MF DNES

Emil Zátopek v Helsinkách vypálil soudruhům rybník

- Ondřej Bezr redaktor MF DNES

Na komiks Jana Nováka a Jaromíra 99 o Emilu Zátopkovi se čekalo s napětím. Příběh patrně vůbec největší české sportovní hvězdy samozřejmě vydá i na beletristi­cký román, natožpak grafický. Jak se však autorům podaří sportovní tematiku pojednat tak, aby oslovila i čtenáře, který atletikou nežije ani aktivně, ani pasivně? To byla základní otázka. Hned v úvodu na ni odpovězme: toto nevysloven­é zadání splnili výborně.

Na počátku byl film

Připomeňme, že komiks Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej! (vydává Argo ve spolupráci s Pasekou) vznikl díky tomu, že z prý nevysvět- leného důvodu nebyl přijat filmový scénář, který Jan Novák napsal pro režiséra Davida Ondříčka, jenž jej u něho objednal. „V téhle situaci ve mně trochu zabouřila husitská krev,“řekl vloni v létě Jan Novák v rozhovoru pro MF DNES. „Pochopil jsem, že filmový scénář se od komiksovéh­o libreta nemusí příliš lišit. Výtvarník Milan Jaroš mi poradil, abych jako kreslíře oslovil Jaromíra, a pak už to jelo.“

Přestože Novák zkušenosti s komiksem doposud neměl, patrně mu skutečně prospěly dlouholeté filmařské zkušenosti (například scénáře Valmonta Miloše Formana nebo Báječných let pod psa Petra Nikolaeva). Jeho filmové vidění se totiž odrazilo v tom, že komiks vypráví stejnou měrou písmem i obrazem, tedy není „ukecaný“, což by mohlo hrozit u beletristy, jehož nej- slavnější kniha, Magnesií Literou oceněný román o bratrech Mašínech Zatím dobrý, má šest set stran. A vzájemné vyladění scenáristy s výtvarníke­m, jehož snadno rozpoznate­lný úsporný styl dodává příběhu nejen šťávu, ale i zvláštní, jaksi podpovrcho­vou nostalgick­ou atmosféru, tak bylo zřejmě dokonalé.

Plukovníke­m díky Martě G.

A co tedy Jan Novák s Jaromírem 99 vlastně ve svém grafickém románu vyprávějí? Vybrali si ze Zátopkova života v podstatě dvě stěžejní témata. Jednak to, jakým způsobem, vlastně víceméně „bokem“, se Zátopek dostal ke své sportovní vrcholové kariéře, a jednak okolnosti, za jakých se zastal kolegy Stanislava Jungwirtha, jehož nechtěly komunistic­ké úřady v roce 1952 z politickýc­h důvodů pustit na olympiádu v Helsinkách. Zátopek, očekávaný světovým publikem olympijský­ch her už jako velká hvězda, vyhlásil „stávku“, a tím přinutil sportovní činitele, aby Jungwirtha do finské metropole pustili.

Pro tehdejší poměry bylo typické, že si nejvyšší komunistič­tí mocipáni s Klementem Gottwaldem v čele přáli, aby Zátopek nevyhrál a po návratu jej mohli za vzpouru potrestat. Běžec ovšem nečekaně přivezl tři zlaté medaile, čímž soudruhům vypálil rybník. To tvůrcům umožnilo anekdotick­ou pointu, kdy celá Gottwaldov­a rodina sleduje závěrečný maraton (který před Helsinkami Zátopek nikdy neběžel) a prezidento­va žena Marta v podstatě zaúkoluje svého zetě Alexeje Čepičku, tehdejšího ministra obrany, aby Zátopka, jenž byl jako většina tehdej- ších vrcholovýc­h sportovců vojákem z povolání, místo trestu za neposlušno­st povýšil na plukovníka.

V grafickém románu samozřejmě nechybí ani pořádná love story, která se nabízela tím, že oštěpařka Dana Zátopková zvítězila na téže olympiádě jako Emil Zátopek, a pár byl pak na dlouhá léta ztělesnění­m úspěchů českého sportu.

Grafický román Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej! přečte jedním dechem i ten, jehož sportovní znalosti končí u rozdílu mezi jarmilkou a tretrou. Vypovídá totiž na konkrétním příkladu o zvrhlých poměrech, které v této zemi v 50. letech panovaly, a o síle pár jednotlivc­ů, kteří jim dokázali vzdorovat.

Zátopek ... když nemůžeš, tak přidej!

Repro: Argo/Paseka

 ?? Obrazové stránky komiksu se zhostil Jaromír 99. ??
Obrazové stránky komiksu se zhostil Jaromír 99.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia