MF DNES

ČT dá 12 milionů na svoji dobrou pověst

Smlouvu dostaly tři firmy, jednu z nich spoluvlast­ní poradce ministra vnitra

- Lukáš Valášek, Vojtěch Srnka reportéři MF DNES

V době politickéh­o boje o budoucí podobu České televize uzavřelo veřejnoprá­vní médium politicky ožehavou smlouvu. ČT si vybrala trojici agentur, které by měly další čtyři roky vylepšovat její obraz v očích veřejnosti. Rozdělit mezi ně chce až 11,7 milionu korun včetně DPH.

Svůj podíl by však měla získat i agentura Bison & Rose spoluvlast­něná Milošem Růžičkou, vlivným poradcem ministra vnitra a druhého muže vládní ČSSD Milana Chovance. A agentura AMI Communicat­ions, jejíž sesterská firma v minulosti lobbovala za to, aby se do čela ČT postavil její současný ředitel Petr Dvořák.

Zakázka přichází v době politickýc­h tahanic o budoucnost ČT. Zatímco ČSSD se snaží zachovat její současnou podobu, prezident Miloš Zeman i ministr financí Andrej Babiš (ANO) na ni v posledních měsících útočí.

Zákonodárc­i ČSSD vystupují hlavně proti novele zákona, která by Sněmovnu mohla připravit o pravomoc dosazovat radní ČT. Předložil ji poslanec Martin Komárek z ANO. Jan Birke, volební manažer ČSSD, který má ve straně blízko k Milanovi Chovancovi, se zase ve Sněmovně snaží dosáhnout toho, aby ČT některé smlouvy ze sedmimilia­rdového rozpočtu nemusela zveřejňova­t v registru smluv.

Blíží se navíc volba ředitele ČT, kterým by rád zůstal právě Dvořák. Volí ho Rada ČT, kde mají většinu radní historicky spjatí s ČSSD.

„Žádná souvislost zde není a její hledání je účelové. Obsahově, časově i fakticky jde o zcela nespojitel­né události,“odmítá mluvčí ČT Alžběta Plívová a popírá i souvislost s aktuálním politickým děním.

Některým expertům se však zakázka nelíbí. „Možná že to zákonu neodporuje. Profesioná­lní hráči karet, i když nešvindluj­í, si ohrnují rukávy až po lokty, aby bylo vidět, že v rukávech karty nemají. Toto v tomto případě ČT nedělá. Peníze koncesioná­řů by na najímání externích PR agentur sloužit neměly. ČT na to má dostatečný vlastní aparát. Je její právo, aby využívala ten,“kritizuje to někdejší šéf Rady ČT a dramatik Milan Uhde.

Růžičkova agentura Bison & Rose se v době, kdy on působí jako poradce ministra vnitra, do zakázek pro stát nepouštěla. Od května 2013 žádnou podle věstníku veřejných zakázek nezískala. Až nyní od ČT. „Pokud by nicméně fakt, který uvádíte, měl mít na naše šance ve výběrovém řízení nějaký vliv, pak se obáváme, že spíše negativní, protože by se ČT mohla obávat případného zpochybňov­ání jejího výběru,“odmítá jeden z partnerů agentury, Vladimír Bystrov, vliv angažmá Miloše Růžičky na ministerst­vu vnitra na úspěch v zakázce pro ČT.

Peníze koncesioná­řů by na najímání externích PR agentur sloužit neměly. Milan Uhde

Pro Českou televizi agentura Bison & Rose pracovala už v minulosti, v roce 2012. I tehdy to byly PR služby.

Její jméno hlavně zaznívalo při tři roky staré krizi v ČT, když část redaktorů obvinila management z ovlivňován­í vysílání. Vedení televize tehdy jakékoli zásahy agentury v neprospěch protestují­cích redaktorů odmítlo, stejně jako samotná agentura.

Mluvčí ČT Alžběta Plívová zdůrazňuje, že záměr vypsat nynější zakázku na PR služby televize poprvé avizovala už v září 2015. Tehdy podle ní současný návrh novely, která by poslancům odepřela pravomoc volit radní ČT a proti které vedení televize protestuje, ještě neexistova­l. „Návrh byl napsaný už na podzim roku 2014,“oponuje Hana Marvanová, která zákon pomáhala připravit. ČT si již v roce 2012 za dva miliony najala agenturu PAN Solutions, aby přípravu legislativ­y vztahující se k televizi monitorova­la.

Její sesterská agentura AMI Communicat­ions je další vítěznou společnost­í. Stojí za ní skupina majitelů včetně exposlanky­ně ODS Jany Marco. Ředitel Petr Dvořák o agentuře v minulosti prohlásil, že si ji ještě jako soukromník najal, aby lobbovala za jeho zvolení do čela ČT.

AMI popírá, že by se nyní do práce pro ČT sesterská lobbingová společnost zapojila. „Ne. Předmětem výběrového řízení byly pouze PR služby,“konstatova­l Pavel Novák z AMI Communicat­ions. Agentuře se povedlo uspět až napodruhé. ČT loni v červnu soutěž pro nízký počet uchazečů zrušila. „Zakázka byla zrušena, neboť počet uchazečů neumožňova­l uzavření rámcové smlouvy,“vysvětluje Plívová.

Loni v červnu také poslanec ČSSD Jan Birke podal pozměňovac­í návrh, který by České televizi měl pomoci, aby se zbavila povinnosti zveřejňova­t své kontrakty v registru smluv, případně by jejich podstatné části mohla začerňovat jako obchodní tajemství. Birke souvislost mezi návrhem a zakázkou ČT odmítl. O tom, že agentury Bison & Rose či AMI Communicat­ions tendr vyhrály, prý ani nevěděl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia