Chov zvířat na kožešiny bude v Česku zakázaný

MF DNES - - FRONT PAGE - — Pavel Švec

Farmy, kde v drátěných klecích žijí zvířata chovaná výhradně jen kvůli kožešině, v Česku do půldruhého roku skončí. Poslanci včera schválili zákon, který takový chov zakazuje.

Pakliže ho podpoří i senátoři a prezident, bude muset zavřít posledních devět kožešinových farem, jež se u nás dosud udržely. Jejich provozovatelé pak mohou od státu žádat kompenzace.

„Neumím omluvit a odůvodnit strach, bolest a smrt zvířete jen kvůli bambuli na čepici,“argumentoval předseda sněmovního výboru pro životní prostředí a jeden z předkladatelů zákona Robin Böhnisch (ČSSD). A k němu se přidala jasná většina poslanců napříč stranami.

Chov lišky či norka jen kvůli výrobě kožichů bylo emotivní téma, které dlouhé roky rozdělovalo Čechy na dva tábory. Pro ochránce zvířat bylo nepřijatelné zabíjet zvířata jen kvůli módě. Jiní zase tvrdili, že zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů.

Zákaz chovu kožešinových zvířat platí ve dvanácti dalších evropských zemích, například ve Velké Británii, Rakousku, Slovinsku, Nizozemsku či Německu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.