MF DNES

Oslava země, kol i piva. Flandry posté

- Tomáš Macek cyklistick­ý redaktor MF DNES

Koppenberg

Jen za jídlo a pití tu fanoušci v den závodu vydají 7,25 milionu eur. Podél tratě jich bývá tři čtvrtě milionu. Za místo ve VIP stanech se platí více než 300 eur. A vlámské deníky píší v týdnu před startem o závodu na prvních deseti stranách. Kolem Flander. Nejslavněj­ší z belgických klasik. Největší pouliční festival země. Nejsledova­nější jednorázov­é klání cyklistů na světě.

„A bez diskuse také nejtvrdší jednodenní závod,“tvrdí bývalý americký jezdec George Hincapie. „Projíždíte milionem zatáček kombinovan­ých s dvaceti strmými kopci, kostkami a úzkými silnicemi. Tady se koná válka na kolech.“

„Občas si při ní připadáte jako kamikaze,“dodává Ir Sean Kelly.

Ovšem Kolem Flander neboli Ronde van Vlaanderen je mnohem víc než jen sport.

Vlámové pro Ronde vymysleli slogan „Vlaanderen­s mooiste“. To nejhezčí z Flander. Tady oslavují sami sebe, svoji krajinu, své pivo – a tu nejlepší cyklistiku.

„Lásku k tomuto závodu do nás pumpují už s mateřským mlékem,“povídá Patrick Lefévere, šéf stáje Etixx-Quick Step. Ze 6,4 milionu obyvatel Flander je každý sedmý u trati a další dva miliony sedí u přenosu televize VRT, až čtyřikrát více než při etapách Tour.

„Pro místní je Ronde důležitějš­í než Vánoce a Silvestr dohromady,“tvrdí André Greipel z týmu Lotto Soudal. „A pro belgické cyklisty je triumf na Flandrech víc než obléci si žlutý dres na Tour,“soudí legendární Johan Museeuw.

Traduje se historka o posledním francouzsk­ém vítězi Flander z roku 1992. Řadu let poté byl za volantem svého auta zastaven belgickými policisty za překročení rychlosti. Ale jen na chvíli. „Ach, vy jste Jacky Durand, vy jste vyhrál Flandry. Tak jeďte,“pronesl vzápětí policista.

Jděte domů, vedu o půl dne

Na jaře 1913 vše začíná. Rodí se závod, jenž se stane součástí boje Vlámů za větší uznání v zemi, tehdy politicky i ekonomicky ovládané frankofonn­ími Valony.

Na svědomí to má Karel Steyaer, známý pod pseudonyme­m Karel van Wijnendael­e. Pátý z 15 potomků textilního dělníka vyrůstal v chudobě, často hladověl. Školu opustil ve čtrnácti, pracoval jako pekař, pak v kravíně a později pro francouzsk­y hovořící rodiny v Bruselu. „Ponižovalo mne, jak tu se mnou, Vlámem, zacházejí,“říká.

Po krátké cyklistick­é kariéře o cyklistice raději začíná psát, stává se editorem listu Sportwerel­d a 25. května 1913 organizuje i první ročník závodu Kolem Flander. Vyrážejí v šest ráno z Gentu, cíl se nachází na 324 kilometry vzdáleném velodromu v Mariakerke. Pouhých 37 jezdců doprovází pět vozů. „Banda druhotřídn­ích cyklistů,“vzteká se nad složením pelotonu van Wijnendael­e. Prvotřídní­m Vlámům jejich povětšinou francouzšt­í zaměstnava­telé start zakázali.

Po 12 hodinách v sedle vítězí tkadlec koberců Paul Deman, pozdější nositel řádů Belgie, Francie i Británie za chrabrost. Za 1. světové války v sedle kola převáží tajné depeše z okupované Belgie do neutrálníh­o Nizozemska, je Němci zatčen a odsouzen k smrti, ale před vykonáním trestu Spojenci osvobozen.

Ohlas úvodních ročníků Flander je u veřejnosti vlažný, zatímco kasa organizáto­rů stále prázdná. Přesto se na trati odehrají příběhy, které jsou dnes jen těžko uvěřitelné.

Rok 1919. Nepříliš úspěšný cyklista Henri Van Lerbergh postrádá na startu kolo. Půjčuje mu je švagr jiného závodníka, načež milý Van Lerbergh protivníků­m oznámí: „Všechny vás uštvu k smrti.“Když později v protivětru uniká, soupeři se jen smějí: Blázen. Jenže... nikdy ho už

Pro Vlámy je součástí národního dědictví, pro cyklisty výzvou z nejtěžších. Klasika Kolem Flander oslaví v neděli jubileum. Jede se ročník číslo 100.

nedojedou. Před cílovým velodromem fanfarónsk­y zastaví u hospody a uvnitř popíjí pivo. Jeho manažer, obávající se, že propije celý náskok, jej vyvleče ven a posadí zpět na kolo. Van Lerbergh projíždí cílem vítězně a před tribunou s vážnou tváří pronese: „Jděte domů, jsem půl dne před ostatními.“

Teprve ve 30. letech se závod stává skutečným vlámským národním festivalem. V roce 1933 už je 164 jezdců doprovázen­o karavanou

Messieurs, au départ! sedmi stovek aut či motocyklů a spisovatel Stijn Streuvels píše: „Ronde je víc procesím automobilů než jezdců.“Organizáto­ři proto žádají ministra silnic o policejní doprovod, který z konvoje vykáže všechny fanoušky bez povolení.

K dalšímu zlomu dochází po 2. světové válce. Konečně Flandry termínově nekolidují s jinou klasikou Milán–San Remo, a vábí tak na start ještě více hvězd. Ital Fiorenzo Magni zde triumfuje třikrát, naposledy v ročníku 1951 poté, co už od 75. kilometru šlape v úniku. Na prémiích si toho dne vydělá 30 tisíc franků a postaví si za ně dům.

Ještě slavnější je zběsilý útok mladého Eddyho Merckxe v roce 1969, navzdory zákazu jeho manažera. Cíle dosáhne o 5:36 minuty dříve než druhý Ital Gimondi!

Úzké dlážděné silničky Flander jsou zároveň svědky dramatický­ch pádů s často dominovým efektem. V roce 1987 však má osamocený Dán Jesper Skibby dvouminuto­vý náskok, když na kostkách Koppenberg­u padá těsně před vozem ředitele závodu. Ten instruuje svého řidiče: „Vezmi to přes jeho kolo a předjeď ho.“Řidič poslechne. Nadělá ze zadního kola Skibbyho šrot, jen těsně mine cyklistovu nohu a zanechává ho v pozici ležícího střelce napůl na kostkách, napůl na travnatém okraji cesty. Šokovaní fanoušci v cíli na ředitelský automobil zlostně házejí bláto, hrnky i kamení.

Zákonem chráněné kostky

Koppenberg, Paterberg, Kwaremont. To je nyní triumvirát nejslavněj­ších kopců čili hellingenů závodu. Kwaremont v roce 1966 vyasfaltov­ali, ale organizáto­ři našli poblíž alternativ­ní cestu, pokryli ji kostkami a nazvali Oude Kwaremont, Starý Kwaremont. Letos tudy peloton projede hned třikrát.

A zrod Paterbergu? Jistý farmář záviděl svému známému, žijícímu u Koppenberg­u, že trať Flander vede kolem jeho domu. „Také u mě doma se pojedou Flandry,“umanul si – a vydláždil polní cestu kolem svého statku. V sezoně 1986 už patřila na program závodu.

Od roku 1993 jsou dlážděné úseky Flander dokonce zákonem chráněny jakožto součást národního kulturního dědictví.

Z nejprudšíh­o Paterbergu to bude do cíle v Oudenaarde 14 kilometrů. Na šampiona v neděli čeká prémie 20 tisíc eur. Ovšem peníze jsou druhotné. Věhlas šampiona Flander je nesrovnate­lně víc.

„Nenávidím každý kilometr trati. Pokaždé si nadávám, proč zase Flandry jedu,“přiznal Fabian Cancellara. „Jenže pak dorazíte do cíle a po těle se vám rozlije těžko popsatelný pocit. V tu chvíli vím, že příští rok zase budu na startu.“

Letos, ve své rozlučkové sezoně, tu bude naposledy. Pětatřicet­iletý Švýcar se utká se stejně starým Tomem Boonenem v jejich posledním vzájemném souboji ve Flandrech.

Oba patří se třemi tituly mezi šest rekordmanů závodu. Získá jeden z nich i titul čtvrtý? Seznam favoritů je letos nezvykle dlouhý. Jsou tu Sagan, Kwiatkowsk­i, van Avarmaet, Vanmarcke, Terpstra, Benoot, obhájce titulu Kristoff a své si chce říci také Zdeněk Štybar.

Osmnáct hellingenů čeká. Na Koppenberg­u bylo včera při tréninku bláto. „Čím horší počasí, čím víc deště, větru a bláta, tím lépe pro atraktivit­u našeho závodu,“říkal kdysi zakladatel van Wijnendael­e. Rovněž Patrick Lefévere, manažer Štybarova týmu Etixx, tvrdí: „Za deště máme větší šance.“

Předpověď hlásí polojasno. Ale i tak to bude jedinečný spektákl.

Nenávidím každý kilometr trati. Pokaždé si nadávám, proč Flandry jedu.

 ?? Místo mnoha pohrom a hromadných pádů. Úzké stoupání na neforemnýc­h kostkách je dlouhé 600 metrů a má sklon 11,6 procenta. Přijde na řadu 48 kilometrů před cílem.
Foto: Getty Images ??
Místo mnoha pohrom a hromadných pádů. Úzké stoupání na neforemnýc­h kostkách je dlouhé 600 metrů a má sklon 11,6 procenta. Přijde na řadu 48 kilometrů před cílem. Foto: Getty Images
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia