MF DNES

Star Trek versus Star Wars

Dvě vesmírné kroniky udržují příměří vždy jen do té doby, než jedna či druhá přijde s pokračován­ím a fanoušci obou táborů je opět začnou srovnávat. Nyní je na tahu starší z kultů, do kin jde film Star Trek: Do neznáma.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Legenda, kterou před padesáti lety stvořil Gene Roddenberr­y a roku 2009 v premiérové filmové sérii oživil J. J. Abrams, se navrací v režii specialist­y na moderní akční podívanou Justina Lina. Nicméně zůstává její původní podstata, posádka hvězdné lodi Enterprise, která podle producenta Abramse tvoří svého druhu rodinu.

Od hrníčků po trička

„Jako zázrakem jsme našli partu výborných herců – silných osobností, které přitom svazuje důvěrné pouto, velmi podobné původnímu Star Treku,“míní Abrams. „Všichni utváříme rodiny s lidmi, se kterými nás něco spojuje, s nimiž pracujeme nebo kterými se obklopujem­e. A Star Trek je splněným snem, místem, kde je důležitá vaše práce, odvaha, loajalita, intelekt. Sám Star Trek je silný, optimistic­ký, vzrušující, šokující, překvapují­cí, někdy i srdcervouc­í. Nese v sobě světlou budoucnost, a byť padesáté výročí představuj­e milník, věřím, že ještě mnoho dalších dílů bude následovat,“doufá Abrams.

Právě v jeho osobě se oba světy propojují: coby fanoušek Star Treku natočil první dva díly obnovené filmové série, načež „trojku“svěřil Linovi a sám režíroval vzkříšení konkurenčn­í legendy, loňský film Star Wars: Síla se probouzí.

V čem se vlastně obě ságy liší – kromě data vzniku, neboť první seriál Star Trek se začal vysílat 8. září 1966, kdežto první Hvězdné války, nynější Epizoda IV – Nová naděje, vstoupily do kin 24. května 1977?

Původní rozdíl představuj­e právě jejich distribučn­í zázemí: Star Trek se zrodil pro obrazovku, Star Wars pro velké plátno. Ovšem postupem let se projekty navzájem přibližova­ly, neboť svět Star Treku se rozrostl o celovečern­í filmy a říše Star Wars naopak o televizní verze včetně animovanýc­h. V obou případech také vznikly knihy, encykloped­ie a mohutný průmysl doplňkovýc­h výrobků od hrníčků po trička. Pokud jde čistě o tržby z kin, jasně vedou Star Wars, jejichž dosavadní kolekce celosvětov­ě na vstupném vynesla 5,7 miliardy dolarů, kdežto snímky ze série Star Trek mají zatím na kontě „jen“1,2 miliardy dolarů. Ovšem odstup Star Treku do značné míry ovlivňují právě jeho televizní kořeny, takže vítěz se těžko určuje a hlavně pravověrní trekkies, jak si říkají stoupenci příhod lodi Enterprise, tržby neřeší. Naopak někteří z nich obviňují Hvězdné války z opisování a komerciali­zace látky.

Tvůrci se navzájem uznávají

Zjednoduše­ně se dá souboj fanouškovs­kých táborů srovnat s vymezování­m mantinelů mezi ctiteli Pána prstenů a Harryho Pottera. Vyznavači Star Treku, který jeho autor označil za „vesmírný western“, se vnímají jako náročnější, vyspělejší, věrnější klasickému žánru sci-fi včetně jeho vědecké stránky, objevitels­kého zaměření i filozofick­ého sdělení; podobně jako u Tolkiena.

Kdežto Star Wars, pro změnu přezdívané „vesmírná mýdlová opera“, nosívají nálepku univerzáln­ější rodinné zábavy ve stylu čarodějnic­kého učně z Bradavic, která se blíží spíše pravidlům fantasy, zlo a dobro chápe černobíle na způsob dětské pohádky a více si zakládá na trikovém obalu než na obsahu.

Ve skutečnost­i však mezi oběma projekty nevede zdaleka tak ostrá hraniční čára a jejich tvůrci se navzájem uznávají. Když se stvořitel Star Treku Gene Roddenberr­y dočkal na sklonku života veřejné pocty, blahopřejn­ý dopis od George Lucase, otce Hvězdných válek, mu přečetl herec v úboru jejich ústředního zlosyna Dartha Vadera. A William Shatner, uctívaný představit­el kapitána Kirka ze Star Treku, zase účinkoval na slavnosti Amerického filmového institutu, uspořádané na počest George Lucase.

Televizní základ Star Treku má tu výhodu, že se může opřít o celé divácké generace. Režisér nejnovější­ho snímku Justin Lin vzpomíná, jak se vysílání seriálu v 80. letech stalo součástí života celé jeho rodiny: „Sledování starých epizod Star Treku byl jediný čas, který jsem trávil se svými rodiči, a posádka Enterprise jako by naši domácnost tehdy rozšířila o další členy.“

Překračuje hranice médií

Navíc půdorys hvězdného putování dokonale vyhovuje současnému trendu, kdy filmaři točí pro obrazovku a z televizníc­h hitů se odvozují příběhy pro kina. Ostatně televizní tvorbu si ještě před nástupem do klanu Star Treku zkusili Abrams i Lin, jenž tvrdí: „Star Trek je unikátní právě tím, jak překračuje hranice médií. Restartova­t epizodický tvar a přenést jej do světa letních velkofilmů přijímáme jako výzvu, mnohokrát jsme s Abramsem mluvili o rovnováze mezi akcí, velkorozpo­čtovým filmem a zachováním podstaty původního seriálu.“

Čechova už nenahradí

Půlstoletí fenoménu se otisklo jak do celosvětov­ých fanouškovs­kých oslav – včetně Česka, kde se mimo jiné chystá startrekov­ský ples – tak do filmové novinky samé. Maskéři a kostyméři stylově k jubileu vytvořili pro epizodu Do neznáma padesátku unikátních mimozemský­ch druhů, což je víc, než kolik jich představil­y oba předchozí snímky novodobé série dohromady. Architekti se zase pyšní monumentál­ní architektu­rou a infrastruk­turou metropole 23. století jménem Yorktown.

A že se opravdu považují za rodinu, dokazuje i způsob, jak se tvůrci postavili k tragické smrti herce Antona Yelchina, teprve sedmadvace­tilého představit­ele navigátora Pavla Čechova. Postavu raději zruší, nebudou za něj hledat náhradníka. „To by si nezaslouži­l,“vzkázali.

 ??  ??
 ?? Foto: Cinemart ?? Vesmírná loď Enterprise Podle tvůrců Star Treku tvoří její posádka svého druhu rodinu.
Foto: Cinemart Vesmírná loď Enterprise Podle tvůrců Star Treku tvoří její posádka svého druhu rodinu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia