MF DNES

Trenéři, kopejte toho mládence do zadku!

Fotbalové Česko hledá střelce. Nutně! Zítra večer hraje proti mistrům světa z Německa. A nesmí prohrát!

- Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

N ad pravým zápěstím si na památku nechal vytetovat měsíc, když se mu život převrátil vzhůru nohama.

Červen 2015. Jan Kliment přestal vydělávat čtyřicet tisíc korun měsíčně v Jihlavě a stal se žhavým fotbalovým zbožím, které si mohlo vybírat, kde bude pokračovat jako milionář.

Stačilo mu, že se jako přehlížený náhradník dostal na mistrovstv­í Evropy do 21 let a nastřílel bleskový hattrick Srbům.

„Kdybych se dneska ocitl ve stejné situaci, ve svém životě bych neměnil vůbec nic,“poví mládenec s pronikavě modrýma očima. Vůbec nic? Možná i proto se ocitl v nominaci na zítřejší kvalifikač­ní hit proti Německu. V dospělé reprezenta­ci je poprvé! Před dvěma lety ho chtěly kluby z Itálie, také PSV Eindhoven, Werder Brémy nebo Anderlecht Brusel. Kliment však zvolil Stuttgart.

Když to lehce přeženeme, od té doby se po něm slehla zem. A teď by měl pomáhat národnímu týmu v nejtěžší bitvě roku, proti úřadujícím mistrům světa?

Není vyloučené, že ho trenér Jarolím rovnou zařadí do základní sestavy. Ve výběru jsou jen dva klasičtí útočníci, a pokud Jarolím nevymyslí vyloženě defenzivní systém, na jednoho hroťáka by ukázat měl.

Možná si říkáte: Jak hluboko jsme klesli, když o pozici jedničky bojuje Kliment s plzeňským Krmenčíkem?

Realisté namítnou: Nic lepšího český fotbal aktuálně nenabízí.

„S útočníky máme potíž. Nehledají se snadno,“přizná Karel Jarolím bez vytáček.

A tak ukázal na 23letého Klimenta, který si ve Stuttgartu před dvěma roky příliš nezahrál, tradiční klub ke všemu sestoupil, poprvé po 41 letech. Fanoušci nadávali hráčům, plakali, nemohli to překousnou­t: „Bylo to strašné.“

Kliment se přesunul do Kodaně, kde našel částečné štěstí.

Zdá se, že má patent na překvapivé události. Na Euro jedenadvac­ítek proklouzl souhrou šťastných okolností. V Jihlavě příliš nehrál, reprezenta­ční trenér Dovalil ho sice zval na přípravné kempy, do užšího kádru však nepatřil.

„Všechno se zlomilo tím, že nám anglický Watford na turnaj nepustil Matěje Vydru. Díky tomu mohl Honza (Kliment) prožít soukromou pohádku. Euro mu vyšlo extrémně dobře,“tvrdí Jakub Dovalil.

Dodnes Klimentovi chodí zprávy od kamarádů, že by měl být Vydrovi vděčný: „Z legrace.“

Pikantní je, že oba vyrůstali v Jihlavě, takže se dobře znají. „Matějovi asi fakt dlužím pivo,“usměje se Kliment.

Jakmile přestoupil do Stuttgartu, jeho mzda se mnohonásob­ně zvýšila, začal jezdit v černém mustangovi s nepřehlédn­utelnou espézetkou, ale... Na Stuttgart nestačil, to si přiznejme. Byl to příliš velký skok. Přesto mu trenér Zorniger ukázal cestu, jak dál: „Je to jeden z nejdůležit­ějších lidí, kteří mě provázejí kariérou. Přirostl mi k srdci a snad i já jemu. Určitě mě neprotežuj­e, ale opakuje mi, že dokud mě bude kopat do zadku a říkat, co dělám špatně, bude to dobrý. Až mě kopat přestane, bude to signál, abych šel pryč. Přesně takový přístup potřebuju.“

Abyste pochopili, Alexander Zorniger si Klimenta vyhlédl do Stuttgartu a pozval ho také do Kodaně, kde český útočník v této sezoně nastřílel tři góly v sedmi ligových zápasech. Nastupuje vedle známého Fina Pukkiho a všechno si pochvaluje: „Krásné město, místní mu říkají Malý Londýn. Anglicky tu mluví každá prodavačka v trafice.“

Kliment talent má, o tom není sporu. Je rychlý, a jakmile se prvním dotykem s míčem zbaví obránce, bývá hodně nebezpečný. V Bröndby, slavném dánském klubu, si ho váží. Otázka ovšem je, jak zítra večer v Edenu (výkop ve 20.45) zapůsobí na německé šampiony.

„Kdyby mi trenér Jarolím dal příležitos­t, neleknu se toho. Z Němců si starosti nedělám, extra trémou netrpím. Klidně bych si troufl.“

Že by česká reprezenta­ce konečně našla muže na hrot?

Dost by se to hodilo, protože se nesmí prohrát!

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic