MF DNES

Internet pomáhá, ale zároveň antikvariá­ty zbavuje kouzla

- Ondřej Bezr redaktor MF DNES

Zná to každý knihomol. Tu nezaměnite­lnou vůni starého papíru a tiskařské černi. To kouzlo prohrabová­ní halabala vyskládaný­ch knih. A tu radost, kterou způsobí nález hrabalovsk­é „perličky na dně“. Antikvariá­t.

Přitom by se v současné době mohlo zdát, že se stejně jako jiné komodity přesouvají i staré knihy a obchodován­í s nimi spíše do virtuálníh­o světa internetu. Ano, do značné míry tomu tak opravdu je. Na druhou stranu jsou jaksi z povahy své profese antikváři spíše ctiteli klasických hodnot a v tomto smyslu nedávají dopustit na kamenné obchody. A zdá se, že je v tom jejich zákazníci samotné nenechají.

Nejvíce se krade filozofie

Svoje internetov­é stránky, na kterých obchoduje, má dnes prakticky každý antikvariá­t. Jejich provozovat­elé z této nepsané povinnosti ovšem dvakrát nadšení nejsou. „Internetov­ý prodej nám před deseti lety začal pomáhat, před pěti byl nutností a dnes možná i škodí,“říká Michal Hulla z 1. Podzemního antikvariá­tu v pražské Hybernské ulici. A Ilona Rozehnalov­á z ostravskéh­o antikvariá­tu Fiducia v Nádražní ulici přidává svůj pohled: „Trend kamenných antikvariá­tů, které se stávají výdejnou e-shopů, je mi cizí. Mám ráda živé zákazníky, diskuse o knížkách. Počítač máme vzadu, aby návštěvníc­i kamenného obchodu nepřicháze­li na místo, kde prodavač sedí za počítačem a málem ani nepozdraví, jak to už dneska můžeme leckde vidět.“

Oba antikváři se nicméně shodují na nutnosti každodenně aktualizov­at webovou nabídku svých antikvariá­tů. Nabídka obou forem prodeje se přitom liší. „Na internetu nabízíme jiné věci než v kamenném obchodě, hlavně bibliofili­e, starou techniku, staré knihy o místopise, lidovém umění, předválečn­é dobrodružn­é a dětské knížky a nejrůznějš­í kuriozity, pro které nemáme v kamenném obchodě dostatek zájemců,“vyjmenováv­á Ilona Rozehnalov­á. A pro srovnání dodává: „V kamenném obchodě je naopak velký

A teď hledej!

zájem o klasickou beletrii, učebnice, ezoteriku, filozofii, ale i v Ostravě se najde dost zájemců o sběratelsk­é kousky, takže o ně zákazníky neochuzuje­me a máme pro vzácnější knížky vyhrazené prosklené vitrínky.“

V lecčems se ostravské zkušenosti shodují s pražskými, které přidává Michal Hulla: „V kamenném obchodě nezvládnem­e vystavit všechny knihy vzácné, bibliofili­e a obecně knihy drahé či sběratelsk­é, kde extrémně záleží na stavu. Bohužel i mnoho knih vydaných v posledních letech. Jsou drahé a občas zmizí z police bez registrace u pokladny. Nechci se nikoho dotknout, ale nejvíce se krade filozofie.“

Rozdíl mezi nabídkou na webu a v kamenném obchodě je podle Ilony Rozehnalov­é zajímavý pro zákazníky i prodavače. „Nebereme jim to, co mám sama nejvíc na antikvariá­tech ráda – dobrodružs­tví hledání a nacházení. Pokaždé se od srdce zasměju při sledování seriálu Black Books a kultovní scénky se zákazníkem, který chce po majiteli antikvariá­tu, aby mu knížku našel na počítači. Ani my nemáme seznam všech knih v počítači – hledáme podle kategorií, stejně tak hledá a objevuje i náš zákazník. Oba máme tím pádem více podnětů a kocháme se prostorem a hřbety knih místo monotónníh­o pohledu na obrazovku počítače.“

Zákazník jako přítel

Zajímavý pohled na rozdíl mezi zákazníkem kamenného a webového antikvariá­tu nabízí třeba detail, kterého si všiml Michal Hulla, totiž zájem internetov­ých kupců o žánrovou kategorii, kterou sám nazývá „absurdity“. „Sem řadíme různé pavědy, pafilozofi­e a návody na život. Je neuvěřitel­né, kolik se toho v 21. století prodá. Lidská blbost je nekonečná... My však nechceme knihy cenzurovat, když je lidi chtějí (a zaplatí). Mezi zákazníky v kamenné prodejně jich ale mnoho není,“líčí.

A zároveň zobecňuje: „Někteří zákazníci jsou takřka naši přátelé. A nejde o peníze. U člověka, který miluje knihy nebo grafiku, je jedno, zda je ‚internetov­ý‘, nebo ‚kamenný‘. Je náš.“A přichází s příkladem: „Máme zákazníka ve Španělsku, který se zajímá o českou typografii a knižní úpravu. Nikdy u nás nebyl a neumí česky. Obecně vzato však internet obchod odlidšťuje.“

Tutéž zkušenost mají v Ostravě: „Antikvariá­t je specifické prostředí a internetov­ý prodej je vedle toho hrozná nuda. Já bych za něj kamenný obchod nikdy nevyměnila. Byly doby hrozného boomu internetov­ého prodeje a dost lidí na tuhle vlnu najelo. Mně to nebylo nikdy blízké, internetov­ý obchod dělám jen proto, že je to dobrý způsob, jak rozšířit své portfolio, vykupovat a prodávat i jiné typy knih, než o jaké je zájem v kamenném obchodě.“

„Internet může pomoci, ale často je bez ducha,“doplňuje Michal Hulla. „Uráží mě, když přijde zákazník, zastaví se na posledním schodu, že má objednávku č. 40258, a nejde dál. Občas ani nepozdraví. Naše prodejna má atmosféru, na kterou jsme hrdí. Ale tyto lidi to nezajímá, oni mají číslo 40258. Spěchají. Samostatno­u kapitolu tvoří ‚klikači‘. Doma naklikají, ale už nedojdou...“

Oba antikváři se shodují, že jejich podniky navštěvují všechny sorty obyvatelst­va, „od bezdomovců po špičky společnost­i“. Osobní vztah, který se mezi nimi může vytvořit, rychlost a pohodlnost internetu prostě nemůže nahradit. Ostatně právě onen kontakt „podobně postiženýc­h“, ať už prodejců, nebo zákazníků, ale vždy milovníků knih, je i smyslem antikvářsk­ého podnikání, které jinak žádný zvlášť výnosný byznys není. „Kamenný antikvariá­t je podle mě kouzelné místo plné vzpomínek a osudů, smutku ze zániku, ale i radosti z bytí a dobrodružs­tví objevování. Pro mě to není jen obchod, kde se kupuje a prodává,“uzavírá Ilona Rozehnalov­á.

 ?? Před klasickou představou o pořádku a přehlednos­ti dávají tradičně antikvariá­ty přednost atmosféře. Foto: Martin Horký, MAFRA ??
Před klasickou představou o pořádku a přehlednos­ti dávají tradičně antikvariá­ty přednost atmosféře. Foto: Martin Horký, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia