MF DNES

Praha, nový ráj hoteliérů

Obsazenost pražských hotelů roste. Cena se brzy vyšplhá na 2 300 korun za pokoj.

-

Veronika Němcová redaktorka MF DNES

uzemští hoteliéři zažívají zlaté časy. Do země jezdí stále víc zahraniční­ch turistů, obsazenost hotelů roste stejně jako ceny, které si majitelé ubytovacíc­h zařízení účtují. Někteří proto chystají expanzi.

Vhodné místo hledá například hoteliér Viliam Sivek. Rozhlíží se především po regionech. Nové hotely by rád otevřel ve středních nebo jižních Čechách. „O nových kapacitách jednáme na několika místech. Jsem přesvědčen o tom, že hosty, kteří k nám přijíždějí, je potřeba vyvézt také mimo Prahu,“říká Sivek, který nyní s rodinou provozuje pět hotelů v Praze (například Hotel Kampa či Hotel Selský Dvůr) a jeden na Slovensku.

Obsazenost v jeho zařízeních od ledna do září letošního roku činila v průměru 82,6 procenta. Oproti stejnému období loňského roku se zvýšila o víc než pět procent. V listopadu Sivek očekává 76procentn­í obsazenost, na prosinec má úplně plno. Do jeho hotelů se vrací i ruská klientela, která letos patřila k nejpočetně­jší skupině ubytovanýc­h hostů. Následoval­i Italové a Němci.

Hotelová síť Asten Hotels by se rovněž ráda rozrostla. Prozatím však plány musela odložit kvůli nedostatku personálu. „To, jestli máte dost lidí, nebo ne, rozhoduje o tom, jestli můžete rozšířit svůj byznys,“tvrdí partner hotelové sítě Jiří Gajdošík.

Asten Hotels vlastní šest luxusních butikových hotelů v Praze, Českém Krumlově nebo Špindlerov­ě Mlýně. Obsazenost ve dvou prvně uváděných městech vzrostla podle Gajdošíka meziročně o tři až čtyři procenta. Ve třetím jmenovaném o 2,5 procenta.

Velký zájem turistů umožnil hoteliérům zdražit. Hotely Viliama Siveka letos zvedly ceny pokoje oproti loňsku o čtyři eura, v přepočtu kolem stokoruny, o dalších pět eur (necelých 130 korun) plánují zdražit příští rok.

„Důvodem je velká poptávka. Systém obsazování hotelů jde navíc přes rezervační systémy, kde hoteliér platí provizi ve výši 10 až 18 procent 2015 2016 (v %) 2017 z prodaného pokoje. A poplatky – včetně nákladů na provoz hotelového zařízení – se neustále zvyšují,“vyjmenováv­á důvody růstu cen Sivek, který očekává meziroční růst tržeb o 13 procent. Jejich přesnou výši nechtěl sdělit.

Tržby ještě porostou

2018 2015 2016 2017 (v Kč) 2018 (výnos na 1 pokoj v %) 50 pětihvězdi­čkových a přibližně 200 čtyřhvězdi­čkových. Několik nových zařízení bylo otevřeno a další rekonstruo­vána.

Roste však i počet dalších ubytovacíc­h kapacit. Velký dopad na hotelový trh mají rovněž platformy typu Airbnb, z nichž si někteří majitelé bytů udělali byznys a odvádějí hotelům část klientely.

S přibývajíc­ím počtem zařízení roste i počet těch, které jsou na prodej. „Původní majitelé se snaží dobře prodat zavedené podniky,“říká Pavol Bak z poradenské společnost­i JLL.

O koupi hotelů v Česku se podle něj zajímají především zahraniční investoři, kteří chtějí bezpečně uložit 2015 2016 (v Kč) 2017 2018 kapitál. „Cítíme velkou poptávku ze strany investorů z Jižní Koreje a Číny, kteří kupují zavedené podniky a klientelu doplňují o vlastní klienty z domova,“doplnil Bak.

V Česku se během prvního pololetí prodalo šest hotelů za 165,5 milionu eur (téměř 4,3 miliardy korun). Loni u nás investoři nakoupili hotely za 174 milionů eur.

Do tuzemského ubytování v posledním roce mohutně investuje především čínská skupina CEFC. Ta koupila Motel One od investiční skupiny Penta, dále hotel Mandarin na Malé Straně nebo Le Palais na Vinohradec­h. V Praze investoval­a také singapursk­á firma M&L Hospitalit­y Trust, jíž nyní patří hotel Hilton.

Velký zájem turistů umožnil hoteliérům zdražit. Hotely Viliama Siveka letos zvedly ceny pokoje oproti loňsku o čtyři eura, v přepočtu kolem stokoruny.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia