MF DNES

Mládkovu tanci někdo musí tleskat. Kdo asi?

Zuzany Kubátové, redaktorky MF DNES

-

To, co předvádí ministr průmyslu Jan Mládek s novelou zákona o elektronic­kých komunikací­ch, vypadá čím dál víc jako sabotáž volebních ambicí jeho vlastní ČSSD. Ženská logika nechápe opilecký tanec muže s přezdívkou Velký Medvěd, který se chová jako slon v porcelánu.

K nepochopen­í je toho víc. Cena mobilních dat donedávna v této zemi skoro nikoho nezajímala. Bývalo to téma pro technologi­cké nadšence, jedno agilní sdružení na ochranu spotřebite­le a pár umanutých samců z Českého telekomuni­kačního úřadu, které asi rajcuje boj s mocnými operátory. Jenomže jak se blíží volby, z ochrany zákazníka před zlými firmami se stala politická rozbuška.

Začalo to loni legislativ­ním návrhem skupiny opozičních senátorů. Chtěli usnadnit zákazníkům vycouvat ze smluv, jež operátor svévolně změní. A Mládek se začal chovat nepochopit­elně: Nejdřív slíbil, že návrh zapracuje do chystané novely elektronic­kého zákona. Pak na slib „zapomněl“a vykoledova­l si tím takovou smršť kritiky, že to začalo strašit celou jeho domovskou partaj. Mládka vyplísnil sám stranický a vládní šéf Bohuslav Sobotka. Od té doby se Velký Medvěd na své elektronic­ké komunikaci už jen motá jako opilý.

Nejdřív slíbí, že do chystané diginovely zapracuje povinnost operátorů zveřejňova­t ceníky. Pak přizná, že to je neprůchodn­é. Prohlásí, že „roaming (volání ze zahraničí) je elitářská záležitost, která se týká pěti procent obyvatelst­va“, což Čechy proslulé láskou k cestování dílem urazí, dílem šokuje. A jedeme dál. Minulý týden Mládek jmenoval nového náměstka Lubomíra Bokštefla, jenž vzápětí proslul urážlivým doporučení­m, že kdo chce v Česku levné služby, má odjet do Polska. A aby si Bokšteflov­a lapsusu opravdu každý dobře všiml, ohlásí ministr vzápětí na svém Twitteru, že za páně náměstkovo plácání vyhodil svého spindoktor­a.

Pořád není konec. Včera se ukázalo, že Mládkův úřad do proklaté diginovely potichu zapracoval paragraf, který operátorům zakazuje dávat lidem „podpultové slevy“. Což jim ještě víc sváže ruce při vyjednáván­í s operátory a zabetonuje současný nežádoucí stav. A pozor, betonovací novinku Mládek odkývá v situaci, kdy operátory „důvodně podezírá z neformální­ho cenového kartelu“. Aspoň o tom mluvil v pondělí na setkání s novináři.

Včera Mládek prohlásil, že zákaz „podpultove­k“se týká zákazníků z řad firem i jednotlivc­ů. Znovu šokoval, protože se tak veřejně usvědčil, že buď nezná znění vlastního zákona, nebo neví, jak občanský zákoník definuje spotřebite­le. Ty spotřebite­le, jež má jeho vlastní úřad chránit.

Začíná to být trapné. Na Mládkově tápání se pasou konkurenti ČSSD a Andrej Babiš mu jízlivě radí, jak narovnat mobilní trh. Velký Medvěd už škodí sobě, straně, svému úřadu i spotřebite­lům.

Je tu ale další záhada, kterou ženský mozek nebere.

Co si o Mládkově tanci v porcelánu myslí šéf kabinetu a ČSSD Sobotka? Proč ho nechá trápit v úřadu, z něhož je Velký Medvěd evidentně nešťastný? Proč premiér na jeho chyby dokonce upozorňuje veřejnost – tak jako když mu poslal kritický dopis, který vzápětí unikl do médií? Proč Sobotka svého ministra proboha v té ostudě tak koupe? Asi ho ve funkci drží se zaťatými zuby.

Jan Mládek na podzim neuspěl ve volbách do Senátu a po prohře čestně nabídl Sobotkovi rezignaci. Premiér, ministr i partaj měli šanci medvědímu tanci včas zabránit. Ženský mozek usilovně hledá odpověď na otázku, proč se tak nestalo. Ženský mozek má cit pro intriky. Vidí vysvětlení hodné skvělé turecké telenovely: Slabý ministr v čele mocného resortu, zodpovědné­ho za státní politiku vůči velkým firmám a kapitálu, může spoustě vlivných byznysmenů vlastně vyhovovat. Tak, že stojí za to ho na postu držet, ať to stojí, co to stojí. Ale to berte jen jako výplod zvláštní ženské logiky...

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia