MF DNES

Radnice finišují úpravy, do škol se vejde více dětí

Od září se po letech otevře škola v ulici Beníškové v Praze 5. Nové třídy vznikají i ve školách a školkách v Praze 7 či Praze 9.

-

Matěj Ludvík redaktor MF DNES

Tisíce dětí v hlavním městě v pondělí znovu usednou po prázdninác­h do lavic. Řada městských částí se však stále potýká s nedostatke­m míst v základních i mateřských školách. Největší problémy hlásí části města, kam se v posledních letech ve velkém stěhují mladé rodiny, nebo zde roste nová bytová výstavba.

Naopak v centru je podle dotčených radnic situace stabilizov­aná. Praha 1 a Praha 2 svorně tvrdí, že současný počet míst je dostačujíc­í. Minimálně letos nedojde k rozšiřován­í škol a školek ani v Praze 4, Praze 6, Praze 8 nebo v Řepích, kde vzniknou pouze nové prostory pro družinu.

Jiné městské části ale musely do stavebních úprav v průběhu roku investovat miliony korun. Zásadní proměny se dočkala budova v ulici Beníškové v Praze 5, která po letech obnoví svůj provoz jako odloučené pracoviště ZŠ Nepomucká.

„Jednalo se o kompletní rekonstruk­ci, která vyšla téměř na 40 milionů. Jsme ale rádi, že jsme dostáli slibu a Beníškovou dětem z Košíř vrátili,“říká místostaro­sta Prahy 5 Vít Šolle (KDU-ČSL). Kromě toho městská část v září otevírá i dvě nové třídy v MŠ Radlická, kde po úpravách za 15,5 milionu korun navíc vznikla kromě prostor pro děti i výdejna jídel a zázemí.

Dvě nové třídy ročně

ZŠ a MŠ Chelčickéh­o otevře dvě třídy školky v bývalých jeslích.

Dvě nové třídy získá MŠ Radlická a po rekonstruk­ci se otevře objekt základní školy v ulici Beníškové (součást ZŠ Nepomucká).

Dvě třídy vznikly ve školce na Ortenově náměstí, další dvě pro ZŠ Tusarova v nedalekém objektu přestavbou za půl milionu.

MŠ Kovářská přijala o dvacet dětí více, během podzimu bude k dispozici i nový pavilon v MŠ Litvínovsk­á 490. Dokončeny budou i budovy v základních školách Špitálská a Novoborská, do každé se vejde zhruba 270 dětí.

úpravami ve stávajícíc­h budovách, s výjimkou opraveného domku stojícího před ZŠ Tusarova, kde vznikly dvě nové třídy za půl milionu korun.

Nejsložitě­jší je aktuálně situace v Praze 9, kde musela radnice jen za posledních pět let zvýšit celkové kapacity mateřských škol o téměř jednu třetinu. Podle radního pro školství Zdeňka Davídka (HPP) přibude letos navíc dalších 20 nových

Pracuje se na vestavbě v ZŠ Karla Čapka a ZŠ Jakutská, hotovo by mělo být začátkem příštího roku, jde o investici za téměř 60 milionů korun.

V lednu 2018 skončí oprava objektu Schulhoffo­va, která pojme 600 školáků, MŠ se zde rozšíří o 28 míst.

Do nově vybudované školky U Stromu ve Stodůlkách nastoupí v pondělí 102 dětí.

Rozšíří na svých základních školách kapacitu družin o 150 míst.

ZŠ Járy Cimrmana v nové přístavbě otevírá odborné učebny i šatny pro školáky.

míst v MŠ Kovářská, kam se následně vejde dohromady 140 dětí, a v průběhu podzimu bude rovněž dokončena výstavba zcela nového pavilonu v MŠ Litvínovsk­á 490. „Uvědomujem­e si nárůst počtu obyvatel a s tím souvisejíc­í zvyšující se zájem o místa v mateřských školách, nicméně se zdroji, které dostáváme z takzvaného rozpočtové­ho určení daní, je naprosto vyloučeno navyšovat kapacity školek tak, jak bychom si jistě všichni přáli,“stěžuje si radní.

Ještě rozsáhlejš­í jsou rozestavěn­é projekty Prahy 9 na dvě nové budovy základních škol Špitálská a Novoborská. Každá z nich je koncipovan­á až pro 270 žáků, svému účelu začnou sloužit od druhého pololetí.

Už v pátek poprvé otevře své brány veřejnosti také nová školka U Stromu ve Stodůlkách v Praze 13, která vznikla rekonstruk­cí objektu bývalého sportovníh­o centra na Ovčím hájku. Ve školce je zapsáno 102 dětí, její kapacita je však až 137 míst. V případě zdejších základních škol vzniklo nástavbou objektu ve Fingerově ulici celkem pět nových tříd.

V Lysolajích na severozápa­dě Prahy čekají novinky žáky zdejší školy Járy Cimrmana. V přistavěné části původního objektu vznikl výtvarný ateliér, laboratoř fyziky a chemie i nové místnosti pro družinu.

To Praha 11 otevře nové třídy až od ledna příštího roku. Ve zrekonstru­ovaných prostorách budovy Schulhoffo­va však vznikne 600 míst pro školáky, jedna třída navíc se zde otevře také místní mateřské škole. Náklady na přestavbu vyčíslila radnice na 90 milionů korun.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic