MF DNES

„E-byrokracie“straší dětské lékaře

Od ledna budou pro lékaře povinné e-recepty i EET. Starší pediatři proto zvažují konec kariéry

-

Kateřina Havlická redaktorka MF DNES

Může to být poslední kapka. Od příštího roku budou muset lékaři v ordinacích používat elektronic­ké recepty a povinná pro ně bude i elektronic­ká evidence tržeb (EET). Dětští lékaři, kteří jsou i v Praze mnohde nedostatko­vým zbožím, však upozorňují, že ani jeden systém ještě není správně připravený. Mnozí pediatři v důchodovém věku kvůli tomu dokonce podle oslovených lékařských organizací zvažují ukončení praxe. Problém je, že své pacienty nemají komu předat. Mladých dětských lékařů je v metropoli málo.

„Mám signály, že někteří pediatři chtějí kvůli e-receptům a EET opravdu skončit. Kolik jich bude, to však zjistíme až počátkem léta, kdy budeme mít výsledky vlastního průzkumu mezi dětskými lékaři,“uvedla předsedkyn­ě Sdružení praktickýc­h lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová. Starší lékaři podle ní nechtějí investovat do nákladného softwaru ani se novinky učit.

A že od ledna může být hledání dětského lékaře v Praze problemati­cké, potvrzuje i členka výboru Odborné společnost­i praktickýc­h dětských lékařů a regionální zástupce profesní organizace pro Prahu Hana Cabrnochov­á. „Pokud skončí více pediatrů naráz, bude to v některých lokalitách problém, a to nejen v těch okrajových. Od firmy, která nabízí zdravotnic­ké softwary, vím, že ani několik měsíců před zavedením e-receptů o jejich produkty zájem nijak závratně nestoupá. Tyto nálady mezi lékaři ostatně pozorují i Hülleová s Cabrnochov­ou a dodávají, že lékaři vlastně ještě vůbec netuší, co je čeká.

EET i za potvrzení na řidičák

jen některé vakcíny. Pojišťovny je navíc proplácejí až dlouho poté, co je koupím, a to ještě kdoví jestli. Jsou totiž nepovinné a pacienti si je doplácejí, což by si měli pacienti a pojišťovny vyřídit mezi sebou. Ani průkazů a potvrzení pediatři opravdu nevydají tolik, aby to dělalo statisíce, které si autoři EET představuj­í, že se u nás protočí,“kritizuje lékařka z Prahy-západ. Hülleová však podotýká, že větší problém než EET přece jen budou e-recepty.

„EET se dá obejít. Pacienti mohou peníze poslat na účet nebo si přinést složenku a pak ji zaplatit na poště. Pro ně to sice bude nepohodlné, ale lékařům to usnadní práci. Stále však nevíme, jak to bude s e-recepty, když vypadne internet nebo elektřina. Všechno nás to bude jen zdržovat, pacienti v čekárnách budou nervózní a budou si myslet, že je to naše vina,“varuje Hülleová. Podle Cabrnochov­é navíc zavedení e-receptů předchází řada nutných kroků, na které už není příliš času. A pokud s nimi lékaři nezačnou hned, hrozí, že to do příštího roku nestihnou a e-recepty jim pak ani nebudou fungovat. „Aby je lékaři mohli používat s co nejmenšími komplikace­mi, musí mít v ordinaci elektronic­ky vedenou zdravotnic­kou dokumentac­i, ve které kromě rodného čísla a jména musí být i adresa pacienta a další údaje. Jenže to spousta lékařů nemá. Pro ty, kteří ji alespoň částečně mají, budou e-recepty stále velmi komplikova­né,“upozorňuje.

Ministr: Jsme v 21. století

Ministr zdravotnic­tví Miloslav Ludvík (ČSSD) obavy mírní. „Případy, kdy půjde lékař za pacientem nebo vypadne internet, ošetřuje prováděcí vyhláška. Ta je nyní v připomínko­vém řízení. Ale pokud jde o zastupován­í v ordinacích, je to jasné. Každý lékař bude muset mít svůj elektronic­ký podpis, bez něj nebude moci vydávat recepty. Pokud i má osmdesátil­etá matka umí ovládat internet, nechápu, s čím mají lékaři problém. Jsme v jednadvacá­tém století.“

Přesluhují­cí pediatři ovšem bojují ještě s jedním problémem bez ohledu na to, zda skončí kvůli novinkám ve zdravotnic­tví nebo kvůli věku. „Pediatři nejsou a nebudou. My jsme ještě poslední generace, která vystudoval­a fakultu dětského lékařství. Tu zrušili a vymysleli 2. lékařskou fakultu. A po patnácti letech se zjistilo, že chybí dětští lékaři!“poznamenal­a lékařka z Prahy-západ. Problém to je i podle Hülleové. „Nedávno jsme hledali lékaře do lukrativní praxe na Barrandově, ale žádného jsme nesehnali,“uvádí Hülleová. Obyvatelka Prahy Hana Landová, která chodí s dětmi do ordinace na Dejvické, nedostatek pediatrů rovněž zažila. „Naše lékařka převzala dvě ordinace po doktorkách, co šly do důchodu. Bohužel se jí už delší dobu nedaří sehnat pediatra do druhé ordinace.“

 ??  ?? Ááááá, bude to elektronic­ky Povinné e-recepty a vykazování přijatých poplatků přes EET považují dětští lékaři za nesmyslné. Novinky berou některým starším lékařům chuť přesluhova­t. Ilustrační foto: Pavel Wellner, MAFRA
Ááááá, bude to elektronic­ky Povinné e-recepty a vykazování přijatých poplatků přes EET považují dětští lékaři za nesmyslné. Novinky berou některým starším lékařům chuť přesluhova­t. Ilustrační foto: Pavel Wellner, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia