Asijci dají při obchodních jednáních hodně na politický lobbing.

MF DNES - - Z DOMOVA -

S Ho Či Minem Pod obří bustou zakladatele současného komunistického Vietnamu poslouchá v prezidentském paláci v Hanoji Miloš Zeman svůj protějšek Tran Dai Quanga na tiskové konferenci. například přejezd z Hanoje do Ho Či Minova Města, kam už zamíří jen podnikatelé.

A pro Zemana je to příjemná změna i z jiného pohledu. „V Číně jsme pořád na začátku a čeká nás tam ještě hodně práce. To ve Vietnamu jsou vztahy dlouhodobě výborné, touto návštěvou jsme je dál prohloubili,“přibližuje Masopust.

Asijci však mnohem více než Evropané nebo Američané dají při obchodních jednáních na politický lobbing. „Účast prezidenta republiky na obchodních jednáních má v zemích, jako je Vietnam, velkou váhu,“říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zemanova návštěva tak stvrdila několik léta vyjednávaných dohod.

Víza a vydávání vězňů

Novinkou je, že čeští turisté by se do Vietnamu měli dostat bez krátkodobých víz. Aspoň tak to Zeman oznámil po setkání s vietnamským protějškem Tran Dai Quangem. Zavedeno by také mělo být přímé letecké spojení mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou.

Ministr Pelikán zase mohl být u uzavření smluv o vzájemném předávání odsouzených a o policejní spolupráci. Díky dohodě si budou moci Češi, kteří budou ve Vietnamu odsouzeni, odpykat svůj trest v Česku a naopak.

A spokojený byl i Masopust. Jeho hlavním „řemeslem“jsou sice potraviny, ve Vietnamu však zabrousil i do jiného oboru. „Firma Vari, kterou tady zastupuji, dodá říční lodě pro vietnamskou armádu. Je to obchod v objemu 1,5 miliardy korun,“pochvaluje si.

Smlouvy se svými partnery podepsalo v Hanoji celkem sedm firem. Mezi nimi je výrobce léčiv, doplňků stravy a kosmetiky ClineX. Podle předsedy představenstva Jiřího Starečka už firma do země dodává tři či čtyři produkty a nově by se měl tento počet rozšířit na dvanáct. Objem obchodu v následujících dvou letech odhadl zhruba na 80 milionů korun.

Z Hanoje Zeman odlétá dnes v poledne do kazašské Astany, kde se zúčastní slavnostního zahájení mezinárodní výstavy EXPO 2017. I tam ho mají doprovázet podnikatelé. Často provázaní s těmi, kteří s prezidentem byli ve Vietnamu. Třeba zmíněného Masopusta vystřídá jeho obchodní společník a plukovník předlistopadové armády Zdeněk Zbytek. „Jarda Masopust má Čínu a Vietnam, já Kazachstán a Rusko,“komentuje to Zbytek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.