Pelta je venku z vazby

MF DNES - - FRONT PAGE -

Miloslav Novák, Petr Šedivý s přispěním Jakuba Pokorného

Miroslav Pelta, bývalý šéf fotbalové asociace, už není ve vazbě. Včera vězení opustil. A udělal to bez velkého rozruchu.

Vůz s Miroslavem Peltou odpoledne vyjel jedním z mnoha postranních vjezdů do areálu vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. Vyhnul se tak čekajícím novinářům a televizním kamerám. „Obviněný Pelta byl propuštěn v 15.10. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pro něj advokát zajel autem do areálu věznice,“řekla mluvčí věznice.

Pelta strávil ve vazbě víc než měsíc. Obviněn je spolu s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou kvůli podezření ze zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ve vazbě byl proto, aby nepokračoval v trestné činnosti a aby neovlivňoval svědky. Tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. A Pelta proti tomu podal stížnost.

Městský soud v Praze, který o Peltově stížnosti rozhodoval, dospěl k závěru, že podmínky pro první z důvodů vůbec nebyly splněny.

„Městský soud vyhověl stížnosti pana Pelty. Vazební důvod, který se týkal ovlivňování svědků, soud neshledal od samého počátku. A nyní pominul i druhý vazební důvod,“řekla Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze.

A to s největší pravděpodobností tím, že Pelta v úterý rezignoval na svou pozici předsedy asociace. Jeho obvinění stále platí.

Zdravotní problémy

Bývalý šéf fotbalové asociace má stále zdravotní potíže, kvůli nimž byl 11. května převezen z Prahy do nemocnice brněnské vazební věznice. Z vazby ho odvezli do civilního zdravotnického zařízení, sdělil agentuře ČTK Peltův advokát Bronislav Šerák.

Pelta byl šéfem českého fotbalu od listopadu 2011. Na mimořádné valné hromadě se stal nástupcem Ivana Haška, který v červnu nečekaně rezignoval. O dva roky později na řádné valné hromadě funkci obhájil.

Snadné znovuzvolení se mělo opakovat i letos, ale plány zhatil nedávný policejní zásah. Pelta poté, co na něj byla uvalena vazba, svou kandidaturu stáhl.

O funkci předsedy se tak narychlo ucházeli Petr Fousek, Martin Malík a Libor Duba. Ten vypadl v prvním kole, Fousek s Malíkem neprošli ve druhém ani ve třetím. Za Fouskem stáli především moravští delegáti, Malík měl podporu v české komoře.

Nové volby vyhlásí výkonný výbor nejpozději do konce kalendářního roku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.