Víno do Hanoje

Zeman je ve Vietnamu. Doprovázejí ho Nečas nebo Kavan

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert Eva Pospíšilová

Podařila se mi tady spousta věcí. Mají zájem o naše potraviny, moravská vína, pivo, těší se podnikatel a šéf liberecké buňky někdejších zemanovců Jaroslav Masopust. V posledním roce a půl se spolu s bývalým ministrem zahraničí Janem Kavanem orientovali hlavně na Írán, teď však vycítili příležitost dál na východě. A zastupují několik z padesátky firem, jejichž delegace je s prezidentem Milošem Zemanem od začátku tohoto týdne na návštěvě ve Vietnamu.

Vedle Kavana je ve výpravě i další bývalý vrcholový politik – expremiér Petr Nečas, ze současných vládních představitelů s prezidentem vyrazil třeba ministr spravedlnosti Robert Pelikán. A pro Zemana jde krátce po Číně o další zásadní výjezd. Možná jeden z nejdůležitějších, jež má letos v programu.

Zemanovo okolí totiž cítí, že v zemi, jejíž obyvatelé stále slyší na dobovou značku „Made in Czechoslovakia“, může udělat miliardové obchody. A tím i zlepšit prezidentovu image.

Po rozporuplně přijaté návštěvě v Číně ostatně vědí, že je to potřeba. „Místo aby se mluvilo o tom, co tam pomohl domluvit, všichni řešili jeho bonmot o novinářích a zdravotní stav. Ten program v Číně byl tak nesmyslně nabitý, že prezident nevypadal vůbec dobře,“přiznává jeden z hradních zaměstnanců.

Ve Vietnamu, kde Zemana přivítala třicetistupňová vedra a nezvykle vlhký vzduch, už jeho spolupracovníci museli program zvolnit. Vynechali

Foto: Twitter J. Ovčáčka

Zemanovi se včera setkali s prezidentským párem. Obě hlavy státu mají vedle doutníků prý rády plzeňské pivo.

Na pivo a doutník

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.