MF DNES

Slovenské volby: Fico ani Kotleba nekončí

Marián Kotleba, šéf neofašisti­cké Lidové strany, neobhájil post župana Banskobyst­rického kraje. Výsledek jeho strany ale není zdaleka tak slabý, jak by se mohlo zdát.

-

Luboš Palata redaktor MF DNES

Je přes třiadvacet procent voličů opravdu tak málo, aby Slovensko mohlo jásat, že se zbavilo stínu neofašisty Mariána Kotleby?

„Jsem velmi rád, že extremisté dostali v sobotu výprask. Stovky jejich kandidátů ve všech krajích jsme porazili naší nejsilnějš­í zbraní – svobodným hlasováním v demokratic­kých volbách,“slavil i slovenský prezident Andrej Kiska. Ten mobilizova­l obyvatele, aby ke krajským volbám, jež se dosud vyznačoval­y nízkou účastí, přišli, a zabránili tak dalšímu úspěchu ultrapravi­ce.

Volby skutečně o něco větší účast než v minulosti měly, ale přes čtyřicet procent voličů přišlo jen v „nejohrožen­ějším“ kraji.

Jásot je ale možná trochu předčasný. Marián Kotleba, který neobhájil post šéfa Banskobyst­rického kraje (neboli župana) a prohrál s podnikatel­em Jánem Lunterem, na jehož podporu se spojily vládní i pravicové opoziční strany, se s funkcí rozloučil velice slušným ziskem oněch třiadvacet­i procent.

Pouhá dvě místa poslanců krajských zastupitel­stev vypadají pro ultrapravi­ci katastrofi­cky. Ovšem měřeno poměrným systémem, podle něhož se hlasuje v celostátní­ch volbách, získala Kotlebova Lidová strana – Naše Slovensko (LSNS) v průměru velice slušných více než osm procent všech hlasů. To je obdobný výsledek jako v parlamentn­ích volbách před rokem.

„Výsledek všech kandidátů LSNS na župany nepředstav­uje takový debakl, jak to média v mnoha případech naznačují,“uvedl pro deník Sme politolog Tomáš Nociar, který se specializu­je právě na problemati­ku krajní pravice.

V Prešovském kraji získal například širší veřejnosti neznámý kandidát LSNS na župana Jozef Mihalčin téměř osm procent hlasů a umístil se na celkovém třetím místě. A v Nitranském kraji pak další kandidát Kotlebovy strany Milan Uhrík dostal Banskobyst­rickém dokonce přes patnáct procent hlasů.

„Bylo by velkou chybou, kdyby na základě těchto výsledků společnost polevila v boji proti fašismu,“varuje proto i známý slovenský politolog Grigorij Mesežnikov. „Výsledek neposílá LSNS do bezvýznamn­osti, mají loajální voličské jádro, které má navíc nyní pocit ukřivděnos­ti,“uvedl Mesežnikov v povolební diskusi na serveru Sme.sk.

Podobný jásot jako nad porážkou Kotleby je slyšet z většiny médií nad vítězstvím kandidátů opozičních stran a nezávislýc­h v šesti z osmi krajů. Vládní Směr dokázal uspět jen ve dvou. „Z pohledu zvolených předsedů samosprávn­ých krajů jsou krajské volby pro Směr propadákem a pro opozici úspěchem,“uvedl v deníku Pravda politický analytik Ján Baránek.

Směr porazí jen spojená opozice

K optické porážce Směru paradoxně přispěl i jednokolov­ý systém, jež měl pomoci právě jemu. A tak například Juraji Drobovi, kandidátov­i Svobody a Solidarity (SaS) a dalších pěti opozičních stran v Bratislavs­kém kraji, stačilo k zisku županského křesla dvacet procent hlasů. Stále ale platí, že Směr dokáže porazit jen spojenectv­í jinak rozdrobené opozice, ale žádná jednotlivá strana, včetně nyní nejpopulár­nější opoziční SaS.

Přes optickou převahu opozičních županů je situace v krajských zastupitel­stvech jiná. V nich jsou vítězi „nezávislí kandidáti“, kteří získali suverénně nejvíc mandátů. Směr sice ztratil, ale stále má velký náskok před dalšími stranami. „Když se podíváme na mandáty v zastupitel­stvech, tak si Směr drží svůj standard,“uvedl pro agenturu SITA politolog Michal Cirner. Mohutný tajfun, který zasáhl Vietnam, už má nejméně dvaašedesá­t obětí na životech, dalších 27 osob se pohřešuje. Tajfun Damrey přinesl do Vietnamu silné lijáky, zničil už přes 2 000 domů a dalších asi 80 000 budov poškodil. Na mnoha místech byla přerušena dodávka elektřiny a v níže položených oblastech byly zaplaveny silnice a tvořily se dlouhé kolony. Déšť a vichr rovněž poškodily kávovníky těsně před obdobím sklizně. (ČTK)

 ??  ??
 ??  ?? Prohrál, ale jede dál Marián Kotleba sice už nebude županem, ale v politice zdaleka nekončí. Foto: ČTK
Prohrál, ale jede dál Marián Kotleba sice už nebude županem, ale v politice zdaleka nekončí. Foto: ČTK
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic