MF DNES

Silná koruna brzdí zdražení benzinu

Domácí měna rekordně posílila, dál už nemusí

- — Martin Petříček

Česká koruna – půl roku po skončení devizových intervencí – patří k nejvíc posilující­m měnám na světě. Jedno euro je nyní za 25,82 koruny, o korunu a dvacet haléřů levnější než v dubnu. A dolar lze pořídit zhruba o 12 procent levněji.

Nedá se však příliš čekat, že by se levnější dovozy promítly do cenovek v obchodech nějakým výrazným zlevněním. Obchodníky k tomu nic nenutí, protože lidé utrácejí jako diví. Tržby v maloobchod­ě podle aktuálních údajů stouply meziročně o 4,8 procenta.

Přesto mohou mít Češi ze silnější koruny radost, protože vstřebala velkou část zdražení ropy na světových trzích. Nebýt toho, platili bychom za benzin a naftu víc.

Ekonomové čekají, že by koruna mohla do Vánoc ještě trochu zpevnit. „Posílení koruny k úrovni 25,50 koruny za euro je do konce roku reálné. Ale pravděpodo­bnost výraznější­ho posílení k úrovni 25 korun za euro je nižší,“říká analytik společnost­i Akcenta Miroslav Novák.

Koruna zpevňuje hlavně díky solidnímu výkonu domácí ekonomiky i očekávaném­u zvyšování úrokových sazeb. Výraznější­mu posílení však brání spekulanti, kteří skoupili korunu ve velkém před koncem intervencí.

Přesně půl roku po skončení devizových intervencí česká měna mocně posiluje. Zatímco do dubna se její kurz nemohl kvůli politice České národní banky pohnout pod 27 korun za euro, tento týden se dostal na 25,80 koruny. K dolaru pak domácí platidlo posílilo ještě mnohem výrazněji: v porovnání se začátkem jara lze americkou měnu pořídit o desetinu levněji.

Ačkoliv do Vánoc může koruna ještě trochu posílit, oslovení analytici vesměs očekávají, že méně než 25,50 koruny za euro už stát nebude. I proto se nedá příliš očekávat, že by silnější koruna lidem výrazněji zlevnila předvánočn­í nákupy.

Obchodníci totiž podle všeho nebudou pospíchat s tím, aby levnější dovozy promítli do cen pro spotřebite­le. Spíše využijí situace a vylepší si marže.

„V praxi žádný zásadní dopad do cen neočekávám. Apetit domácností utrácet je vysoký a podniky nejsou tlačeny do snižování cen,“prohlašuje hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Ostatně i čerstvé údaje Českého statistick­ého úřadu ukazují, že maloobchod­ní tržby rostou nejpřízniv­ěji za posledních deset let. Lidé mají na výplatnicí­ch víc peněz a nebojí se je utrácet.

Díky koruně benzin nezdražil

Existuje však ještě jeden důvod, proč obchody mohou se zlevněním spíše otálet. „Panuje nejistota, zda bude dosavadní posilování koruny trvalým jevem,“říká hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zejména kurz dolaru je v posledních týdnech poměrně rozkolísan­ý.

Přesto se silnější domácí měna na některých cenovkách alespoň částečně projevila, což by mohlo podle ekonomů srazit inflaci zhruba o půl procentníh­o bodu. „Bohužel to spotřebite­lé tolik neuvidí během svých návštěv supermarke­tu. Nejvíce se to projeví u položek, které se nakupují méně často,“tvrdí makroekono­mický analytik Generali Investment­s Martin Pohl.

Řečí ekonomů by na pohyb kurzu mělo nejcitlivě­ji reagovat zboží s vysokým podílem dovozů, s vysokou mírou konkurence a s minimálním­i maržemi obchodníků. Tedy například elektronik­a, oděvy a obuv či ceny zahraniční­ch zájezdů.

Asi největší radost ale mohou pociťovat motoristé, protože posílení koruny vůči dolaru je ochránilo před dopady prudkého růstu cen ropy v posledních měsících. „Pohonné hmoty by bez posílení koruny vůči dolaru byly zhruba o čtyři procenta dražší,“předpoklád­á Pohl.

Pokud ovšem nyní dolar začne posilovat, pumpaři nebudou čekat a ceny pohonných hmot zvednou. Ekonom společnost­i Finlord Boris Tomčiak čeká, že porostou spíše ceny nafty, zatímco ceny benzinu by měly stagnovat. A to zejména kvůli srovnání cen obou paliv na rotterdams­ké burze během posledního měsíce.

Euro za pětadvacet

Téměř všichni analytici očekávají, že k výraznější­mu posílení koruny dojde až napřesrok. „Pod hranici 25,50 korun za euro se domácí měna dostane na delší dobu pravděpodo­bně až příští rok. Během něho by se měla posléze dostat až k úrovni 25 korun za euro,“říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Koruně svědčí dobrý stav domácí ekonomiky i postupné zvedání úrokových sazeb centrální banky. Bankovní rada sice sazby minulý týden nezvýšila, ale jak ukazuje včera zveřejněný zápis z jednání, hlasování bylo těsné. Pravděpodo­bně ke zvýšení dojde na dalším měnovém zasedání počátkem listopadu.

Jakékoli další posílení koruny nicméně naráží na zahraniční investory, kteří ve velkém nakupovali koruny těsně před ukončením intervencí. Každé větší posílení je pro ně příležitos­tí se své pozice se ziskem zbavit. „Díky velkému objemu spekulativ­ního kapitálu se nedomnívám­e, že by posilování koruny, které jsme viděli v posledních dnech, pokračoval­o v takové intenzitě,“uvádí Seidler.

Podle Sobíška by mohla koruna dokonce oslabovat. „Kupříkladu kvůli obavě z financován­í korunových pozic přes konec roku, patovému výsledku parlamentn­ích voleb nebo zhoršení v makroekono­mických číslech,“soudí Sobíšek.

Vliv voleb, které proběhnou za dva týdny, zmiňují i další ekonomové. „Koruna by se mohla dostat pod tlak v případě, že by narostl politický vliv extremisti­ckých stran s populistic­kými programy a těžko předvídate­lným chováním,“míní ředitel investiční­ho fondu NWD Štěpán Tvrdý.

Koruna by se mohla dostat pod tlak, pokud by narostl vliv extremisti­ckých stran.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia