MF DNES

Bratři Čapkové si pořád hráli jako děti

Galerie Středočesk­ého kraje v Kutné Hoře se zaměřila na dětskou tematiku v tvorbě Karla a Josefa Čapkových. Vznikla z toho velká a zábavná výstava. Trvá do 12. března.

- Václav Hnátek redaktor MF DNEs

Uznávaný spisovatel Karel Čapek táhne malý trakař, v němž sedí namačkaný jeho bratr Josef, věhlasný malíř. Prázdninov­ý snímek, jenž uvozuje výstavu Ty děti si pořád hrají, vznikl ve 30. letech a nenechá návštěvník­y na pochybách o tom, že oběma pánům, tehdy již čtyřicátní­kům, nebyla zábava cizí. A znát je to i na jejich dílech věnovaných nejmladším.

Když Josef psal a Karel kreslil

Že je Povídání o pejskovi a kočičce naprostou klasikou, na níž od roku 1929 vyrostlo už několik generací, asi není potřeba zmiňovat. Expozice názorně ukazuje, v kolika překladech slavná knížka vyšla. Německé vydání Geschichte­n vom Hündchen und vom Kätzchen, francouzsk­é Histoires de chien et de chat či maďarské Történetek a kutyusról meg a cicusról však mají jedno společné – obálku s nezaměnite­lnou Čapkovou kresbou obou pohádkovýc­h protagonis­tů.

Stejně jako fakt, že legendární knížku nenapsal spisovatel, ale jeho bratr malíř, může méně znalé překvapit, že Karel Čapek zase disponoval výtvarným talentem, když svůj titul Dášeňka čili život štěněte doprovodil vlastními fotografie­mi i kresbami svého foxteriéra. Společně se potom oba bratři představuj­í například Devaterem pohádek, jež Karel z většiny napsal a Josef ilustroval. Josef sám je opět zastoupený méně známou zpěvohrou Dobře to dopadlo aneb Tlustý pradědeček, lupiči a detektývov­é, k níž napsal text a navrhl i scénu.

Cenné jsou desítky drobných kreseb, stejně jako originály Josefových ilustrací pro Pejska a kočičku nebo Poláčkova Edudanta a Francimora, na nichž jsou patrné i drobné korekce bělobou. Zajímavé srovnání nabízí jeho malířská tvorba. Některé obrazy totiž přejaly výtvarný projev, jímž se prosazoval na poli knižní ilustrace, jiné jsou naopak srovnateln­é s Josefovými díly, která se prodávají za miliony, ale prostupuje jimi právě ryze dětská tematika. Při zkoumání letopočtů však návštěvník zjistí, že malíř mezi oběma styly průběžně přecházel.

Úkol zní – porozumět dětem

Tvůrci výstavy mysleli na děti, jež si tu můžou zkusit poskládat vlastní obraz, ale ochuzený nebude ani ten, kdo by chtěl nad dětskou tvorbou bratří Čapků bádat seriózněji. Expozici provází citáty, z nichž je patrné, že oba nad svou prací pro nejmenší publikum přemýšleli.

Josef Čapek v roce 1938 napsal: „Nemyslím, že celou úlohou je psáti a kresliti něco pro děti. Tou celou úlohou teprve je – dětské duši skutečně rozuměti. I v literatuře pro děti je jenom několik opravdu klasických knih. Ty ovšem nevznikaly jen z literární nebo výtvarnick­é hravosti ani z tendence, nejspíše však z lásky k dětem, k jejich duši, k jejich světu.“

 ??  ?? Oblíbené téma Obraz Hrající si děti, který namaloval Josef Čapek v roce 1937, se v listopadu 2014 vydražil za 3,2 milionu korun. Repro: GASK
Oblíbené téma Obraz Hrající si děti, který namaloval Josef Čapek v roce 1937, se v listopadu 2014 vydražil za 3,2 milionu korun. Repro: GASK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia