Zpět ve hře je klíčový důkaz

MF DNES - - Z DOMOVA - Lukáš Valášek Jakub Pokorný

Do včerejška byl David Rath na cestě ke svobodě. Nyní se vše pomalu obrací a zase je pomalu, ale jistě na cestě do vězení. Nejvyšší soud sice nerozhodoval o Rathovi samotném a jeho vině, ale o stížnosti ministra spravedlnosti.

Soudce Vladimír Veselý však na druhou stranu jasně rozptýlil dohady, že by jeho rozhodnutí bylo akademické a obecné a Rathovu kauzu neovlivnilo.

Včerejším verdiktem se musí řídit jak Krajský soud v Praze, který Davida Ratha poslal na osm a půl roku do vězení (ten na svém názoru nic moc měnit nemusí), tak Vrchní soud v Praze, který loni na konci roku v podstatě zakázal používat v dokazování pořízené odposlechy, tedy klíčový důkaz.

„Soud prvního stupně by měl respektovat náš názor o použitelnosti těchto důkazů,“uvedl včera předseda senátu Nejvyššího soudu Veselý.

Co bude dál? Na tahu je teď Krajský soud v Praze, který už jednou uznal Ratha vinným a nic mu nebrání svůj rozsudek zopakovat. Tam v podstatě jen čekali na včerejší rozhodnutí.

„Předseda senátu Robert Pacovský je v cizině, ale k včerejšímu verdiktu se stejně vyjádří, až ho bude mít písemně. Žádné hlavní líčení jsme zatím naplánované neměli. Až dostaneme verdikt a také celý spis, který je teď samozřejmě také u Nejvyššího soudu, rozhodneme o dalším postupu,“sdělila včera mluvčí středočeského soudu Pavlína Bočková.

U vrchního soudu, kterému Nejvyšší soud nedal za pravdu, byli nepřekvapivě mnohem stručnější. „Žádné vyjádření nemáme, nedáme a dávat nebudeme,“reagoval jeho mluvčí Jan Fořt.

Jádrem sporu bylo, jak moc detailně musí soud zdůvodňovat povolení odposlechů. Vrchní soud měl například výhrady, že jeho kolegové nenapsali, proč povolili odposlechy na „maximálně možnou dobu“.

Jenže maximálně možná doba trvá čtyři měsíce a na odhalení velké korupční kauzy je to skoro málo. Vrchní soud kvůli těmto vadám odposlechy označil za nezákonné, ačkoli jinak se s rozsudkem celkem

Jak budete dál postupovat?

Musíme vyřešit tu podjatost a další věci. Ale po tom tlaku ministerstva spravedlnosti a prezidenta to bude asi v Česku obtížné. Vidím ještě jako možnost nějaké mezinárodní soudy.

A obrátíte se i na Ústavní soud?

Určitě se na něj budeme obracet. Nejvyšší soud se s naší námitkou podjatosti nevypořádal dostatečně. Rozhodoval pod významným politickým tlakem. Už si těžko lze představit větší nátlak než od prezidenta republiky, který má jasné kompetence vůči soudcům, a ministra spravedlnosti. Soud doslova opsal text, který mu poslal pan ministr.

Nemáte nutkání se vrátit do politiky?

Určitě nemám, když vidím, kam to směřuje. Pokud to takhle půjde ještě pár let, tak tady máme docela pěknou totalitu. (luv, jp) ztotožnil. Pro obžalobu to byl rázem skoro neřešitelný problém, protože kromě odposlechů už měla prakticky jen korunní svědkyni Ivanu Salačovou, která s policií spolupracovala.

Kromě odposlechů vrchní soud v prosinci uložil znovu vyslechnout ještě jednoho svědka, a to policistu Tomáše Gregora. Tento důkaz ale Pacovský asi snadno doplní.

Samozřejmě, že vrchní soud, i když by měl včerejší verdikt respektovat, se může vzepřít a opět i druhý rozsudek nad Rathem zrušit.

Pak by nastal podobný „ping-pong“mezi soudy jako v případě vraha Lukáše Nečesaného. Jenže Nejvyšší soud hraje vždycky s lepšími kartami než soudy pod ním, což je pro Nečesaného příznivé, ovšem pro Ratha nepříznivé.

David Rath ještě upíná své naděje k Ústavnímu soudu. „Moc nevím, co by Ústavní soud v této věci mohl ještě zkoumat. Pro Davida Ratha je to prohra,“hodnotí ovšem zkušený advokát Jaroslav Ortman.

Rath: Jen papouškovali ministra

David Rath reagoval jako typický David Rath, který se ohání tím, že se proti němu všichni spikli a všichni jsou podjatí.

„Jsem přesvědčený, že to, co dnes četli u soudu, měli napsáno už před začátkem celého toho řízení a upravovali to málo. Zkopírovali, co jim poslal ministr spravedlnosti a co ministr spravedlnosti sám dostal od státních zástupců. Je to taková jemnější forma padesátých let, kdy politická moc píše rozsudky,“uvedl po oznámení rozsudku Rath.

Bývalý politik přitom opětovně zmínil i to, co by se dalo interpretovat jako varovný prst směrem k ČSSD.

„Já tvrdím, že odposlechy nedokazují nic. Dokazují to, že se tam osoby baví o penězích pro volby na podporu politické činnosti. Nehovoří tam o žádných zakázkách. To si tam narouboval někdo jiný,“dodal Rath.

Foto: Marie Stránská, MAFRA

Nejvyšší soud znovu přiblížil Davida Ratha k vězení. Jeho obhajobě sebral hlavní argument.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.