Najít novou hvězdu? Děti vsadily na trpělivost

MF DNES - - Z DOMOVA - — Miroslava Strnadová

Vrozmezí několika týdnů si Češi mohou připsat objev tří nových proměnných hvězd. O to zajímavější je, že objev hodný profesionálních astronomů si připsali čtyři studenti kadaňského gymnázia z astronomického kroužku.

Nepotřebovali k tomu strávit stovky hodin pod noční oblohou ani vybavení za statisíce korun. Stačily jim snímky hvězdné oblohy, trpělivost a znalosti, co hledat.

„Technologický pokrok umožňuje objevy z domova nebo ze školní třídy,“říká vedoucí kroužku a vědec z Akademie věd ČR Pavel Pintr.

Proměnná hvězda v průběhu pozorovací noci mění svoji jasnost. Jejich pozorování se stává doménou amatérských astronomů. Ovšem fakt, že jsou objeviteli studenti ve věku od dvanácti do šestnácti let, kteří našli hvězdu hned třikrát po sobě, je podle Pintra ojedinělý. „Že jsme objevili jednu proměnou hvězdu, mě nepřekvapilo, ale že tři v krátkém časovém úseku, to už je velké štěstí,“usmívá se astronom.

„Studoval jsem astronomické fotografie doma a všiml si, že jedna z hvězd se mění. Na kroužku jsem o své domněnce řekl ostatním klukům a po dalším zkoumání jsme měli jistotu, že to je další proměnná hvězda. Nachází se v souhvězdí Blíženci. Když náš objev potvrdili profesionálové, měli jsme z toho obrovskou radost,“říká šestnáctiletý Filip Bodnár.

Čtyřčlenný studentský tým pracoval s astronomickými snímky pořízenými v Krušných horách. „Romantická doba, kdy astronom proseděl u dalekohledu celou noc, je nenávratně pryč. Dnes za nás v noci pracují robotické dalekohledy, které pořizují obrovské množství dat. Moderní astronom sedí u počítače, ovládá dalekohled nebo se snaží tato pozorování zpracovat pomocí speciálních počítačových programů,“vysvětluje Pintr.

Hvězdy jsou zapsané v českém katalogu a mají označení podle pořadového čísla. Podle sebe je sice chlapci pojmenovat nemohli, jejich jména se ale dostala do kolonky objevitelů.

Nadějní hvězdáři Kluci z astronomického kroužku v severočeské Kadani.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.