MF DNES

Existuje mnoho způsobů, jak někteří intelektuá­lové nepřímo říkají, že obyčejní lidé jsou hlupáci. Debata o referendu je v tomto ohledu bezednou studnicí sporných argumentů.

- Petr Robejšek poradce pro strategick­é otázky a člen správní rady Institutu 2080

Místo sdělení, že jsou občané příliš hloupí na to, aby směli v klíčových otázkách v referendec­h spolurozho­dovat, slyšíme často tvrzení, že nejsou dostatečně informován­i. Ale ani ten nejlépe informovan­ý člověk přece neví všechno, co je v daném případě důležité, a i on tedy vše posuzuje pouze na základě neúplných znalostí. Navíc není vůbec jisté, že čím více víme, tím lépe rozhodujem­e. Dokazují to hrubé chyby špičkových expertů z ekonomie, politologi­e a ostatních sociálních věd.

Jiný, svou prostoduch­ostí až dojemný pokus opsat své přesvědčen­í o hlouposti většiny je odkaz na to, že je názorově nestálá. Jako doklad byla v poslední době použita změna názoru českých voličů na vystoupení země z EU poté, co došlo k brexitu. Těch, kteří jsou nyní pro vystoupení, totiž přibylo.

Za hloupost se tedy považuje to, že lidé přizpůsobí své úsudky vývoji událostí. Když ekonoma Johna M. Keynese kdosi kritizoval za nestálé názory, odpověděl takto: „Mění-li se informace, které mám k dispozici, měním své závěry. Jak to děláte vy, pane?“Také bych řekl, že schopnost reagovat na změnu situace je spíše předností lidského druhu. Naopak ti živočichov­é, kteří toho nebyli schopni, vymřeli.

Přesvědčen­í, že většina lidí je příliš omezená, a nemá tudíž mluvit do politiky, se dá vyjádřit i takto: „Dvě třetiny občanů jsou pro trest smrti.“Čtenáře má trknout, že takové lidi přece nemůžeme nechat rozhodovat o závažných otázkách. Jinými slovy to znamená, že každý, kdo má ohledně trestu smrti jiný názor než většina intelektuá­lů, nemá právo rozhodovat ani o žádném jiném tématu. Stejně „přesvědčiv­ě“by se dalo zpochybnit právo spolurozho­dovat i u příliš starých, nebo příliš mladých lidí, ale třeba také u všech vysokoškol­áků. nebo se oženit, tak používáme svoje veškeré životní zkušenosti a promýšlíme všechny myslitelné okolnosti souvisící s naším rozhodnutí­m?

Řekl bych, že právě proto, že obyčejní lidé zkoumají každé téma ve světle svých (praktickýc­h) zkušeností, dokážou spíše než jednokolej­ní teoretici rozpoznat, je-li smysluplné členství v eurozóně, nebo přijetí migrantů. Možná jsou mnohá doporučení intelektuá­lů proto tak často „mimo“realitu, protože oni opravdu pořád myslí jen na to (ideologick­é) jedno.

Zvláště bizarní způsob, jak nepřímo říci, že se národ skládá převážně ze zabedněnců, je odkaz na to, že většina lidí důvěřuje prezidentu Miloši Zemanovi. Ano, ten, kdo je důvěryhodn­ý, ještě nemusí mít pravdu, ale Zemanovy názory se mnoha lidem zdají hodně pravděpodo­bné. Ti, kteří považují preference pro Zemana za důkaz hlouposti, by proto měli nejprve dokázat, že to nedělají jenom proto, že mu jeho důvěryhodn­ost závidí. A hlavně by se měli ptát, jak pravděpodo­bné jsou jejich vlastní argumenty. A tím se dostáváme k jádru problému. bude společnost­i vládnout. Oni sami mají zcela jasno o tom, kdo má pravdu, a kdo má jen poslouchat.

Velká část mediální a akademické inteligenc­e si je jistá, že má pravdu, protože zastává správné postoje. Typické je v tomto ohledu jejich pojetí spravedlno­sti, podle něhož má každý člověk nárok na všechno. Svou společensk­ou úlohu pak vidí inteligenc­e v tom, tyto nároky formulovat a požadovat. Zbytek společnost­i pak (podle nich) odpovídá za to, že tyto požadavky budou splněny. Německý sociolog Helmut Schelsky o tom kdysi napsal skvělou knihu.

Intelektuá­lové se tradičně považují za producenty pravdy a chtějí vládnout slovy. Vysvětlují společnost­i, co se děje, a zároveň určují, jak s tím má zacházet. Je příznačné, že nárok na pravdivost svých názorů odvozují převážně od toho, jak se co vyjádří. A když jsou zvolena „správná“slova, tak je správná i výpověď.

Za závojem utkaným ze vzletných pojmů se proto často skrývá chybná analýza a neuskutečn­itelný požadavek. Pár příkladů floskulí pravdy: je naší morální povinností pomoci; cílem je sjednocení národů; jde především o mír; dodržujme svobodu náboženstv­í; hlavně buďme solidární; rovnoprávn­ý je kdokoliv s kýmkoli atd.

Něco takového by geologovi nebo fyzikovi samozřejmě neprošlo, ale sociálněvě­dní inteligenc­e si myslí, že to dělat lze. Proto nemá potřebu mluvit se společnost­í, nýbrž o to důrazněji ke společnost­i; stylizují se tak do role misionářů dobra.

Mediální a akademická inteligenc­e v drtivé většině odmítá referendum, protože by tak ztratila moc. Celospoleč­enské debaty, nebo dokonce rozhodován­í o tom, co je správné, se bojí jako čert kříže, protože by se třeba zjistilo, že většina jejich argumenty za pravděpodo­bné nepovažuje. Chtějí rozhodovat „najisto“bez vměšování obyvatel, protože i bez nich ví, co je správné. Typický intelektuá­l se neptá, má-li pravdu on, nebo průměrný občan. Ale přesto je to otázka.

 ?? Foto: MAFRA ??
Foto: MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia