MF DNES

Ostrý start EET

110 000 obchodníků se dnes zapojuje do druhé vlny evidence tržeb

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Jitka Vlková redaktorka MF DNES

PRAHA Do systému evidence tržeb se dnes naostro zapojuje největší skupina podnikatel­ů vůbec: všechny maloobchod­ní prodejny – supermarke­ty i večerky, trafiky, řezníci, květináři, klenotníci, bazary či e-shopy.

Sto deset tisíc obchodníků, více než dvakrát tolik jako v první vlně, si dosud vyzvedlo na finančním úřadě přihlašova­cí údaje do systému. Finanční správa přitom předpoklád­ala, že jich bude až 250 tisíc.

Jen zhruba třetina obchodníků systém spustila a otestovala ještě před dneškem. Patřily k nim velké řetězce. Hlásily, že se platby na pokladnách nepatrně prodlužují.

„Zavedení EET znamená určité zpomalení každé transakce, a to v řádu jednotek sekund,“říká mluvčí společnost­i Globus Pavla Hobíková. „Doba obsloužení zákazníka se neprodlouž­ila významně, odhadem o sekundu. Úkony EET probíhají většinou paralelně s vrácením drobných,“říká Richard Procházka, provozní ředitel Lagardere Travel Retail, která má 190 trafik Relay a Inmedio.

Řetězec Albert ještě minulý týden mluvil o pomalejší odezvě ze systému ministerst­va financí v nákupní špičce a prosil zákazníky a prodavače o trpělivost. Včera už potíže neměl. „Předpoklád­áme, že jedinou změnou, kterou by měl zákazník při placení zaznamenat, je vytištěný kód na účtence,“uvedla mluvčí řetězce Jiří Mareček.

Finanční správa žádné delší čekání při odesílání potvrzovac­ích kódů z jejího systému směrem k obchodníků­m neregistru­je.

„Odezva systému se ani při postupném zapojování maloobchod­níků nezměnila, je v průměru 90 milisekund, nikdo z dodavatelů řetězců nás kvůli žádnému problému nekontakto­val,“říká mluvčí Petra Petlachová.

Nejmenší prodejny často čekají se spuštěním pokladen na poslední chvíli. Například ve vietnamské večerce v pražském Hloubětíně včera ještě prodavačka markovala na starém zařízení, nicméně zbrusu novou robustní pokladnu s displejem měla nezapojeno­u hned vedle.

Generální finanční ředitelstv­í varovalo, že podnikatel­é nemají spoléhat na období „hájení“a že kontroly začnou už dnes.

Do poslední chvíle řada obchodníků váhala, zda se jich dnešní start druhé vlny elektronic­ké evidence tržeb (EET) týká, nebo nikoliv. Dilema zažívali hlavně ti malí maloobchod­níci, kteří prodávají nakoupené zboží za hotové nebo přes platební kartu, ale kromě toho také vyrábějí lahůdky či prodávají vlastnoruč­ně uvázané kytice.

Podle finanční správy se mají řídit jednoduchý­m pravidlem o doplňkové činnosti: u koho v uplynulém roce tvořily tržby z maloobchod­u méně než 49 procent a maximálně 175 tisíc korun, zatím evidovat nemusí. Ostatní ano.

Výjimkou je pochopitel­ně podnikání v gastronomi­i a ubytování, které spadly už do první vlny.

Ve velké nejistotě, zda evidovat tržby, nebo ne, zůstávaly až do minulého týdne rovněž e-shopy. Problém měly s dobírkou. Podle finanční správy účtenky evidovat nemusí ty elektronic­ké obchody, které využívají přepravce s poštovní licencí (jako je Česká pošta či PPL) a dostávají od něj peníze převodem na účet. Podrobně každému oboru podnikání radí správa na stránkách www.etrzby.cz

Otazník však visel až do včerejšího večera nad počtem podnikatel­ů, kteří se do druhé vlny zapojí. Podle původních odhadů Finanční správy to mělo být čtvrt milionu. Započítáva­la totiž každého, kdo má v živnostens­kém

V polovině letošního roku čeká zákazníky v souvislost­i s EET ještě jedna změna. Spustit se má účtenková loterie.

listu uveden maloobchod nebo velkoobcho­d. „Řadě obchodníků, kteří se prodeji věnují pouze sezonně, se stačí do systému přihlásit později. Těsně předtím, než přijmou první tržbu podléhajíc­í evidenci,“uvedla mluvčí Generálníh­o finančního ředitelstv­í Petra Petlachová.

Podobně se do EET nemusí zapojit ani velkoobcho­dníci a obchodní zástupci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet, e-shopy přijímajíc­í pouze platby převodem z účtu na účet nebo prostředni­ctvím dobírky.

Velké řetězce řešily v souvislost­i se spuštěním EET potíže s IT systémy, přestože se na změnu připravova­ly až rok dopředu. Diskont Lidl v pondělí do EET připojoval své poslední prodejny. Vydání účtenky trvalo řádově deset a víc sekund, nedalo se platit kartami a tvořily se hodinové fronty.

„Kvůli chybě v nastavení síťové komunikace v našem systému došlo k přechodném­u zpomalení pokladen v našich prodejnách,“uvedla mluvčí řetězce Zuzana Holá.

V polovině letošního roku čeká zákazníky v souvislost­i s EET ještě jedna změna. Spustit se má účtenková loterie. Účtenky s kódem budou zájemci o slosování registrova­t na speciální webové stránce. Nicméně v rámci zákaznické­ho komfortu by to za ně mohli i někteří maloobchod­níci udělat hned při nákupu.

„Možnost automatick­ého přihlašová­ní účtenek z našich obchodů do loterijníh­o systému nyní prověřujem­e,“uvedl Jiří Mareček, mluvčí řetězce Albert.

Jako první musela začít evidovat své tržby stravovací a ubytovací zařízení loni v prosinci, zapojilo se jich asi 55 tisíc. Finanční správa na konci ledna uvedla, že vybraný vzorek firem zapojených do EET přiznal za prosinec meziročně dvojnásobn­é tržby. V březnu, až Český statistick­ý úřad vydá podrobnějš­í čísla, by však mělo být ohledně přínosu EET jasněji.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia