Přírodu dobývají vetřelci z jihu
Česká příroda se rychle mění. U Prahy jsou šakali, v Polabí zdomácněly kudlanky nábožné, u Chrudimi hnízdí vlhy pestré, v Bílých Karpatech kvete vstavač trojzubý. Druhy, které se v Česku donedávna téměř nevyskytovaly. A to je jenom předvoj. Podle odborníků se počet u nás žijících druhů rostlin a živočichů v nejbližších desetiletích rozšíří o několik stovek. Šíří se sem z jihu – spolu s tím, jak se zvolna mění podnebí – otepluje se.
Podle Jana Plesníka z Agentury ochrany přírody a krajiny rostliny a živočichové reagují na změny podnebí tím, že se buď přizpůsobí, nebo se přesunou směrem k chladným pólům planety. Jenže invaze cizích druhů je problém. Nájezdníci často výrazně škodí těm živočichům, kteří tady žijí dosud. Například rak mramorovaný, jehož příchod je jen otázka času, přenáší chorobu zvanou račí mor.
„V okamžiku, kdy sem přijde, zlikviduje všechny naše raky a rozmnoží se tu naprosto nekontrolovatelně,“varuje bioklimatolog Zdeněk Žalud.
A v bezpečí nejsou ani lidé. Přicházejí noví škůdci, kteří ničí úrodu: na jižní Moravě se už vyskytuje brouk bázlivec kukuřičný, který v Česku nikdy nežil. A z jihu na sever se šíří i teplomilní komáři, kteří přenášejí nebezpečné nemoci. (švc)
● Do Česka přichází Během posledních deseti let byl výskyt zaznamenán např. na Benešovsku, v Polabí, na Českolipsku, Třebíčsku či na Břeclavsku. Letos se objevil také na jižním okraji Prahy.