MF DNES

„Volby Němce příliš nezajímají, v hloubi to však vře“

Německo 24. září čekají parlamentn­í volby. „Je už téměř jasné, že vyhraje Angela Merkelová. Přesto ještě není zdaleka rozhodnuto,“říká německý politolog Tobias Dürr.

-

Jana Šafaříková zvláštní zpravodajk­a MF DNES v Berlíně

Co nás v německých volbách ještě může překvapit?

Nějakých 40 až 50 procent Němců zatím stále neví, koho budou volit. Nová povolební koalice bude velmi silně záviset na tom, kdo se dostane na třetí místo, kde je zatím pořadí stran vyrovnané. Další otevřenou otázkou je, jak se zadaří Alternativ­ě pro Německo (AfD). Ještě nedávno bych řekl, že příliš hlasů nedostane, ale po televizní debatě Merkelové a předsedy sociálních demokratů Martina Schulze, kde témata imigrace a vnitřní bezpečnost­i dostala velký prostor, AfD znovu nabírá dech.

Proč je výsledek AfD důležitý, když s ní ostatní strany stejně nebudou chtít jít do koalice?

To sice ne, ale přece jen je velký rozdíl, zda se AfD dostane do parlamentu s osmi procenty, nebo třeba se třinácti.

I takového výsledku může podle vás AfD dosáhnout?

Tím, že ještě tolik lidí pořád neví, koho volit, je i tahle možnost reálná. Navíc v debatě Merkelové a Schulze zabrala migrace téměř hodinu. Do té doby se o ní mluvilo spíš méně, ale tyto problémy stále zajímají velkou část společnost­i. Kromě toho otevření hranic v roce 2015 otřáslo důvěrou ve vládní CDU, kancléřku i politické zástupce obecně. A to je dosud patrné. Například Merkelovou ve východních spolkových zemích Německa na předvolebn­ích setkáních mnohde vypískali. Proto si nyní nejsem tak jistý, jak se voliči zachovají. Jestli k volbám nepřijdou vůbec, nebo nakonec dají hlas AfD. Mám pocit, že pod povrchem to ve společnost­i vře.

Jaká jsou podle vás hlavní témata předvolebn­í kampaně?

To bych také rád věděl. Je to od všeho něco, ale jen po povrchu. Všechny otázky, které jsou pro budoucnost Německa tak důležité, se v kampani téměř neobjevují. Je mezi nimi třeba dieselová aféra, v jejímž důsledku mohou ztratit práci statisíce lidí. Například Zelení, kteří by se jí mohli a měli zabývat, mlčí, stejně jako o ekologii, elektromob­ilitě, modernizac­i a inovacích. Pak je tu otázka Turecka, jeho případného členství v Evropské unii a samozřejmě také budoucnost migrační dohody. Dále jsou tu otazníky kolem toho, jak postupovat vůči Rusku, ale i kolem dalších témat, která se týkají prosperity země, jako je digitaliza­ce, nebo role Německa v Evropě a ve světě. Tím vším se žádná ze stran systematic­ky nezabývá.

Jak moc se Němci o letošní volby zajímají?

Pozoruhodn­ě málo. Podíváme-li se na to z psychologi­ckého hlediska, tak na jedné straně lidé vědí, co vše je nyní v sázce. Na druhé straně jsou současným děním tak zahlceni, že radši strčí hlavu do písku. Je toho prostě moc. Merkelová pro ně zosobňuje víru, že se o vše postará. To je nestabilní stav, který se může rychle přeměnit v hysterii a nepokoje. V současnost­i to tak sice nevypadá, ale tento klid může být jen klidem před bouří.

Čím si Merkelová po poklesu popularity v posledních letech znovu získala důvěru Němců?

Německu se ekonomicky daří, nezaměstna­nost je relativně nízká, míra imigrace se snížila. Rakousko a státy podél tzv. balkánské trasy zavřely tuto cestu, přes Turecko už chodí jen minimum lidí a Itálie zasahuje u libyjských břehů. Všichni sice tak nějak tuší, že ne vše je Merkelové zásluha, ale situace je nyní klidnější.

Pomohlo jí také to, že se už nehádají s předsedou unijní CSU Horstem Seehoferem. Když Seehofer přestal kritizovat Merkelové imigrační politiku, šly v průzkumech její preference rychle nahoru. Merkelová sice ztratila část své důvěryhodn­osti, ale když ji porovnáme s předsedou SPD Schulzem jako možnou alternativ­ou, pak jsou Němci za Merkelovou ještě rádi. Navíc velká část voličů sociálních demokratů, pokud by se pro kancléře hlasovalo přímo, by upřednostn­ila Merkelovou. Je pro ně takovou kotvou v rozbouřené­m moři.

Změní se po volbách něco, nebo bude země spíš pokračovat v dosavadním kurzu?

Lidé tak úplně nechtějí, aby se něco zásadního měnilo. A vzhledem k tomu, že Merkelová bude nejspíš znovu kancléřkou, lze očekávat spíše kontinuitu.

Jak pravděpodo­bný je vznik další velké koalice CDU/CSU a SPD?

V jednu chvíli se uvažovalo o koalici CDU/CSU a liberálníc­h demokratů (FDP), teď to vypadá, že jen jim by na vládní většinu nestačily mandáty. Takže zbývají v podstatě dvě možnosti: buď udělat něco nevyzkouše­ného a sestavit vládu CDU, FDP a Zelených, nebo jít ozkoušenou cestu prostředni­ctvím velké koalice. To jsou dnes dvě nejpravděp­odobnější varianty. Je otázka, jestli SPD do velké koalice s CDU znovu jako juniorní partner bude chtít. Mají pocit, že udělají většinu práce, ale pochvalu nakonec sklidí CDU. Ani po minulých volbách nebyla velká koalice samozřejmo­stí. V CDU by ji znovu brali rádi, byla by pro ně mnohem pohodlnějš­í. V koalici se Zelenými a FDP by docházelo ke střetům, zejména liberální demokraté a Zelení mají na mnoho věcí odlišné názory, a taková práce by byla pro CDU složitější.

Nebylo by i pro SPD jednodušší, aby byla ve vládní koalici spíš než v opozici? Sneslo by Německo ještě jednu velkou koalici? Dá se říct, která ze dvou koaličních možností by byla vhodnější?

Země by snesla obě možnosti, velkou koalici i koalici CDU/CSU s FDP a Zelenými. Dosavadní velké koalice podle mě vedly zemi vyrovnaně, jsou určitou zárukou stability. Z tohoto pohledu by to pro Německo bylo vhodné, stejně jako pro naše sousedy a mezinárodn­í partnery. Stejně tak ale můžete argumentov­at tím, že země potřebuje nové impulzy. Merkelová sice zůstane kancléřkou, do vlády by přibyli ambiciózní FDP a Zelení, kteří by pár věcí rádi změnili. A to by také nebylo na škodu. Takže obě varianty jsou představit­elné, svět se bude točit dál. Pro většinu lidí je navíc i podle průzkumů důležité především to, aby Merkelová zůstala kancléřkou. Ta je pro ně zárukou, že se nestane nic bláznivého a vše bude v pořádku.

 ?? Foto: DPZ ?? Tobias Dürr Politolog a spoluzakla­datel berlínskéh­o levicově liberálníh­o think-tanku Das Progressiv­e Zentrum. Působí také v politickém dvouměsíčn­íku Berliner Republik.
Foto: DPZ Tobias Dürr Politolog a spoluzakla­datel berlínskéh­o levicově liberálníh­o think-tanku Das Progressiv­e Zentrum. Působí také v politickém dvouměsíčn­íku Berliner Republik.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia