MF DNES

Šetřit doma elektricko­u energií se určitě vyplatí

Elektrospo­třebičů používáme v našich domácnoste­ch stále více. A poznáme to i na účtu za elektřinu. Při jejich výběru bychom tedy měli věnovat pozornost nejen funkcím, ale také jejich energetick­é náročnosti. Tu prozradí tzv. energetick­é štítky, které snadn

- Dana Jakešová spolupraco­vnice redakce

Vrámci pravidel Evropské unie mají výrobci povinnost uvádět energetick­é štítky na celé řadě domácích spotřebičů, jako jsou pračky, sušičky, chladničky, mrazničky, myčky nádobí, televizory, vysavače, trouby, digestoře, ale rovněž třeba i vinotéky, svítidla a zdroje světla, kotle, bojlery, klimatizač­ní a větrací jednotky.

„Pro jednoducho­u základní orientaci jsou na štítcích barevné pruhy se symbolikou semaforu, kdy zelená znamená nejúsporně­jší provoz a červená naopak extrémně energetick­y náročný,“vysvětluje Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy. Na štítcích dále najdete stupnici energetick­ých tříd na škále A+++ až G. Energetick­y nejúsporně­jší spotřebiče jsou ty zařazené ve třídě A až A+++, na opačném pólu je kategorie G. Na štítcích se rovněž uvádí odhadovaná roční spotřeba elektřiny přístroje. „Díky tomu si lze snadno vypočítat provozní náklady daného spotřebiče a jednoduše jej porovnat s jeho konkurenty,“říká Holub.

Na ohřev vody padne čtvrtina spotřeby

Jedním ze spotřebičů, které se na spotřebě energií v domácnosti podílejí nejvíce, je bezesporu ohřívač vody. Právě na něj připadá až čtvrtina z celkových nákladů na energie. Kromě energetick­é třídy zaměřte svoji pozornost také na objem, abyste vody neohřívali zbytečně více, než je třeba. „Dbejte také na optimální nastavení teploty vody do 60 °C,“doporučuje Lukáš Formánek, technický ředitel Družstevní­ch závodů Dražice. A nemalou roli hraje i správné umístění bojleru. Instalujte ho co nejblíže k místu odběru vody v zateplené části domu. Některé lze díky vysokému elektrické­mu krytí namontovat i do blízkosti sprchového koutu nebo nad vanu.

Největší „žrouti“elektřiny

Na spotřebě se výrazně podílejí i další velké domácí spotřebiče – pračka, myčka nádobí a zejména lednička, která běží pořád. Energetick­ý štítek ledniček obsahuje třídy energetick­é účinnosti A+++ až D. „Platí ale, že třída A+ je momentálně tou nejméně úspornou, kterou lze v současnost­i uvádět na trh,“upozorňuje Jana Poncarová z portálu Energetick­aporadna.cz. „Pro představu – lednička A+++ se spotřebou 150 kWh za rok ušetří oproti chladničká­m v kategorii A se spotřebou 350 kWh za rok asi tisíc korun ročně.“

Spotřebu ledničky však ovlivňuje i místo, kde ji máte, tedy přesněji jeho teplota. Určitě ji nestavte blízko zdroje tepla, především sporáku či radiátoru. „Důležitá je i vhodná teplota v místnosti. Každý stupeň nad 20 °C nutí lednici více chladit,“doplňuje Poncarová. A podstatná je i teplota uvnitř lednice. Pro běžný provoz dostačuje +5 °C v chladicím prostoru a –18 °C v mrazáku. Každý další stupeň dolů opět zvyšuje spotřebu.

Nejúsporně­jší modely myček nádobí a praček jsou pak ve třídě A+++. Ty jsou zhruba o 30 % úspornější než spotřebiče ve třídě A. Ušetříte také výběrem modelů, které umějí automatick­y optimalizo­vat spotřebu vody a elektřiny podle množství náplně, tedy prádla nebo nádobí.

LED osvětlení je „in“

Nemalou částku pak můžete uspořit rovněž změnou typu žárovek. „Klasická 60W žárovka s wolframový­m žhaveným vláknem dokáže vyprodukov­at světlo v intenzitě asi 700 lumenů,“popisuje Holub. „Halogenové žárovce stačí ke stejné světelné intenzitě už jen 46 W a uspoří nám tak 20 % spotřeby elektřiny, moderní LED žárovce už pouze 9 W, takže

oproti té klasické uspoří dokonce 85 % spotřeby elektřiny.“

Vyměnit je můžete postupně. Začněte tam, kde svítíte nejdéle. Nahradíme-li například tři 60W žárovky, které denně v průměru svítí tři hodiny, osvětlením LED (3x LED 9W), ušetříte ročně zhruba 750 Kč při ceně elektřiny 4,48 Kč/kWh. Za výměnu těchto tří žárovek zaplatíme zhruba 300 Kč. U LED žárovek navíc můžete počítat s dlouhou životností. Vydrží svítit až 25 tisíc hodin, zatímco halogenová žárovka řádově 2 000 hodin a klasická kolem 1 000 hodin.

 ?? Foto: Shuttersto­ck ?? Úsporné praní Nejúsporně­jší pračky jsou ve třídě A+++, hodně také ušetříte, pokud vybraný model umí optimalizo­vat spotřebu vody a elektřiny podle množství prádla. Zdroj: SEVEn
Foto: Shuttersto­ck Úsporné praní Nejúsporně­jší pračky jsou ve třídě A+++, hodně také ušetříte, pokud vybraný model umí optimalizo­vat spotřebu vody a elektřiny podle množství prádla. Zdroj: SEVEn

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia