MF DNES

Martha’s Vineyard: Kde i prezident chodí pěšky

- Milan Vodička redaktor MF DNES

Na ostrově u břehů Massachuse­tts, kde tráví svou poslední prezidents­kou dovolenou Barack Obama, se už dlouhá léta schází americká smetánka, aby tady za drahé peníze předstíral­a prostý venkovský život.

Znáte to tady dobře i vy. Jen si vzpomeňte. Měli tam starostu, který by nejradši zatloukal špatné zprávy, aby to neškodilo obchodu. Měli tady taky drsného chlápka, který v pěsti rozmáčkl pivní plechovku, ale sežral ho žralok. A měli tady šerifa, který hodil žralokovi do tlamy kyslíkovou bombu a pak do ní střelil, což bylo naposledy, kdy jste viděli ty obrovské čelisti.

To místo se jmenovalo Amityville. Odehrával se tady film o žralokovi tak velkém, že se klepala celá kina.

Amityville je ve skutečnost­i Chilmark na ostrově jménem Martha’s Vineyard.

Teď je v městečku, kde dodnes prodávají trička s čelistmi tak dokořán, že by zubaři měli radost, prezident Barack Obama s rodinou, aby v těchto nebezpečný­ch místech srdnatě hrál golf a užíval si dvou týdnů volna.

Je to ideální volba, protože Martha’s Vineyard je pojem. Je to americké Saint Tropez, ovšem naruby, protože to hlavní, čeho si tady cení, je klid. Žádná pompa, moderní svět nesmí na břeh.

A proto je to nejméně americký symbol Ameriky: v létě tady žije sto tisíc lidí (v zimě 15 000), ale nemůžete si tu koupit Big Mac, protože zde nesmí stát jediný McDonald’s. V roce 1979 ho herečka Mia Farrow zahnala zpátky do moře, když se pokusil o invazi na tenhle ostrov, kde se o prázdninác­h schází americká smetánka.

Odpočívárn­a prezidentů i hvězd

Obama tady může (a musí) rybařit, plachtit, pojídat vyhlášené obrovské humry, jezdit na kole, číst a chodit na koktejly, protože tohle tady dělají všichni. Nebo může vyhlížet žraloky, tedy pokud věří Spielbergo­vi. (Pozor, na každém šprochu... Každý rok se tady koná rybářská soutěž zvaná Monster Shark Tournament a vítězné kusy nejsou lehké V teplácích na oběd

váhy: na jedné fotce kouká šokovaný yorkšírek do rozevřené tlamy, která je tak velká, že by jí proběhl jako tunelem.)

Ale žraloci jsou jen takový ornament. Martha’s Vineyard je především americká ikona. Prvním prezidente­m, který na ostrov u pobřeží státu Massachuse­tts dorazil, byl John Adams. Psalo se ještě osmnácté století. O více než sto let později tady léto strávil Ulysses Grant, na jachtě se sem plavíval Franklin Roosevelt, Kennedyové to tady přímo milovali, mají tu letní sídlo, občas se tady objevil Richard Nixon a Clintonovi sem jezdili tak často, že zde dokonce řešili následky aféry Lewinská (Bill spal na gauči).

Když tu jste, musíte si dávat pozor, abyste nevrazili do někoho slavného. Žil tady spisovatel William Styron, ministr obrany Robert McNamara, vynálezce střetu civilizací Samuel Huntington či agent 007 Roger Moore. Pokud procházíte městečkem Edgartown, uslyšíte možná Paula McCartneyh­o, jak si zpívá ve sprše. Domek tady mají nebo si ho pronajímaj­í i Warren Buffett, Oprah Winfreyová či Meg Ryanová, Lady Gaga, Jim Carrey, se šindelovým­i střechami, nenechali zhyzdit ostrov mekáčem, oni sem nepustili ani KFC nebo Pizza Hut. Nejsou tu žádná nákupní centra, žádné obchody velkých řetězců. Žádné vysoké budovy. Žádné neonové reklamy. Žádné semafory nebo snad jen jeden. Tady se platí za idylu roku 1940. Nemůže se jezdit rychle, protože tady nejsou široké silnice a spousta komunikací jsou spíš cesty.

Ale každý špás něco stojí: tahle snobská prostota s nádhernými výhledy a krajinou, která vám vyčistí duši od stresu dočista do čista, je zaplacena cenami, jež jsou o šedesát procent vyšší než jinde v Americe. Ceny nemovitost­í jsou dokonce dvojnásobn­é.

Je to tu drahé a nablýskané, ale přesto to stojí za to. Plachetnic­e, duny, útesy, racci, majáky, spousta dřevěných viktoriáns­kých domečků, z nichž dýchá tradice starých časů i starých peněz. Je příjemné pobývat na ostrově, protože vás hřeje pocit příslušnos­ti ke klubu těch, kteří na to mají (byť když tady byl před mnoha lety na jeden den autor těchto řádků, byla mu především zima, protože byl listopad a od Atlantiku fičelo). V létě je však samozřejmě hodně teplo, jak jinak.

Ostrov má i temné duchy. Před deseti lety se v jeho blízkosti zřítil v letadle do vody mladý John Kennedy a před čtyřiceti lety tu v nabouraném autě ztroskotal­y prezidents­ké ambice jeho strýce Edwarda. Po tahu havaroval, spadl do vody a utekl; jenže ve voze se utopila mladá dívka Mary Jo Kopechne (i když prý měla polské předky, zřejmě tam byl i nějaký Čech, protože takhle zapsané jméno by Američan vyslovil Kopečny). A v roce 1970 tady skočil ze sovětské lodi na kutr pobřežní stráže námořník, který chtěl emigrovat, ale Američané ho vrátili uražené revoluční spravedlno­sti.

A pak tady byl už jen ten Spielbergů­v žralok.

Jinak je zdejší prostředí balzámem na duši.

Jo, a to zvláštní jméno (Martina vinice) dal roku 1602 ostrovu anglický objevitel Gosnold podle křestního jména své tchyně a dcery. Proč je to ale vinice, neví nikdo. Jisté je, že tehdy tu žádná nebyla, snad jen divoké víno.

Ale jisté taky je, že to zní hezky.

 ?? Foto: Reuters ??
Foto: Reuters

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia