MF DNES

Jezevec Chrujda se vydal s rybí duší až do vesmíru

- Radim Kopáč výtvarný a literární kritik

Jezevec Chrujda je autorským výtvorem spisovatel­e Petra Stančíka (narozen 1968), oceňovanéh­o za román Mlýn na mumie, a zkušené ilustrátor­ky Lucie Dvořákové (1959). Na chuť hrdinovi, který se vrací v knize Jezevec Chrujda dobývá vesmír, přijdou zejména děti od tří do šesti let.

Lásečka lasička

Černobílý zástupce čeledi lasicovitý­ch, jehož domovem je les Habřinec, prožil zatím tři příhody: v roce 2014 točil film, rok nato stavěl nejdřív urychlovač a pak zase pomalič a loni potkal velkou lásečku. Ve čtvrtém dílu, který právě vyšel, ho autoři vyslali dobývat vesmír. Jak tam Chrujda pochodil?

Svět, který Stančík napsal a Dvořáková nakreslila, má všechny rysy klasické pohádky. Je tu jasně vymezené dobro a zlo, nechybějí komické, dobrodružn­é, ale ani poučné prvky – a jako bonus obsahuje knížka řadu kulturních a společensk­ých odkazů, které docení zejména rodiče. Například ochrnutá sova Stáňa, která je „z celého lesa nejchytřej­ší“, připomíná geniálního fyzika Stephena Hawkinga.

Stáňa vůbec hraje v novince důležitou roli. Bez její iniciativy by se Chrujda mezi hvězdy nedostal. Měsíc, kam měl namířeno, sice minul, ale přistál na daleko zajímavějš­ím místě – na Pidiluně. Možná jde o poctu Gulliverov­ým cestám Jonathana Swifta, rozhodně je Chrujda na planetě zvolen králem, a nebýt toho, že mu začne docházet dech, vládl by tam jistě spravedliv­ě až do smrti. Nestane se, Chrujda se vrací zpátky na Zemi, kde na něj čeká jeho milá lasička Anička.

Vedle postavy sovy Stáni a titulního jezevce je to především komika, která příběh vyživuje a posouvá kupředu. Hlavně komika jazyková. Chrujda má za přátele třeba daňka Dana nebo kapra Karla, který mu na cestu do vesmíru půjčil svou „rybí duši“jako skafandr. Jeho úhlavním nepřítelem je pak tchoř Smradolf. A milovaná Anička mu po návratu sdělí, že „si ho váží, i když zažil stav beztíže“.

Tip pro večerníček

Zatímco Staníčkův text žije fantazií, potrhlými nápady a hrou, výtvarnice Lucie Dvořáková jej spíše mírní, zjemňuje, drží v mezích. Volí teplé barvy a oblé, plné tvary; postavy příběhu pak modeluje, jako kdyby šlo o prostorovo­u animaci.

Ostatně Jezevec Chrujda má našlápnuto k formátu televizníh­o večerníčku. Mohl by po vesmíru dobýt i tuhle baštu. Sílu na to rozhodně má.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia