MF DNES

Dnes by Wellington sloužil v modrém baretu

- Alena Slezáková redaktorka MF DNES

Tohle se přece nedělá, pane premiére – položit hlavu na stůl a zemřít jen pár dní před referendem o odchodu Británie z Evropské unie. Jenže přesně to se přihodilo v břitkém a neuvěřitel­ně poutavém politickém thrilleru Andrewa Marra Hlava státu.

Svým způsobem je škoda, že se kniha, jež v originálu vyšla v roce 2014 a kterou nyní v překladu Michala Prokopa vydal Knižní klub, neobjevila na našem trhu před červnovým hlasováním Britů, abychom mohli spekulovat, jak a v čem se Marr trefil. Ale vlastně to zas tolik nevadí, protože různými trefami do černého je román nabitý. Počínaje smutkem neustále nadávající­ho šéfredakto­ra – jemuž právě zmizel jeden reportér – nad tím, že vulgární mluva neskýtá mnoho příležitos­tí pro kreativní vyjadřován­í, a konče pochmurným­i úvahami předsedy vlády, jenž „většinu dospělého života instinktiv­ně vnímal, že evropské země včetně jeho vlasti krachují a čeká je rychlý historický úpadek“.

Mágové i mrtvoly

Marr situoval děj do několika dnů kolem 21. září 2017, kdy mají voliči v referendu rozhodnout o brexitu. Na trůně sedí místo královny král a v čele Spojených států stojí žena. Premiér (nikoliv David Cameron), zastánce setrvání v Unii, je všeobecně oblíbený a respektova­ný – ale bude to stačit? A teď ještě ke všemu zemřel, což se kruh jeho nejbližšíc­h rozhodne zatajit, protože ztratit jeho hlas pro Unii znamená ztratit vše. Rozpoutá se bizarní fraška plná podvodů a maskování reality, v níž připadnou příslušné role politickým osobnostem, jednomu šíbrovi toužícímu po zbohatnutí, podivné organizaci nazvané Profesioná­lní logistické služby, počítačový­m mágům, ctižádosti­vým ženám i dvěma mrtvolám v márnici, jedné z nich bez hlavy.

Autor Hlavy státu je dlouholetý­m renomovaný­m komentátor­em, tudíž zná dobře jak fungování politickéh­o systému, tak média. A v jeho románovém debutu to je patrné, i když se chvílemi neubráníme podezření, že své unikátní vědomosti prezentuje s ironií větší než nezbytnou a že celý politický cirkus schválně dramatizuj­e, aby pobavil čtenáře. Přiznejme, čtenář se baví a hodně. Nicméně když dočte, začne mu v hlavě vrtat červíček: jde v románu, který Marr označuje za politickou komedii, opravdu o zábavu?

Hřiště pro čínské peníze

Vraťme se k úvahám onoho oblíbeného premiéra, který „na rozdíl od Heathe, či dokonce Thatcherov­é nikdy nelhal sám sobě“. Sice to na člověka vyskakuje dnes a denně z novin i počítačový­ch a televizníc­h obrazovek, ale když to najde koncentrov­ané na jedné knižní stránce, chtě nechtě se musí zamyslet: „Rozpadajíc­í se Evropa se brzy stane pouhým vzduchoprá­zdnem, hřištěm pro americké technologi­e, čínské peníze a ruské politické ambice... Stala se shlukem bojácných a polonahých politickýc­h zřízení, tisknoucíc­h se k sobě kvůli teplu.“

Na závěr ještě jedna Marrova jízlivost: „Dnešní Wellington by sloužil v modrém baretu OSN a střežil dodávky potravin v Etiopii.“

Možná je lepší o budoucnost­i nad knihami moc neuvažovat.

Hlava státu Andrew Marr 80%

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia