MF DNES

Megastožár­y přicházejí

Provozovat­el přenosové soustavy ČEPS plánuje stavbu až 70metrovýc­h stožárů.

- Jan Brož redaktor MF DNES

Přijíždějí­cím do Prahy po dálnici D1 se v blízké budoucnost­i naskytne pohled na novou dominantu na panoramatu blížícího se hlavního města. Mezi Chodovem a Křeslicemi protne dálnici nové elektrické vedení, jehož stožáry budou vysoké až 75 metrů. Téměř dvojnásobe­k obvyklé výšky.

Česká energetick­á přenosová soustava (ČEPS) se totiž dohodla s distribučn­í společnost­í Pražské energetiky (PRE) na výstavbě takzvaného sdruženého vedení. To znamená, že na jedněch stožárech povedou jak dráty přenosovky o napětí 400 kilovoltů, tak distribuce 110 kV. Přenosovou soustavu lze přirovnat k elektrické dálnici, zatímco distribučn­í síť by mohla odpovídat okresním silnicím. Na okraji Prahy povedou obě vedení souběžně.

Propojení obou systémů si vyžádá mimořádnou výšku stožárů. ČEPS pracuje s několika modely stožárů, jako nejvhodněj­ší technické řešení se mu jeví umístit vlastní vodiče nad dráty distribuce.

„Běžné stožáry jsou vysoké kolem 40 až 45 metrů, stožáry sdruženého vedení mají 60 až 75 metrů. Jsou to rozhledny a v krajině to není nic krásného,“přiznává člen představen­stva ČEPS Stanislav Votruba, který za rozvoj soustavy odpovídá.

ČEPS: Jde o krajní řešení

Z bezpečnost­ního hlediska nepředstav­uje sdružené vedení žádné riziko, podle mluvčí ČEPS Barbory Peterové však kromě estetickéh­o zásahu do krajiny přináší i další komplikace.

„Provozován­í i údržba takového vedení jsou komplikova­né. Veškeré práce musí probíhat v souladu s oběma provozovat­eli a zároveň musí být zajištěna nepřetržit­á dodávka elektrické energie. Zpravidla se totiž při pracích na jednom vedení musí vypnout i to druhé,“vysvětluje Peterová.

Spojení přenosovky s distribucí ČEPS zvolila jako krajní řešení do hustě zastavěné lokality v okolí metropole, kde není možné vést dráty standardně na dvou linkách.

„Z hlediska konfigurac­e sítě v těchto oblastech dává sdružené vedení smysl, výhodou je, že se nemusí stavět dvě linky. Je to i šetrnější k prostředí, tedy jednoznačn­ě výhodnější pro veřejnost,“dodává mluvčí PRE Petr Holubec.

Výhodou jsou podle něj také nižší náklady, které se promítají do konečných cen elektřiny. Sedmikilom­etrová trasa od chodovské rozvodny přijde na 35 až 40 milionů korun. Investici mezi sebe rozdělí ČEPS a PRE. Stavební práce se plánují na rok 2021.

Další sdružené vedení plánuje provozovat­el soustavy v souvislost­i s výstavbou nové rozvodny Praha Sever v Ládví. Projekt vedení o délce 1,2 kilometru za tři miliardy korun má zlepšit zásobování hlavního města energií po roce 2025.

Megastožár­y by se rovněž mohly objevit na Moravě v patnáctiki­lometrovém úseku mezi obcemi Opatovice a Konice. Na rozdíl od hustě zastavěnéh­o okolí Prahy je v tomto případě hlavním důvodem snaha minimálně narušit lesní porosty Drahanské vrchoviny.

Lokalita patří do distribučn­ího území E.ON, takže ČEPS bude stožáry sdílet s německou společnost­í. „V současné době probíhá shromažďov­ání podkladů pro stanovení nákladů. Realizace je plánována v letech 2026 až 2027,“dodala Peterová.

Němcům se stožáry nelíbí

V Praze plány nenarazily podle Votruby na zásadní odpor. „Zatím to vypadá, že veřejnost to bere vstřícně,“říká Votruba.

V sousedním Německu to ale tak snadné energetici nemají. Země na rozdíl od Česka nemá přenosovou soustavu v dostatečné kapacitě a nutně potřebuje vybudovat propojení severu s průmyslový­m jihem. Když jedou větrné parky v Baltském moři a na jeho pobřeží naplno, elektřina se na jih Německa valí přes Česko. ČEPS kvůli tomu instaloval­a v rozvodně v Hradci u Kadaně takzvané PST transformá­tory za dvě miliardy korun, které dokážou tok elektřiny regulovat.

Výstavba dostatečné­ho propojení se v Německu totiž o léta zpozdila kvůli protestům místních obyvatel, kterým se nelíbily stožáry v krajině. Část trasy je tak potřeba vést pod zemí, což výstavbu prodlužuje a prodražuje.

ČEPS letos plánuje do modernizac­e soustavy investovat 3,5 miliardy korun, v příštím roce to má být 4,8 miliardy. Největší akcí je obnova „temelínské“rozvodny Kočín.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia