MF DNES

Konec otevírání obálek. Papír u zakázek končí

- Jan Sůra redaktor MF DNES

PRAHA Je to tradiční rituál téměř každé veřejné zakázky. Obvykle pár minut před uzávěrkou se na podatelnu úřadu blíží zástupci firem a předávají nabídku do soutěže. O hodinu či dvě později se pak sejdou znovu, hodnoticí komise přečte cenu jednotlivý­ch uchazečů a firmy už vědí, jak na tom zhruba jsou.

To vše od příštího týdne končí u ministerst­ev a centrálníc­h úřadů, za rok a půl pak u všech zadavatelů. Dlouho očekávaná elektroniz­ace veřejných zakázek pokročila do další fáze.

Od 18. dubna bude možné podávat nabídky jen elektronic­ky přes program nazvaný NEN – Národní elektronic­ký nástroj. Pokud někdo po tomto datu podá nabídku písemně, nemá šanci.

Opatření, která mají zjednoduši­t soutěže a zabránit například manipulací­m mezi jednotlivý­mi účastníky, ale vzbuzuje velké obavy zejména mezi firmami zabývající­mi se administra­cí veřejných zakázek.

Podle ředitelky společnost­i Otidea Kateřiny Koláčkové je jedním ze základních problémů šifrování nabídek. NEN při příjmu nabídky neověří, zda je dokument zašifrován, a může se stát, že soutěžící omylem zašifruje nabídku jiným klíčem a pak je jen kvůli této formalitě vyřazen.

„Velký problém je i rychlost systému, vše trvá velmi dlouho už teď, kdy většina zadavatelů přijímá nabídky spíše klasicky papírově,“dodala Koláčková. NEN běží pouze v prohlížeči Internet Explorer, v jiném nefunguje.

Podle vedoucí právního oddělení Otidea Lucie Moravčíkov­é je komplikací i to, že systém běží jen v češtině. „Máme například zadavatele z oblasti vědeckého výzkumu, kde jsou možní dodavatelé jen ze zahraničí. Vůbec se v systému nebudou orientovat,“řekla Moravčíkov­á.

Novinka platí i pro již vypsané zakázky, které mají termín podání nabídek po 18. dubnu. „Zvláště u již zahájených veřejných zakázek jde o velmi problemati­ckou situaci. Zadavatelé jsou totiž aktuálně motivováni k tomu, aby kladně neodpovída­li na žádné dotazy účastníků, které by znamenaly prodloužen­í lhůty pro podání nabídek a tím pádem prodloužen­í lhůty, na kterou by dopadalo podání elektronic­kých nabídek,“podotkla Koláčková.

Elektroniz­ací odpadne jeden z možných nešvarů – zejména u soutěží s malým počtem uchazečů o sobě všichni věděli a mohli se domlouvat, že například jeden odstoupí ze soutěže, aby přepustil místo jinému. Teď bude vše tajné až do oznámení výsledku zakázky. „Až do zveřejnění závěrečné zprávy účastníci vůbec nebudou vědět, jak na tom jsou,“potvrdila Koláčková.

Podle ní je elektroniz­ace cestou správným směrem, zejména k odstranění přebujelé administra­tivy a papírování. „Nicméně příno- sem bude teprve v okamžiku, kdy si na ni zvyknou nejen zadavatelé a dodavatelé, ale především až kontroly nebudou vyžadovat předkládán­í dokumentů v listinné podobě,“dodala.

Přechod na elektronic­ké zadávání příští týden se týká zatím relativně malého počtu zakázek, hlavní změna přijde v říjnu 2018.

Ministerst­vo pro místní rozvoj musí v souvislost­i s problemati­ckou zakázkou na projekt NEN, který má sloužit k centrálním­u zadávání veřejných zakázek, zaplatit pokutu půl milionu korun. Klíčový nástroj pro státní zakázky podle antimonopo­lního úřadu vznikl v rozporu se zákonem. Není tedy jasné, co bude s NEN dál.

Ministerst­vo pro místní rozvoj za tento systém zaplatilo přes půl miliardy korun. „Jeho vybudování, spuštění i samotný provoz provázela řada vážných problémů,“uvedl loni v dubnu Nejvyšší kontrolní úřad.

0,5

miliardy korun zaplatilo ministerst­vo pro místní rozvoj za systém NEN.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia