveru leccos změnila. Jeho synovi Tyovi bylo necelých osm, do té doby ho příliš bruslit nebavilo, i když ho na led táta párkrát vzal. Vlastně Neckář senior rezignoval, nechtěl syna nutit. Jenže když Ty koukal na olympiádu, sám za tátou přišel, že chce taky hrát. Neckář přivedl syna do mužstva, kde byl třeba i syn Martina St. Louise, někdejší hvězdy Tampy, a Ty zprvu se trápil. „Myslel si, že to bude jednoduché, jenže všichni už bruslili. On ne, trápilo ho to, ale zároveň popostrčil­o a po půl roce se jim vyrovnal.“

Zprvu vodil syna na trénink jednou dvakrát týdně, čekal, jestli od hokeje neuteče, až se ho jednou šéfové týmu zeptali, jestli by rovnou nezačal i trénovat. Neckář kývnul, udělal si licenci a teď společně s Finen Sami Salem (hráčem s 878 zápasy v NHL) vedou dvanáctile­té kluky v Tampě. I proto výrazně omezil svůj doutníkářs­ký byznys i kouření.

„Před dvěma lety jsem si dával tři doutníky denně, když jsme měli výjezd, tak i šest, ale teď, když jsem u dětí, tak nechci, aby ze mě byl cítit tabák. A nechci, aby mě kluci viděli kouřit. Trenér je neučí jen hokej, ale vychovává je i jako lidi.“

I s pojízdným karavanem se vydává za zákazníky třeba jen třikrát do měsíce, místo dřívějších 15 akcí.

Zato propadl trénování, k tomu dává i soukromé lekce bruslení. „Baví mě to, člověk se na hokej zase dívá z jiné stránky.“

Nezabíjejt­e u dětí kreativitu

Sedíme spolu na recepci malého zimáku na předměstí Tampy, který byste lehce přehlédli. Náš hovor se trošku protahuje, a tak už na ploše bruslí jeden klučina, kterému za pár minut Neckář začne vysvětlova­t, co a jak dělat.

Zájemců má dost, popularita hokeje na Floridě roste. Možná i proto, že dřív děti trénovali amatéři bez praxe a vzdělání, ale teď je cepuje čím dál víc bývalých hráčů

Šampioni Floridy

 ?? Stanislav Neckář vyhrál Stanley Cup s Tampou Bay v roce 2004, byť většinu sezony ho trápilo zranění. A ve Vídni 1996 se stal mistrem světa.
Foto: Getty ??
Stanislav Neckář vyhrál Stanley Cup s Tampou Bay v roce 2004, byť většinu sezony ho trápilo zranění. A ve Vídni 1996 se stal mistrem světa. Foto: Getty
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia