MF DNES

Komentář: Vraťme vodu Čechům

Provoz vodovodů a kanalizací měl zůstat v rukou obcí a měst. Jde totiž o strategick­ou věc a zisky mohly zůstat v Česku.

- Jan Ferenc ekonom a publicista

Voda se prý stane předvolebn­ím tématem. A politici budou hlásat její návrat do českých rukou. Alespoň to tvrdí iDNES.cz. Nelze než souhlasit, tématem politiků se dřívější privatizac­e ve vodárenstv­í už stala. A s tím se také šíří řada ošklivých mýtů.

Aby bylo jasno – osobně jsem také spíše zastáncem toho, že provoz vodovodů a kanalizací měl zůstat v rukou obcí a měst, eventuálně krajů či státu. Protože jde o strategick­ou záležitost. A protože zisky z této oblasti mohly zůstávat doma. Ale buďme fér a netvrďme, co není pravda.

Stále častěji se objevuje názor, že zahraniční společnost­i jen prodávají vodu, zatímco drahé opravy platí obce a města. Ve skutečnost­i tam, kde je soukromý provozovat­el, platí ve většině případů opravy on. Třeba v Praze, o které se dnes tak často mluví.

„Městská“Pražská vodárenská společnost platí a řídí rekonstruk­ce. Aha, řeknete si. To jde o velký balík peněz. Jde, a z drtivé většiny se plní z nájmu placeného Pražskými vodovody a kanalizace­mi (PVK), firmou se zahraniční­m vlastníkem. Dělá to okolo 2 miliard korun ročně. Leckde, třeba ve východních Čechách, velkou část nájmu provozovat­el dokonce platí dopředu. Uvolňuje tak peníze na rekonstruk­ce s předstihem.

Zahraniční provozovat­elé samozřejmě vydělávají. Na druhou stranu přinesli nové know-how. Je to vidět u havárií. Lidé je dnes většinou ani nezaznamen­ají – voda rychle přiteče jinudy.

Především však za privatizac­i zaplatili miliardy korun. Smůlu měla Praha, kde za ni největší balík akcií prodal někdejší Fond národního majetku. Veolia dala za PVK a provozní smlouvy okolo 7 miliard korun, většinu inkasoval stát, ne město. Pokud bude někdo chtít akcie zpátky, bude za to muset zaplatit. Tak jako v severních Čechách. Už teď však všichni říkají, že tam voda nezlevní. Tak k čemu to bylo, když provozní smlouvy by časem tak jako tak vypršely?

Ne, nejsem zastáncem privatizac­e síťových odvětví. Ale není to věc černobílá. Koneckonců, podobný model funguje v řadě zemí světa. Na začátku 90. let ho doporučova­l i Mezinárodn­í měnový fond. Hygienici navíc upozorňují, že největší problém s kvalitou vody mají v malých obcích, které si vše spravují samy. Holt ne vždy je nejlepší, když věci řídí politik.

A co je na tom nejsmutněj­ší? Že by se všichni měli věnovat hlavně tomu, co ve vodohospod­ářství představuj­e opravdový problém. Především jde o změny v krajině, která nedokáže zadržovat vodu. Ministerst­vo životního prostředí říká, že máme nejvíc eroze půdy v Evropě. Lány řepky vyráběné na biopaliva, a tudíž masivně sypané dusičnany, ničí spodní vodu.

Vodohospod­ářství se také ještě před privatizac­í rozdrobilo na úroveň obcí. A některé z nich to nezvládají. Roztažená obec totiž může mít stejně metrů trubek jako malé město. Ale za vodné a stočné vybere mnohem méně.

Navíc je tu známé betonování, které ubírá půdu. Jenže to vše je tak nějak složitější. A zásady politickéh­o marketingu velí – jednoduše, heslovitě, útočit na emoce!

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia