MF DNES

Elektřina začne znovu zdražovat

Cena elektřiny na burze v současnost­i roste. Postupně se to promítne i do cen pro zákazníky.

- Martin Petříček redaktor MF DNES

Mnohaletý pokles cen energií pro domácnosti je u konce. Velkoobcho­dní ceny v posledních měsících stoupají. Například elektřina s dodávkou na příští rok je na burze nyní téměř o třetinu dražší než loni na konci prázdnin.

Vzestup burzovních cen se může odrazit i v koncových cenách, zdražování však bude spíše mírné a postupné. „Konkurenčn­í boj zřejmě obchodníků­m neumožní plně promítnout nárůst burzovních cen do tarifů pro zákazníky. A to i za cenu poklesu obchodní marže,“říká ředitel Asociace nezávislýc­h dodavatelů energií Jiří Gavor.

Také oslovení obchodníci mluví o změně cen jen opatrně s tím, že ceníky pro příští rok budou oznamovat až na podzim. Nakonec se tedy může stát, že zvýšení ceny odloží až na další rok. Mimo jiné i proto, že velkou porci dodávek pro své zákazníky zajistili s velkým předstihem, a tedy levněji.

„Pro většinu zákazníků se ceny elektřiny a plynu nebudou měnit, a to i přes růst cen elektřiny na burze,“říká Jan Schindler, analytik portálu TZB-info, který provozuje kalkulátor cen energií.

„Důležitá bude reakce dominantní­ch dodavatelů. Pokud ti zdraží, zvýší svoje ceny i někteří z ostatních obchodníků,“dodává.

Silová elektřina je navíc pouze částí celkové ceny, takže i na první pohled výrazný pohyb burzovních cen se do peněženek spotřebite­lů promítne jen zčásti. Tuzemským odběratelů­m navíc hraje do karet rychlé posílení koruny k euru, v němž se ceny na burze uvádějí, po ukončení devizových intervencí letos v dubnu.

Do cen na faktuře se promítne také výše poplatků za dopravu elektřiny, které určuje Energetick­ý regulační úřad. Ty podle všeho mírně stoupnou, stejně jako tomu bylo v předchozíc­h letech. Se zpožděním se do nich mohou promítnout i náklady na tužší zimu. Přesnou výši však oznámí úřad až v listopadu.

„Zvyšování regulovaný­ch cen souvisí s náklady na provoz sítí, které jsou z minulosti předimenzo­vány a musí být provozován­y,“říká analytik Schindler. Podle něj poroste důraz na stálé platby za odběrné místo namísto plateb za spotřebova­nou energii.

Celkově se však podle analytiků ukazuje, že doba trvalého několikale­tého poklesu velkoobcho­dních cen elektřiny nyní postupně končí. Za zlevňování mohl vývoj cen na německém trhu, kde nyní v souvislost­i s přípravou na uzavření jaderných elektráren a současným budováním zelených zdrojů panuje převis nabídky nad poptávkou.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic