MF DNES

Pro Evropany je v NHL hlavní nevzdat se

Je zájem o Čechy ze zámoří jen náhoda? Mluví o tom Jiří Fischer.

-

Robert Sára reportér MF DNES v Paříži

ro hokejovou reprezenta­ci „špehuje“zápasy soupeřů, a tak jeho poznatky o Rusech mohou být klíčovými v dnešním čtvrtfinál­e. Zároveň je Jiří Fischer zástupcem klubu z NHL (Detroit). A tak může popsat, jestli současný zájem ze zámoří o beky Jeřábka (Montreal), Šimka (zřejmě Rangers) či Ruttu (zatím bez konkrétníh­o klubu) je jen shodou okolností. Nebo nadějí, že český obránce už není ohrožený druh. „Situace se určitě zlepšila.“

Čím to?

věku je nejdůležit­ější nevzdávat se. Když v polovině sezony, kterou stráví na farmě, volá agent a nabízí: Mám pro tebe kontrakt z KHL, který má o dvě nuly víc. Pět procent z hráčova platu jde agentovi, a on je rozdíl, když na farmě bere 70 tisíc dolarů, nebo miliony v KHL. Pro kluky je pak hrozně důležité, aby měli agenta, který je podpoří, ať jdou za svým snem. Bude záležet na jeho příští sezoně, nabídky většinou chodí podle momentální formy, zvlášť když je hráči přes 25 let. Zároveň týmy z NHL hledají hráče, který je dokáže někam posunout. Takže výkonnost je nejdůležit­ější, věk až druhořadý. Když zopakuje sezonu, jakou měl, tak proč ne. Navíc příští rok je olympijský, bude hodně na očích. NHL bych mu přál.

Asi záleží také, na jaký plat hráč přistoupí, že? To je výhoda Kempného v Chicagu, které bojuje s platovým stropem.

Určitě. Budování týmu je jiné než před 15 lety. Detroit tehdy dal dohromady co nejvíc nejlepších hráčů, kteří byli na trhu. Dnes se musí hodně spekulovat ohledně budoucnost­i. Je spousta kluků, kteří uzavírají dlouhodobé smlouvy, já říkám manželství. Tím, jak se Chicagu dařilo, tak Toews a Kane dostali takové smlouvy, že zabírají 21 milionů ze 70 milionů platového stropu. To je velký kus koláče, do kterého se musí vejít. Kempný sem naštěstí přišel psychicky i výkonnostn­ě připraven, naučil se severoamer­ický hokej. Zvykl si na jinou kulturu. A já věřím, že se mu bude dařit i dál.

Pojďme k šampionátu. Sledujte zápasy soupeřů, tak co jste zjistil o čtvrtfinál­ovém soupeři?

Od mužstev, která nepostupov­ala ze skupiny, nedostali Rusové tři zápasy gól, to ukazuje na velkou týmovost. Naopak nasypali spoustu branek. Když jsem se koukal na první zápas se Švédy, tak se snažili jejich obránci hrát velice jednoduše, co nejrychlej­i dostávat puky ze třetiny na útočníky. Mají čtyři vyrovnané lajny, poslední dva zápasy nezměnili sestavu. To, že jim odjel zraněný kapitán Mozjakin, je zásah, ale zase se připojil Kuzněcov a Orlov z Washington­u. Tým je celkově mladší, rychlejší, mrštnější, než v minulosti býval. A makají.

Nedorazil hvězdný Ovečkin. Mohou být i proto týmovější?

Možná tak mají čtyři ukočírovat­elnější a vyrovnaněj­ší lajny. Zase je to hráč na nejvyšší úrovni, střelu má jako nikdo jiný ve světovém hokeji. Ale možná je to pro trenéra snazší, že ukočíruje hráče, když nemá v týmu tak velké ego.

Straší jejich síla v přesilovká­ch. Zatím využili každou druhou.

Udrží se na kotouči, nepanikaří a širší kluziště jim ohromně vyhovuje. Hrají klasicky – dva beci vzadu, jeden útočník mezi kruhy, dva až za brankovou čarou. Umí to sehrát, zapojit beky, kteří skórují. Na videu je vše vidět, takže se připravíme.

Jak zní hlavní recept na ně?

Švédové na ně výborně hráli ve středním pásmu. Reagovali na jejich dlouhé nahrávky, protože ruští beci to jinak střílí až na útočnou modrou. Tam pak útočníci soupeře zatlačí. Ale proti Švédsku jejich centři neměli od beků podporu. To je cesta. Snaží se i u branky rozhýbat nahrávkami obranu a brankáře, vždy si jeden hráč sjíždí. To když se nám podaří vychytat, mohou z toho být rychlé protiútoky.

 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Hledá slabinu Jiří Fischer si dělá pečlivé poznámky o soupeřích českého týmu, sledoval i Rusko. A ví, jak na ně.
Foto: Profimedia.cz Hledá slabinu Jiří Fischer si dělá pečlivé poznámky o soupeřích českého týmu, sledoval i Rusko. A ví, jak na ně.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia