Hlasování ve stínu teroru

Zejména po sobotním teroristickém útoku v Londýně nabrala kampaň před dnešními volbami nový směr. Nejde už jen o brexit, ale o bezpečnost celé země.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

Počet obětí útoku na London Bridge a v Borough Market se den před předčasnými parlamentními volbami v Británii zvýšil na osm. Ve stejnou dobu probíhala poslední setkání s voliči a poslední projevy s velkými plány.

Dnes jde totiž o hodně. Předčasné volby britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila před necelými dvěma měsíci s jasným plánem: získat silný mandát pro vyjednávání s Evropskou unií o podmínkách dohody o vystoupení Británie z EU. Po třech nedávných útocích se však dalším důležitým tématem stala bezpečnost.

„Nedopustím, aby lidská práva bránila účinné obraně proti terorismu,“slibuje rozhodně Mayová. Po volbách chce změnit zákony, které podstatu lidských práv definují. To by znamenalo, že Británie odmítne části evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod nebo si z ní vyjedná výjimky.

Policie by podle Mayové měla mít větší pravomoci, jak nakládat s potenciálními teroristy, kteří zatím nebyli odsouzeni. Ti odsouzení z terorismu by pak měli dostávat delší tresty. Stejně tak by se měly zefektivnit deportace cizinců podezřelých z terorismu.

Souvisejícím krokem by podle Mayové mělo být omezení svobody pohybu potenciálně nebezpečných osob v případech, „kdy bude dostatek důkazů o tom, že představují hrozbu, ale stále málo důkazů k tomu, abychom je mohli odsoudit k trestu“. „Pokud tomu budou stát v cestě zákony o lidských právech, pak tyto zákony budeme muset změnit,“dodala Mayová.

Po posledním útoku, který přišel jen pět dní před parlamentními volbami, se ale od premiérky jiná slova než tvrdá očekávat nedají. Naopak předsedovi opozičních labouristů Jeremy Corbynovi může uškodit jeho neurčitý postoj k vyšším pravomocím policie i údajná dřívější podpora teroristické Irské republikánské armády.

Selhaly tajné služby?

Therese Mayové se jako někdejší ministryni vnitra vyčítá, že seškrtala rozpočet policie. Nyní jí situaci komplikuje i otázka, zda před útokem v Londýně britské tajné služby nepochybily. Jeden ze tří útočníků, 22letý potomek Maročana a Italky Youssef Zaghba, byl veden v Schengenském informačním systému, který shromažďuje údaje o podezřelých osobách. Na seznam se dostal poté, co byl loni vyslýchán na letišti v Bologni před cestou do Sýrie. Při výslechu navíc řekl: „Bude ze mě terorista.“

Podle britské kontrarozvědky MI5 ale nebyl „objektem zájmu policie ani MI5“. V případě londýnského útoku se proto mluví i o pochybení tajných služeb.

Podle jeho matky byl Zaghba v Itálii pod dohledem, na rozdíl od Británie, kam přiletěl letos v lednu. Británie má do sdíleného seznamu EU nebezpečných osob přístup, na letištních kontrolách proto bezpečnostní složky o jeho přítomnosti musely vědět.

Brexit a umělci

Mayová ale včera ve svých volebních slibech na brexit, původní téma voleb, nezapomněla. Celá Británie podle ní získá „obrovské výhody“až v roce 2019, kdy podle plánu vystoupí z Evropské unie. Na rozdíl od ní si to však někteří zástupci britské umělecké scény nemyslí.

Třeba známý streetartový umělec Banksy voličům nabízel: nevolte konzervativce a já vám za to dám reprodukci svého díla. Nedávno svou nabídku musel stáhnout, protože narušovala průběh voleb a jejich výsledek by následně mohl být prohlášen za neplatný. I tak je ale zřejmé, že Banksy velkým příznivcem Mayové nebude.

Stejně jako kapela Captain Ska, která si z Mayové dělá legraci v remixu své starší písně: „Je to lhářka, ou, nemůžete jí věřit, ne ne ne,“zpívají hned na úvod, zatímco v hudebním klipu se střídají dřívější výroky a sliby Mayové. Píseň je na předních příčkách britských hitparád.

Foto: Reuters

Kdo s koho? Volí se dnes, ale včera se už přetlačovali před fotoreportéry fanoušci konzervativců a labouristů se svými transparenty.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.