MF DNES

Poslové budoucnost­i

Automatick­é jestřábí oko, volný pohyb diváků. Na turnaji nadějí začíná revoluce

- Miroslav Němý sportovní reportér MF DNES

Do kratičkého seznamu věcí, jež Roger Federer při tenisu neovládá s bravurou, patří technologi­e jestřábího oka. Legendě se nikdy nepozdával­a a nesžil se s ní ani aktivně, často si svoje možnosti vybíral ve špatný čas.

Pokud vydrží ještě pár let, může mít v tomto směru po starostech.

V úterý startuje v Miláně akce Next Gen, jakýsi „Turnaj mistrů“pro tenisty do 21 let. Jména účastníků neohromí, vždyť nejlepší z mladých Alexander Zverev je na opravdovém sletu elity v Londýně. To výčet novinek je impozantní. Jednou z nich je absence čárových sudích. Pokud míč skončí mimo, ozve se robotickým hlasem „out“, u chybného podání „fault“. U každého úderu do pěti centimetrů od lajny (ať už do hřiště, nebo do autu) se zároveň záběr jestřábího oka automatick­y promítne v hale.

„Důvody jsou dva. Chceme verdikt hned ukázat hráčům – a chceme zapojit diváky,“řekl Gayle David Bradshaw, viceprezid­ent ATP. Zároveň přiznal, že podstatné může být i snížení nákladů za čárové.

A když je řeč o divácích: ti se budou moci v aréně volně pohybovat, což vypadá jako porušení jednoho ze základních přikázání, že při hře v hledišti vládne klid. Ale tenis se potřebuje vyvíjet. Nechce zakrnět.

A představa, že při špatně načasované­m odchodu na toaletu či na občerstven­í následně přijdete o několik gamů, sice pro tradiciona­listy patří k základům tenisového dekora, jenže nové fanoušky může otrávit. Revoluce je tedy v běhu. Novinku ohledně diváků letos zkusilo i US Open. A česká jednička Tomáš Berdych líčil: „Překvapilo mě, když mi sudí řekl, že mají diváci povoleno chodit na tribunách, i když se hraje. To jsem trošku koukal: Asi bude veselo!“

V New Yorku v kvalifikac­i rovněž důsledně dbali na to, aby zápas začal do osmi minut od chvíle, co na kurt vstoupí druhý z hráčů. To má zamezit zbytečnému čekání, kritickému hlavně pro televizní přenosy – v Miláně mladíci v čele s Denisem Shapovalov­em dostanou 5 minut.

Ujmout by se mohla i jiná, v Americe též otestovaná záležitost: možnost koučování, kterou již mají na některých akcích tenistky. Muži zatím nikoli.

Cíle tedy zní: zrychlit. Zcela vymýtit chyby lidského faktoru (pokud by hráč již vyplýtval jestřábí oka, stále jej může špatný verdikt sudího stát zápas). Dopřát divákům více komfortu. Vtáhnout do dění trenéry, často velké osobnosti dějin. To vše zní logicky. Že se v Miláně bude hrát na zkrácené sety, jež za stavu 3:3 rozsekne tie-break, je spíš kuriozita. Že ale za stavu 40:40 místo shody rozhodne jediný míč?

I tímto směrem může tenis zkusit jít, byť to při pokusném testování deblistům v minulosti nesedělo.

V Miláně odpadne také „let“, česky „neplatný míč“. Pokud tedy podání pomůže do kurtu dotek pásky, bude hra normálně pokračovat.

„Experiment­y jsou pro mě cool věc,“říká nadaný Shapovalov. Next Gen bude rozdivočel­ejší i tím, že na kurtu nebudou lajny pro čtyřhru, ale to je spíš detail estetický. Řada jiných „drobností“může konzervati­vní sport změnit daleko razantněji.

 ??  ?? Pamatujete? Osmnáctile­tý Kanaďan s ruskými kořeny Denis Shapovalov už startoval i na nedávném Laver Cupu v Praze. Foto: MAFRA
Pamatujete? Osmnáctile­tý Kanaďan s ruskými kořeny Denis Shapovalov už startoval i na nedávném Laver Cupu v Praze. Foto: MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia