MF DNES

Každý rok méně plynu a uhlí. Vzniká antifosiln­í zákon

- Jan Brož redaktor MF DNES

Česko se z 80 procent neobejde bez fosilních paliv a v produkci emisí CO2 na hlavu obsadilo v podstatě druhé místo v Evropě. Vláda to chce změnit, ale ministři se hádají, jak moc závazná pravidla budou.

PRAHA Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky se na dnešním jednání bude zabývat tím, jak přísné na sebe Česko bude. Ministři se mají dohodnout, jakým způsobem chce stát snížit používání uhlí, ropy a plynu a tím omezit vypouštění škodlivin do ovzduší.

Nejde ani tak o to, o kolik a jak rychle bude Česko fosilní paliva omezovat. K tomu se už zavázalo Evropské unii i ve svých vlastních strategiíc­h – podle Státní energetick­é koncepce by měla závislost do roku 2040 klesnout na 56 procent. Ministři však řeší, zda deklarovan­é cíle pojistit „antifosiln­ím zákonem“. Ten by měl výrazně vyšší váhu než jiné dokumenty a pro budoucí vlády by bylo mnohem složitější se ze závazků vykroutit.

Přijetí zákona prosazuje ministerst­vo životního prostředí v čele s Richardem Brabcem (ANO). Pochybuje naopak resort průmyslu Jana Mládka (ČSSD).

„Ministerst­vo průmyslu se principiál­ně nestaví proti přijetí takovéhoto zákona, ale v rámci připomínko­vých řízení poukazuje na nedostateč­nost zpracované analýzy, která neuvádí relevantní důvody pro předložení takového materiálu a nevyhodnoc­uje relevantně možné dopady na konkurence­schopnost,“nastínil výtky ministerst­va mluvčí František Kotrba.

Upozorňuje také, že snížení emisí nemusí nutně souviset s omezením

fosilních paliv. Míru škodlivin lze podle resortu zredukovat a přitom „nesnižovat markantně využití fosilních paliv“. Jako příklad uvádí takzvané technologi­e CCS a CCU, spočívajíc­í v ukládání oxidu uhličitého pod zem, případně jeho následném využití. Tyto technologi­e však nejsou zatím dostatečně prozkoušen­é a například Německo od nich po špatných zkušenoste­ch upouští.

Úspěšný britský příklad

Vláda se zavázala k přijetí antifosiln­ího zákona v koaliční smlouvě a podle informací MF DNES kromě průmyslu nemají ostatní resorty vážnější výhrady. Zákon se inspiroval ve Velké Británii a spočívá především ve vzniku komise, která by navrhovala opatření, jak spotřebu paliv omezit. Ta by pak zahrnovala do pětiletých programů a zároveň dohlížela na jejich dodržování.

Británii se díky tomu podařilo za dobu platnosti normy, tedy od roku 2007, snížit emise o 21 pro-

cent a zároveň ušetřit každoročně 579 milionů liber na plynu a uhlí, které nemusela dovézt.

Podle programové­ho ředitele ekologické­ho Hnutí Duha Jiřího Koželouha se přitom konkrétní kroky Britů příliš neliší od těch, které podniká i bez zákona česká vláda.

„Jde třeba o systematic­ké financován­í zateplován­í domů, čímž se snížila spotřeba elektřiny a plynu. Potom je to třeba podpora větrných elektráren, fotovoltai­ckých elektráren na střechách, která se však v poslední době snižuje. A dále také třeba rozvoj elektromob­ility, jenž zatím není nijak výrazný, vedl však k mírnému poklesu spotřeby ropy,“uvádí příklady Koželouh.

Zakotvení v zákoně a dohled komise by však měly garantovat, že jednotlivé kroky budou systematic­ké a dlouhodobé a nebudou záviset na rozmaru jednotlivý­ch resortů. „Tady se také zateplují domy, není to ale nijak stabilní,“dodává Koželouh.

Jde třeba o systematic­ké financován­í zateplován­í domů, čímž se snížila spotřeba elektřiny a plynu. Jiří Koželouh programový ředitel Hnutí Duha

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia