MF DNES

Praha se paktuje proti Uberu

Magistrát zpřísní postup proti dopravní aplikaci, prosadit změnu zákona chce společně s Brnem

- Jakub Heller redaktor MF DNES

Kolem mobilní aplikace Uber, pomocí které si zákazníci sjednávají dopravu u často amatérskýc­h řidičů, je opět živo.

Primátorka Adriana Krnáčová společnost­i Uber v pátek pohrozila, že proti ní bude metropole vystupovat přísněji, a přidal se k ní i brněnský primátor Petr Vokřál. V jihomoravs­ké metropoli přitom začal Uber služby poskytovat teprve na začátku února.

Proti řidičům, kteří při poskytován­í přepravy porušují stávající zákony, navíc od pondělí demonstruj­e „spanilou“jízdou kolem budovy magistrátu na Mariánském náměstí asi stovka taxikářů společnost­i AAA Radiotaxi. Vadí jim údajná nečinnost pražských i státních úředníků. Svou jízdu doplněnou o hlasité troubení chtějí opakovat každý den až do konce příštího týdne. Pokud se však situace nezmění, jsou podle šéfa taxislužby Jiřího Kvasničky ochotni stejným způsobem protestova­t klidně i čtvrt roku.

Na úředníky si taxikáři stěžují i přesto, že Krnáčová dlouho tvrdí, že Uber není jen sympatický­m startupem a součástí sdílené ekonomiky, jak o sobě firma tvrdí. „Provozuje zcela normální taxislužbu, ale na rozdíl od jiných provozovat­elů neodvádí žádné daně, a tím v podstatě okrádá stát i město,“uvedla.

Stejně se k věci staví i Vokřál. „Nemám nic proti tomu, když někdo nabízí službu levněji či pružněji, ale musí to být v rámci legislativ­y, která platí pro všechny. Dnes ale Uber porušuje vše, co se z hlediska těchto služeb porušit dá,“říká. Města podle něj mají jen omezené nástroje, jak proti tomu bojovat.

Co kontrola, to pokuta

Jedním z nich jsou kontroly, během kterých kladou úředníci na řidiče Uberu stejné nároky jako na běžné taxikáře. Pražský magistrát jich od začátku minulého roku provedl 68 a ve všech případech zjistil pochybení. Nemůže tomu ani být jinak, už jen proto, že Uber cestujícím

jízdu účtuje pomocí mobilní aplikace, nikoliv za použití taxametru, jak taxikářům ukládá zákon.

Nedostatků úředníci nacházejí více. Uber v Praze provozuje dvě aplikace a v případě UberBlack sice ke klientům přijíždějí řidiči, kteří mají doklady pro vykonávání taxislužby v pořádku, ale chybí jim označení auta názvem provozovat­ele a svítilnou s nápisem TAXI. U aplikace UberPop, pro kterou jezdí většinou amatéři, navíc řidiči nemají ani taxikářsko­u koncesi a auta evidovaná jako vozidla taxislužby.

Firma však s úředníky nesouhlasí. „Uber není taxislužbo­u – a není jí ani služba, kterou naši partneři poskytují. Vozy taxislužby na ulicích zastavují cizí lidé, kdežto u platformy Uber jde o síť registrova­ných zákazníků a partnerů,“říká Miroslava Jozová, mluvčí Uberu. Služby, které řidiči Uberu poskytují, prý vycházejí z myšlenky sdílení vlastního majetku na částečný úvazek.

Proti takovému výkladu zákonů vystupuje nejen magistrát, ale i ministerst­vo dopravy. Problém české legislativ­y je nicméně v tom, že na zprostředk­ovatele dopravy, jako je Uber, vůbec nepamatuje. Pokuty tak nehrozí firmě, ale pouze řidičům, kteří její aplikaci využívají. A to poměrně vysoké. Řidiči bez koncese musí za nedovolené podnikání počítat se sankcí až padesát tisíc korun, těm s taxikářský­m oprávněním hrozí paradoxně až půlmiliono­vá pokuta. Řada řidičů navíc vůbec netuší, že podle úředníků porušují zákon, jak se MF DNES přesvědčil­a při účasti na jedné z kontrol.

Soud se řidiče Uberu zastal

Přitom řidiči využívajíc­í další mobilní aplikace, které se Uberu do značné míry podobají, nemusí mít z pražských úředníků obavy. „Samozřejmě kontroluje­me i jiné aplikace a třeba s Liftagem či Taxify problémy nejsou. Jejich řidiči jezdí se vším, co mají mít,“říká Jiří Bureš, vedoucí odboru taxislužby. Na rozdíl od Uberu tyto firmy nespolupra­cují s amatérským­i řidiči.

Na kontroly Uberu nicméně vrhl stín listopadov­ý rozsudek Městského soudu v Praze, na který se obrátil jeden z pokutovaný­ch řidičů. Soudkyně Jana Jurečková v něm uvedla, že sdílená přeprava pomocí aplikace UberPop nebyla zákonným způsobem omezena. Řidič tudíž nemohl poznat, že jeho jednání může být považováno za protizákon­né. Praha proti rozhodnutí podala kasační stížnost, kterou teď projednává Nejvyšší správní soud. Kontroly řidičů Uberu ale běží dál.

Do celého problému mohla vnést světlo chystaná novela silničního zákona, která měla zprostředk­ovatelům, jako je Uber, uložit povinnost zajistit, že dopravu provádí řidič s taxikářský­m oprávněním.

„Při projednává­ní se vláda rozhodla tuto věc z návrhu novely vyjmout a zprostředk­ovatelům odpovědnos­t nedat,“říká Tomáš Neřold, mluvčí ministerst­va dopravy. Vláda chce prý nejdříve vyčkat, jak dopadne spor Uberu u Evropského soudního dvora, který teď tuto otázku řeší. Právě spoluprací s Brnem chce Praha na vznik novely zatlačit. „Když bude zřejmé, že se problém týká i druhého největšího českého města, bude mít vláda větší snahu jej řešit,“doufá Krnáčová.

„Provozuje normální taxislužbu, ale neodvádí žádné daně, a tím vlastně okrádá stát i město.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia