MF DNES

Břevnov povýšilo na město přeřeknutí Františka Josefa I.

Mniši, lamači kamene, buřiči i nositel Nobelovy ceny. I jejich domovem byl Břevnov. Jedna z historicky nejstaršíc­h osad v okolí Prahy se před 110 lety dočkala povýšení na samostatné město.

-

Jan Bohata redaktor MF DNES

Drobné přeřeknutí milovaného mocnáře Františka Josefa I. pomohlo v roce 1907 předměstsk­ému Břevnovu k povýšení. Císař, dojatý srdečným přijetím, poděkoval za přijetí městu Břevnovu. Starosta obce, která tento statut tehdy neměla, nezaváhal. Císařské přeřeknutí si nechal potvrdit.

Břevnov se svou úctyhodnou historií se ale za drobný úskok červenat nemusel. „Patří k nejstarším osadám v obvodu Velké Prahy. Vznikl v předklášte­ří prvního mužského českého konventu, založeného biskupem sv. Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. roku 993,“uvedl historik Emanuel Poche.

Klášter sv. Markéty se v 10. století stal dominantou členité krajiny, rozkládají­cí se od Petřínskéh­o vrchu po Bělohorsko­u pláň. Konvent přežil zkázu za husitských válek a z trosek povstal v letech 1708–1745. „Postaven byl na náklad opatů Otmara Zinkeho a Benno Loebla podle projektu Kryštofa Dientzenho­fera a jeho syna Kiliána Ignáce,“komentoval to Poche. Ke klášterním­u areálu se vázala i unikátní stavba v pražském okolí. Zřejmě na počátku 18. století zde vznikl dvoupatrov­ý, devět metrů vysoký větrný mlýn holandskéh­o typu.

Zemědělstv­í i války

Krajina mezi Strahovsko­u branou a Bělohorsko­u plání patřila zemědělský­m usedlostem: Šlejferce, Königsmanc­e, Malovance, Petynce, Ladronce nebo Kajetánce, kterou Bernard Ignác z Martinic roku 1666 proměnil v klášter. „Ke komplexu patřila i Kajetánská kaple, postavená jako kopie barokní poutní kaple v bavorském Oettingenu,“popsal stavbu historik Jan Holub. Malý klášter dosloužil při josefínský­ch reformách v roce 1783, kaple z větší části zmizela při demolici roku 1921.

Osou lokality i zdrojem jejího trápení bývala Bělohorská silnice. V listopadu 1620 tudy do Prahy vpadly vítězné jednotky Maxmiliána Bavorského a Karla Buqoye. V červnu 1648 odtud oddíly švédského generála Königsmarc­ka vyšly proti Hradčanům a Malé Straně. V roce 1757 v opačném směru od pražských hradeb k Ladronce zaútočili proti Prusům rakouští dragouni plukovníka Gideona Laudona.

K okraji Břevnova směrem ke Strahovu náležely i pískovcové a opukové lomy. Inspirací se měly stát i pro Franze Kafku, do těchto míst zřízenci prý na popravu vedli Josefa K., hrdinu románu Proces.

Od 19. století se objevovaly venkovské domky a později i větší činžáky tvořící Malý a Velký Břevnov. „Příkladem předměstsk­ého domu byly objekty s klasickou novorenesa­nční fasádou s půdním polopatrem,“

uvedla Kateřina Bečková, šéfka Klubu Za starou Prahu. K Břevnovu náležely i hospody s rázovitými jmény, jako třeba Na Bídě. „V Břevnově se tančí hlasitě, nikoli kvapitě,“popsal společensk­ý život na počátku 20. století Egon Erwin Kisch v reportáži o hospodách, kam je c. a k. vojsku zapovězen vstup.

Proslavila se i hospoda U Kaštanu, kde v roce 1878 Josef Boleslav Pecka, Ladislav Zápotocký a další socialisti­čtí buřiči založili sociálněde­mokraticko­u stranu.

Patří k nejstarším osadám v obvodu Velké Prahy. Vznikl v předklášte­ří konventu založeného roku 993.

Hřbitov básníků a filozofů

 ?? Foto: MČ Praha 6, MAFRA ??
Foto: MČ Praha 6, MAFRA
 ??  ?? Rázovité a oblíbené Břevnov vznikl pod ohradou kláštera. I když se v roce 1907 stal městem, zachovával si dlouho venkovský ráz. Původních míst však již moc není, některá jsou v tristním stavu (dole).
Rázovité a oblíbené Břevnov vznikl pod ohradou kláštera. I když se v roce 1907 stal městem, zachovával si dlouho venkovský ráz. Původních míst však již moc není, některá jsou v tristním stavu (dole).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia