Jak poznat Romy

Úřad vlády vydal metodiku, podle které mají úředníci rozpoznat a sčítat Romy

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Úřad vlády se rozhodl, že zjistí, kolik v Česku žije Romů, bez ohledu na to, že podle posledního sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo pouze pět tisíc lidí.

Vydal pokyn, podle něhož je Romem ten, kdo „je za Roma považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů“.

Věta pobouřila řadu radnic, které odmítly takové počty úřadu zjišťovat. Co znamenají ony indikátory? A jak podle nich poznat Roma, už Michal Kačírek z kabinetu ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) na Úřadu vlády nedokázal vysvětlit.

Poznáte Roma?

Nevím, v jakém kontextu byla ta věta použita.

Ta je uvedena v metodickém pokynu, který vydal Úřad vlády jako manuál pro zprávu o stavu romské menšiny. Ta věta zaskočila představitele radnic. Takže se zeptám znovu, jak poznáte Roma?

Ta metodika se nedělá proto, abychom sečetli přesně Romy, ale pouze, abychom kvalifikovaným odhadem zjistili, kolik je v dané lokalitě zhruba příslušníků romské menšiny.

Abyste zjistil, kolik je v dané lokalitě zhruba Romů, musíte je rozpoznat. Proto se ptám, jak poznáte Roma.

Podle téhle definice se dá poznat, kolik v dané lokalitě žije příslušníků romské menšiny. To je prostě celé.

Ale jak rozeznáte na ulici Roma od kohokoli jiného?

My nechceme poznávat Romy, není cílem analýzy říct, že František Novák je Rom, i když se za Roma nepovažuje. Cílem metodiky je říct, že v obci je zhruba polovina příslušníků romského národa. Nechci vědět, že František Novák nebo Adam Veselý je Rom. Chci vědět jen to, že v obci jsou tři občané romské národnosti a dva žijí v sociálně vyloučených lokalitách, a upravit programy.

V metodickém pokynu zmiňujete, že Rom se pozná na základě antropologických indikátorů. Co to znamená?

To jsou pokyny pro krajské koordinátory, kteří jsou pro tuto práci školeni. Já nejsem adresátem tohoto pokynu.

Informace o počtech Romů jste chtěli získat proto, abyste věděli, kam zaměřit pomoc. Čím se liší pomoc Romovi od pomoci komukoli jinému?

Slouží k adresnějšímu zacílení, lépe se vám pracuje, pokud máte vstupní data, než když nevíte, kolik v lokalitě žije občanů romské národnosti a kolik z nich je sociálně vyloučených.

Nemělo by se pomáhat lidem v sociálně vyloučené lokalitě bez ohledu na to, ke které národnosti patří?

Existuje program na začleňování Romů do společnosti a ten program na sebe váže granty a grantové podpory, ty jsou vázané na příslušnost k národnostní menšině.

Foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.