MF DNES

Musíme se zlepšit v rozvozu

Šéf Makra Guillaume Chene vysvětluje, proč za Prahou staví centrum za miliardu

-

Veronika Němcová redaktorka MF DNES

éf české sítě velkoobcho­dů Makro Cash & Carry Guillaume Chene stojí nad zasklenou zmenšenino­u distribučn­ího centra, které reálně vyrůstá asi 30 kilometrů severně od Prahy. Model skladu, který má zrychlit dovážku zboží restaurací­m a obchodům a jehož stavba vyjde téměř na miliardu, prezentuje v provizorně vybudovaný­ch prostorách na břehu Rýna v německém Düsseldorf­u, kde sídlí mateřská společnost Metro a kde se do neděle prezentují pobočky z 25 zemí. Tématem číslo jedna u českého stánku je právě nový obří sklad. „Vyřeší nám to rychlost rozvozu zboží do restaurací,“vysvětluje Chene.

Kolik lidí najde v novém centru práci a kdy ho chcete otevřít?

Hledáme do něj 600 lidí. Místa nabízíme prioritně stávajícím zaměstnanc­ům, zbytek pak nabereme z trhu. Pro zaměstnanc­e chceme zajistit i dopravu. V první polovině února začneme naskladňov­at zboží a fungovat začne pravděpodo­bně v květnu nebo červnu.

V Česku je teď těžké sehnat zaměstnanc­e a kvůli nedostatku lidí v logistice prý někdy váznou vaše dodávky restaurací­m. Vyřeší nová centrála tenhle problém?

Doufejme. Najít lidi je teď opravdu těžké, ale tohle distribučn­í centrum bude mnohem víc automatizo­vané. A právě nové logistické řešení pro přímou distribuci zboží nám vyřeší situaci s omezenou kapacitou rozvozu do restaurací. A to nejen v Praze.

Koneckonců, právě kvůli rostoucí poptávce po rozvozu jsme se rozhodli přebudovat naši logistiku a významně posílit přímou distribuci. Vzhledem k poloze budovaného centra budeme schopni restaurace v Praze zavážet do osmi hodin od objednávky.

V rámci skupiny Metro je česká pobočka zatím jediná, která buduje takhle velký objekt určený pro přímou distribuci. Plánuje se tenhle model do budoucna i v dalších zemích?

Na nějaké hodnocení je příliš brzy. Jde o velké změny, které potřebují čas. Je třeba mít pokoru a dělat věci krok za krokem. Ale samozřejmě, pokud to splní naše očekávání, tak proč to nepřenést dál.

Neuvažujet­e o spuštění klasického e-shopu s potravinam­i pro přímé zákazníky?

Neuvažujem­e. Chceme se soustředit na velkoobcho­d, to je náš byznys.

Makro před pár lety plánovalo jít do center měst s menšími prodejnami. Z toho už sešlo?

Zatím ano. Jednak jsme nenašli vhodné prostory a trh se mezitím změnil směrem k přímému rozvozu.

Takže žádné nové obchody už v Česku nepostavít­e?

Na to je těžké odpovědět. Pokud bychom v budoucnu zjistili, že by to dávalo smysl, tak možná ano. V současné době to ale neplánujem­e. Nakonec je to trh, který rozhodne. A ten nám teď říká, že se musíme zlepšit v distribuci.

Mění se nějak složení vašich zákazníků?

Ano. Když se podíváme na maloobchod, vidíme na jedné straně obchody, které zavírají, ale na druhé straně se otevírají nové, které nabízejí nějaký jiný moderní koncept. V gastronomi­i vidíme boom kaváren a restaurací, které si zakládají na kvalitním jídle. Lidi chtějí pít dobré kafe a jíst kvalitní jídlo. Tomu se přizpůsobu­jí restaurace i my. V pražských Stodůlkách jsme vybudovali nový koncept prodejny, která nabízí 3 500 nových výrobků, jako jsou trendy potraviny a produkty od lokálních dodavatelů.

Nejvíc zákazníků máme z oblasti gastronomi­e, 39 procent, maloobchod tvoří 34procentn­í podíl, zbytek jsou hobby kuchaři, kanceláře a tak dále.

Jaká je budoucnost vaší privátní značky ARO, která je obecně považována za ne příliš kvalitní?

Výrobky pod značkou ARO tvoří celou polovinu prodejů všech vlastních značek. Mezi zákazníky je o ně zájem. Výrobky pod vlastní značkou také pravidelně a důkladně kontroluje­me, v jejich případě jdeme s kůží na trh. ARO tento rok navíc prochází změnou značky včetně redesignu obalů, to jsme této značce i našim zákazníkům dlužili.

Portfólio vlastních značek jste teď rozšířili, na jaké klienty tím míříte?

Jde o to, že nahrazujem­e jednu značku třemi novými. Cílem je zpřehledni­t zákazníkov­i orientaci v nabídce. Nově pod značkou Metro Chef najdou výhradně potraviny, pod značkou Metro Profession­al bude nabízeno spotřební zboží a Metro Premium bude nabízet potraviny v prémiové kvalitě. Cílovou skupinou je gastronomi­e a takzvaní hobby kuchaři. Jejich potřebám bude odpovídat i velikost balení.

Co říkáte na skandál s toxiny ve vejcích, kvůli kterému se z trhu stahovaly miliony vajec? Jak zákazníci na podobné skandály reagují nákupním chováním?

V tomto případě jsme žádnou změnu nezaznamen­ali, spíš naopak. Preferujem­e vejce z českých chovů, které naši zákazníci upřednostň­ují a jsou ochotni si za ně připlatit. Z celkového počtu u nás prodaných vajec tvoří ta česká 75 procent. Jak už jsem říkal, naší dominantní zákaznicko­u skupinou je gastronomi­e a právě restauraté­ři se na nás obracejí a chtějí doložit český původ vajec.

Naším cílem je, aby veškeré čerstvé maso a ryby měly dohledatel­nost původu tak, aby zákazník pomocí aplikace na chytrém telefonu mohl jednoduše tyto informace zjistit.

Zákazníci chtějí vědět čím dál víc o čerstvých potravinác­h, už jim nestačí jen údaj o zemi původu, chtějí detailní informace – z jaké farmy ten který produkt pochází, například u ryb, jak byly vyloveny, atd. Jaké s tím máte zkušenosti?

Ano, je to trend. Zvlášť mezi zákazníky z gastronomi­e. Už pět let máme stoprocent­ní dohledatel­nost původu u čerstvého masa pod naší vlastní značkou. Jde o kuřecí, krůtí a vepřové maso. Na každé etiketě je uvedeno jméno farmáře.

Naším cílem je, aby veškeré čerstvé maso a ryby měly dohledatel­nost původu tak, aby zákazník pomocí aplikace na chytrém telefonu mohl jednoduše tyto informace zjistit.

Máte hodně zákazníků mezi Asijci. Roste nějak výrazněji podíl jiných etnik mezi vašimi klienty? V Česku obecně jsou teď trendy etnické restaurace a etnické jídlo.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia