MF DNES

Národní parky v Senátu: kdo chce ukrást kus české duše?

- Petr Vacek herec

Při jednání o zákonu o národních parcích si poslanci nevedli špatně. Novela, kterou poslali do Senátu, potvrzuje, že cílem parků je chránit nerušený vývoj přírody na nejméně polovině rozlohy. Ale neříká dokdy, může to být sto let, a pak se bude kácet. Senátoři mohou doplnit pro každý park termín závazný pro jeho správu. Novela zakazuje dál rozprodáva­t pozemky v majetku státu a tím omezuje spekulace v parcích, kde je obrovský tlak na další zástavbu. Ale kdo ví, jak to v Senátu dopadne?

Jednání jistě silně ovlivní někteří senátoři propojení s místní politikou a podnikatel­i. Zájmy českého národa? Kšeft pro kamarády je důležitějš­í! Jak to funguje? Viz Šumava. Nakoupíte tam pozemky coby náhradní restituce za cca 8 korun/m2 jako František Talián, poradce senátora ODS Tomáše Jirsy. Nebo od obcí, které dostaly státní pozemky bezplatně a pak je rozprodaly. Změnou na stavební parcely by cena stoupla i přes 1 000 korun/m2. K tomu musíte převést pozemky do 3. zóny parku s nejnižší ochranou.

Jeden z nejzuřivěj­ších odpůrců národního parku Šumava Tomáš Jirsa už pomohl na svět návrhu zákona, který by to usnadnil. Neprošel. Jirsa se však nevzdává, má opět šanci. Aby přesvědčil kolegy, šíří „informace“. Třeba: „Do zkoumání šumavských procesů jdou stovky milionů korun a řadě vědců tyto peníze stojí za podporu vzniku divočiny.“Soudně vyvrácená lež – senátora Velebu stála přes 146 tisíc korun na soudních výlohách, a navíc se musel omluvit. Jirsa dál bájí o mrtvém lese, vysychání Šumavy kvůli bezzásahov­osti, o tajných dohodách Babiše se zelenými… Další důležitý hráč – Zdeněk Zbytek. Dříve komunistic­ký lampasák, dnes kapitalist­a a šéf Zemanovy jihočeské SPO. Na Šumavě by rád rozjel byznys s ruskými turisty, ale park překáží. A tak Zbytek z vrtulníku ukazuje „mrtvý“šumavský les Zemanovi a jeho partě, kde je i senátor ČSSD Jan Látka. Zeman by zelené počural a vypálil, Látka, elektropro­jektant, najednou rozumí Šumavě lépe než všichni profesoři. Proč asi?

Jistě je v Senátu řada moudrých a slušných lidí, kteří teď mají možnost ochránit kromě přírody i českou identitu. Tu tvoří kultura, dějiny a země. Dovolíme-li, aby kvůli zisku několika lidí zmizely klenoty přírody, jako je Šumava, zmizí kus české duše. Nás, voliče, zajímá, kdo se ukáže jako vlastenec v nejlepším slova smyslu. A budeme si to pamatovat i v nadcházejí­cích volbách. Přeji moudré rozhodnutí, dámy a pánové ze Senátu!

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia