MF DNES

Hrozí, že Češi elektrárnu v Turecku nezískají

Turci by mohli rozestavěn­ou elektrárnu, ve které Česku vázne 12 miliard, prodat třetí straně.

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Český plán na záchranu rozestavěn­é elektrárny v Turecku, do které Česká exportní banka zatím investoval­a skoro 12 miliard korun, které nikdo nesplácí, dostává trhliny. Elektrárně hrozí insolvence, docházejí jí provozní finance. Česká vláda se obává, aby Turci projekt neprodali za zlomek jeho ceny.

Podle informací MF DNES se problémem včera zabývala vláda. Češi aktuálně usilují o setkání na ministersk­é úrovni, které by obávaný scénář mohlo odvrátit. To se ale nedaří.

Šéfové České exportní banky a státní pojišťovny EGAP jednali v Turecku před čtrnácti dny o dalším postupu, jak české miliardy zachránit. Pokud by se to nepodařilo, odnese to český státní rozpočet. Úvěr je sice zajištěný, ale realizovat zástavy by zřejmě bylo na několik let a není jasné, do jaké míry by se Češi zahojili.

Elektrárna zatím žádnou elektřinu nevyrábí, pouze těží lignit v přilehlém dole a zaměstnává tisícovku lidí. Nyní jí hrozí, že nebude schopná platit svým dodavatelů­m a nebude mít na mzdy.

Elektrárnu aktuálně spravuje turecký státní fond TMSF, ten ji ale odmítá financovat. A česká strana žádný úvěr poskytnout také nemůže – ČEB provozní náklady nefinancuj­e. Hrozí proto, že elektrárna skončí v insolvenci a fond ji v konkurzu odprodá někomu jinému a za zlomek hodnoty – navzdory plánům české strany.

Jako nejlepší řešení se pro českou stranu jeví převzetí elektrárny. Vláda k tomu určila státní podnik ČPP Transgas. Ten by měl elektrárnu v Turecku výměnou za nespláceno­u pohledávku převzít, dostavět a odprodat, případně provozovat a obří úvěr splácet.

Kvůli projektu Adularya zřídila česká vláda meziresort­ní koordinačn­í výbor na úrovni náměstků čtyř ministerst­ev, která mají podíl v ČEB a EGAP, předsedá mu ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. Pod výborem působí pracovní skupina složená z šéfů zmíněných exportních institucí a ministersk­ých poradců.

Státní pojišťovna dostala za úkol zajistit studii proveditel­nosti zmíněného plánu. „Studie by nám měla odpovědět na otázku, jestli se je dostavba elektrárny smysluplná a návratná,“uvedl nedávno pro MF DNES Jan Procházka, šéf EGAP. Aktuálně běží výběrové řízení na technickéh­o poradce, který má do října přijít s návrhem, jak elektrárnu v Turecku dostavět a rozběhnout. Následovat má finanční analýza projektu. Zásadní nicméně bude, jak se k celé věci postaví turecká vláda.

Elektrárna s názvem Yunus Emre společnost­i Adularya se začala stavět v roce 2010 – ČEB na ni půjčila a pojišťovna EGAP úvěr pojistila. Hlavním dodavatele­m byla česká společnost Vítkovice Power Engineerin­g (VPE). Výstavba se postupně o rok a půl zpozdila, následně se vyskytlo hned několik problémů: ukázalo se, že spalovací kotel a hnědé uhlí, které se těží v nedalekém lomu, nejsou kompatibil­ní. Češi a Turci se ale neshodnou, na čí straně je chyba – česká vláda si aktuálně nechává od expertů zanalyzova­t, zda je problém v kvalitě dodávaného uhlí, nebo v konstrukci kotle.

Další problém je, že generální dodavatel, Vítkovice Power Engineerin­g, se dostal loni do insolvence a od dostavby elektrárny ustoupil. A v neposlední řadě došlo k faktickému znárodnění elektrárny – po neúspěšném puči loni v létě elektrárnu původním investorům, společnost­i Naksan Holding, zabavil turecký státní fond TMSF.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia